EN

9.05.2023, 15:49 Wersja do druku

Wrocław. Przestrzenie Sztuki po raz pierwszy na Dolnym Śląsku

Wrocławski Teatr Pantomimy został operatorem tanecznych Przestrzeni Sztuki. Program na Dolnym Śląsku będzie realizowany po raz pierwszy.

fot. mat. organizatora

-    Misja Wrocławskiego Teatru Pantomimy to PORUSZANIE – ciała, emocji i wyobraźni. Wierzymy głęboko w to, że nasze holistyczne podejście do człowieka, do człowieka w sztuce, jest wspaniałym punktem wyjścia do realizacji Programu

Przestrzenie Sztuki właśnie przez nasz Teatr - mówi Agnieszka Charkot, dyrektorka WTP.

Program Przestrzenie Sztuki narodził się z potrzeby wsparcia i zapewnienia warunków pracy artystom niezależnym przy wykorzystywaniu istniejącej infrastruktury. Jego idea opiera się na czterech filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym.

Głównym zadaniem operatorów jest umożliwianie artystom niezależnym i lokalnym środowiskom prezentacji ich przedsięwzięć, rozwijanie oferty edukacyjnej i animacyjnej oraz rozwój publiczności.

WTP będzie realizować program zarówno we Wrocławiu, jak i różnych regionach Dolnego Śląska. Odbędą się m.in. otwarte konkursy na rezydencję chorograficzną i realizację przedstawień tanecznych. Zrealizujemy projekty edukacyjne, prospołeczne i zdrowotne. Punktem kulminacyjnym działań będzie festiwal, który został zaplanowany na wrzesień.

Pierwszy nabór zostanie ogłoszony już w przyszłym tygodniu.


-    Program spełnia także założenia szerokiego dostępu do sztuki tańca w lokalnych środowiskach, które dzięki temu mają możliwość częstszego, ale także bardziej różnorodnego z nią obcowania. Przestrzenie Sztuki dają paletę możliwości nie tylko samym artystom, ale także odbiorcom tej sztuki, którzy uczestniczą zarówno w wydarzeniach artystycznych, jak i czynnej aktywności taneczne – mówi Aleksandra Kleinrok, koordynatorka tanecznych Przestrzeni Sztuki z Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

W latach 2020-2022 w ramach tanecznych i teatralnych Przestrzeni Sztuki odbyło się ponad 6 tys. wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, które zgromadziły ponad 750 tys. odbiorców. W działania włączyło się także ponad 400 instytucji i podmiotów partnerskich.

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i tańca oraz instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.


Źródło:

Materiał własny