EN
20.08.2022, 08:30 Wersja do druku

Wrocław. Rozpoczyna się 11. Europejska Noc Literatury

Fragmenty 10 wybranych dzieł literackich przeczytają w sobotę w 10 lokalizacjach Przedmieścia Świdnickiego we Wrocławiu znane postaci polskiej kultury. Programowi rozpoczynającej się wieczorem 11. Europejskiej Nocy Literatury przyświeca hasło „Temat rzeka".

fot. mat. organizatora

Europejska Noc Literatury (ENL) to organizowane w różnych europejskich miastach święto czytelników, którzy tego wieczoru usłyszeć mogą prozę w interpretacjach twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Formuła ENL od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia.

Program tegorocznej edycji literackiego święta przygotował pisarz, felietonista, tłumacz i literaturoznawca Michał Rusinek. Zaproponowanym przez kuratora hasłem, które połączy 10 tekstów nadchodzącej odsłony ENL, jest "Temat rzeka", które rozumiane będzie tu zarówno dosłownie, jak i metaforycznie.

W tym roku fragmenty wybranych przez kuratora pozycji literackich odczytane zostaną w dziesięciu lokalizacjach Przedmieścia Świdnickiego, a wydarzenie będzie okazją, by poznać jego różne oblicza.

Czytań będzie można wysłuchać m.in. w dwóch przestrzeniach położonych w zabudowie postindustrialnej. W klubie muzycznym Transformator przy ul. Tęczowej fragment "Domu kłamczuchów" węgierskiego mistrza nowelistyki Dezső Kosztolányi'ego zinterpretuje Agata Buzek, a przy ul. Lelewela, we Wrocławskiej Drukarni Naukowej PAN, Marek Kalita przeczyta opowiadania amerykańskiego klasyka grozy Edgara Allana Poe ("Opowiadania prawie wszystkie").

Uczestnicy ENL będą mieli także okazję odwiedzić znajdujące się w granicach osiedla dworce kolejowe. W niedostępnej na co dzień sali sesyjnej na I piętrze dworca Wrocław Główny usłyszeć będzie można Aleksandrę Konieczną i fragment ekologicznego reportażu poetyckiego "Podziemia. W głąb czasu" Roberta MacFarlane'a, z kolei na peronie Dworca Świebodzkiego Jacek Beler przeczyta opowiadania z "Kronik beskidzkich i światowych" Andrzeja Stasiuka. W plenerze czytania odbędą się także w parku Lesława Węgrzynowskiego – tam Tomasz Schuchardt przeczyta fragment osadzonej na kanadyjskiej prowincji powieści "Nikolski" Nicolasa Dicknera.

Kolejnymi przystankami na trasie będą: położona w sercu placu Muzealnego "tysiąclatka", czyli Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13, gdzie Małgorzata Potocka zinterpretuje powieść "Kobold" Radki Denemarkovej, i pałac Schaffgotschów przy ul. Kościuszki, w którym pojawi się Maciej Zakościelny z fragmentem uhonorowanej Nagrodą Nobla powieści "Błogosławieństwo ziemi" Knuta Hamsuna. W szkole tańca "No Limits" przy ul. Tęczowej wysłuchać będzie można Mariusza Bonaszewskiego i fragmentu ze zbioru opowiadań Kornela Filipowicza "Formikarium, czyli w moim świecie mrówek".

W sobotę będzie można spotkać się także z Aleksandrą Popławską, która w lustrzanym patio Retro Office House przy ul. Komandorskiej przeczyta opowiadającą o pograniczu rosyjsko-chińskim książkę Colina Thubrona "Amur. Między Rosją a Chinami". Szczególną lokalizacją dla ENL stanie się plac Kościuszki – zostanie tam zlokalizowana strefa literackiego relaksu. W jej ramach pisarka, działaczka społeczna i publicystka Sylwia Chutnik przeczyta fragment książki "Grand Union" Zadie Smith.

Czytania rozpoczynać się będą co 30 minut między godziną 18.00 a 22.30. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury.

Źródło:

PAP

Autor:

Roman Skiba