EN

5.03.2021, 08:23 Wersja do druku

Wrocław. Premiera spektaklu „Amazon Burns”

12 marca w Sali Teatru Laboratorium odbędzie się premiera spektaklu„Amazon Burns”,który powstał na podstawie teksu Mai Staśko w reżyserii  Przemysława Wojcieszka i Roberta Traczyka. Na scenie wystąpią: Magdalena Kaczmarek i Patrycja Bukowczan.

fot. mat. teatru

Tekst: Maja Staśko
Występują: Magdalena Kaczmarek i Patrycja Bukowczan
Reżyseria: Przemek Wojcieszek i Robert Traczyk
Muzyka: Magdalena Gorwa
Kostiumy: Anna Molga
Światła: Robert Traczyk
Premiera: 12 marca 2021, Wrocław, Sala Teatru Laboratorium

Maja Staśko, autorka rewelacyjnych „W*wionych kobiet w leju po Polsce” powraca z nową komedią! Tym razem bohaterkami są dwie pracownice pewnego internetowego giganta, które w przerwie na papierosa marzą o lepszym życiu, miłości, szczęściu, czy po prostu o bogatym facecie, który wszystko zmieni. W tle płonie Amazonia, świat się kończy, dlatego śmiejcie się z nami, póki jest z czego.

TERMINY:
11 marca – kameralny, przedpremierowy pokaz w Wolimierzu
12-13 marca – pokazy premierowe we Wrocławiu
14 marca – pokaz związany z inauguracją nowej sceny teatralnej na warszawskiej Pradze

Więcej na: www.okis.pl

Producenci i organizatorzy spektaklu:
Spektakl jest koprodukcją Przemysława Wojcieszka oraz Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Projekt jest współfinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego

TWÓRCY:

Maja Staśko – publicystka, aktywistka, autorka książki Gwałt to przecież komplement. Czym jest kultura gwałtu?, współzałożycielka Stowarzyszenia Forget-Me-Not wspierającego osoby po przemocy seksualnej. Aktywnie wspiera osoby, będące ofiarami przemocy. Prowadzi autorskie konta na Instagramie i Facebooku poruszające tematy związane z kulturą gwałtu, wyzyskiem i feminizmem socjalnym. Prowadzi także kanał „Twoja Herstoria” na YouTubie, na którym kobiety, które doświadczyły przemocy mogą podzielić się swoimi historiami. Organizatorka demonstracji i protestów. Współpracuje z „Krytyką Polityczną” i Codziennikiem Feministycznym. Publikowała w „Gazecie Wyborczej”, „Wysokich Obcasach”, „Nowym Obywatelu”, OKO.press, „Dwutygodniku”, na Onecie, Gazeta.pl czy w Wirtualnej Polsce. Autorka scenariusza do spektaklu Wkurwione kobiety w leju po Polsce w reżyserii Przemka Wojcieszka we wrocławskim teatrze Capitol. Wraz z Patrycją Wieczorkiewicz przygotowuje książkę Gwałt polski.

Magdalena Kaczmarek, aktorka teatralna i filmowa, debiutowała u Magdy Piekorz w „Wizycie starszej Pani” w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, współpracuje m.in. z teatrami w Katowicach, Krakowie i ze scenami warszawskimi. Na ekranie pojawiła się po raz pierwszy w roli pielęgniarki Jolki w „Bogach” Łukasza Palkowskiego. Jej głos usłyszeć można w polskich wersjach językowych seriali fabularnych i animowanych. Oprócz aktorstwa zajmuje się działaniami performatywnymi i improwizowanymi oraz nauczaniem. W 2018 roku współtworzyła „Playing Replaying” pod opieką Liny Majdalanie w ramach Atlasu Planetarnej Przemocy Biennale. Prowadzi warsztaty z dykcji i emisji oraz wystąpień publicznych, ważnym obszarem jest dla niej praca z kobietami i wspieranie ich w budowaniu silnej pozycji w obszarze zawodowym i osobistym. Kocha zwierzęta.

Patrycja Bukowczan, studentka piątego roku Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie filia we Wrocławiu. Można zobaczyć ją w spektaklach dyplomowych: „Szczęśliwa siódemka” w reżyserii Przemysława Jaszczaka oraz „Golem” w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Wcześniej ukończyła: Zarządzanie organizacjami publicznymi i obywatelskimi na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Absolwentka Studium Aktorskiego Doroty Zięciowskiej i Zbigniewa Kalety. Związana ze Stowarzyszeniem Spiżarnia Form Artystycznie Nieoczywistych, do którego dołączyła po spektaklu w reżyserii Mateusza Brodowskiego: „KORPO_racje”, który był realizowany w ramach Teatru na Faktach w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego oraz znalazł się w gronie finalistów na festiwalu ENTRÉE w Teatrze Rozrywka w Chorzowie. Można zobaczyć ją również w spektaklu: „Baśnie o Legendach Karkonoskich”, w reżyserii Mateusza Brodowskiego, zrealizowanym w Jeleniogórskim Centrum Kultury. W Teatrze Muzycznym Capitol na #41PPA Off w spektaklu: „Śmierć człowieka- wiewiórki”, w reżyserii Roberta Traczyka, oraz w spektaklu: „Alternatywne życie czyli traktat o snach” w ramach kolejnej edycji Teatru na Faktach w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego w reżyserii Mateusza Brodowskiego. Razem ze Stowarzyszeniem Spiżarnia FAN realizowała projekt „ Pieśni Liczyrzepy” który został stworzony w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: „Kultura w sieci” jako aktorka oraz kierownik planu.

Przemysław Wojcieszek – autor tekstu i reżyser

reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i dramatopisarz. Nakręcił m.in. takie filmy jak Głośniej od bomb (2001), W dół kolorowym wzgórzem (2004, Złote Lwy w Gdyni), Doskonałe popołudnie (2005, Paszport „Polityki”), Made in Poland (2010), Jak całkowicie zniknąć (2014), Knives out (2016). Za reżyserię debiutanckiej sztuki Made in Poland w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy otrzymał Laur Konrada. Sztuka ta wygrała również pierwszą edycję Festiwalu R@Port w Gdyni (2006). W Legnicy wyreżyserował rownież swojego Osobistego Jezusa (2006) i Hymn narodowy (2017). Inne z jego ostatnich realizowanych na scenie tekstów to Polska krew (Teatr Trzyrzecze, 2016), Korfanty (Teatr Śląski, 2017) i Czystka (wrocławski Capitol, reż. Paweł Palcat, 2017). Od kilku lat Przemysław Wojcieszek mieszka w Berlinie.

Robert Traczyk - absolwent Politechniki Wrocławskiej oraz student IV roku reżyserii w AST w Krakowie Filii we Wrocławiu. Przygotował czytanie „Marcin, wieczny Artur” na podstawie dramatu Mateusza Pakuły we wrocławskim Teatrze Kombinat oraz „Wyzwolenie” w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Dzieje się. Fantastyka zaangażowana społecznie” zorganizowanego przez wydawnictwo Alpaka. Uczestnik projektu „Teatr na faktach” w Instytucie Grotowskiego, w ramach którego zrealizował entuzjastycznie przyjęty przez widzów spektakl „TanzGala”. Z Przemkiem Wojcieszkiem pracował już jako asystent przy spektaklu „Swietłana“ oraz przy drugim odcinku serialu „Czarne Pola”.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

05.03.2021