EN

24.02.2020, 11:18 Wersja do druku

Wrocław. Spektakle aktorów Teatru ZAR ponownie w Instytucie Grotowskiego

Pierwsza połowa marca w Instytucie Grotowskiego upłynie pod znakiem teatralnych refleksji nad życiem i tożsamością. Do legendarnej Sali Teatru Laboratorium powrócą "Nikt (nie) spotyka Nikogo" Aleksandry Kugacz-Semerci i Mertcana Semerciego oraz "Trociny" Davita Baroyana.

W swoich autorskich spektaklach aktorzy Teatru ZAR pod okiem Jarosława Freta zgłębiać będą zagadnienia tożsamości, życia i śmierci, frustracji i wypalenia.

Spektakl "Nikt (nie) spotyka Nikogo" (na zdjęciu) powstał z inspiracji dramatem Petera Asmussena, "Nikt nie spotyka nikogo". Tekst duńskiego pisarza stanowił jednak jedynie punkt wyjścia dla aktorów w ich osobistych eksploracjach i poszukiwaniach. Na scenie widzimy tylko Jego i Ją - dwie postaci, które wyznaczają horyzont spektaklu. Aleksandra Kugacz-Semerci i Mertcan Semerci pytają o tożsamość jednostki - czy "ja" istnieje dzięki "ty", czy dla urzeczywistnienia własnej tożsamości potrzebny jest nam inny człowiek - świadek egzystencji, zapominania, umierania? Opowiadający o spotykaniu się z Innym, kształtowaniu tożsamości i jej realizacji spektakl wymyka się analitycznym interpretacjom.

"Nikt (nie) spotyka Nikogo" nie realizuje z góry założonej tezy, proponując w zamian intymne doświadczenie, zaproszenie do wspólnego doświadczania i zgłębiania tematu tożsamości. To spektakl, w którym to, co uniwersalne, łączy się z tym co osobiste. Aleksandra Kugacz-Semerci i Mertcan Semerci, aktorzy związani na co dzień z Teatrem ZAR, zawierają w spektaklu swoje własne doświadczenia i perspektywę na konfrontacji z figurą Inności. Opiekę artystyczną nad przygotowaniem spektaklu sprawował Jarosław Fret, ruch sceniczny powstał zaś we współpracy z doświadczoną tancerką, Joanną Jaworską-Maciaszek. Spektakl zostanie zaprezentowany 5 i 6 marca o godz. 19:00. Więcej informacji: http://bit.ly/2P49ISn.

"Trociny" to już nie opowieść o spotkaniu dwóch postaci, a dramat konfrontacji z samym sobą. Davit Baroyan proponuje teatralną interpretację wewnętrznych zmagań jednostki: z własnymi emocjami i z życiowym otoczeniem. Bohaterem spektaklu, będącego sceniczną adaptacją powieści Krzysztofa Vargi, jest komiwojażer-mizantrop, mężczyzna zmęczony życiem i ludźmi. Wyrzuca z siebie pełen złości monolog, z którego stopniowo wyłania się jego osobista historia. To opowieść o życiu i śmierci, opowieść o frustracji i wypaleniu, ale także komentarz do współczesnej Polski.

Davit Baroyan jest z pochodzenia Ormianinem, wykształconym aktorsko w grupie teatralnej Pikrogram w Opolu oraz goleniowskim Teatrze Brama. Obecnie jest aktorem Teatru ZAR, współpracuje także z wrocławskim Cloud Theater. W "Trocinach" pod opieką inscenizacyjną Jarosława Freta bada egzystencję współczesnego mężczyzny, jego niemoc i samotność, szukając odpowiedzi na najważniejsze pytania - o sens życia. W kameralnej przestrzeni, która na przemian przybiera różne formy - kolejowego przedziału, mieszkania głównego bohatera czy biurowego gabinetu - bohater "Trocin" mierzy się ze swoimi lękami i złością, opowiadając o skrywanych i destrukcyjnych emocjach. Spektakl można zobaczyć 10, 11 i 12 marca o 19:00.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

24.02.2020