EN
2.03.2022, 14:55 Wersja do druku

Wrocław. Premiera „Opowieści z Wielkich Bloków” w WTL

"Opowieści z Wielkich Bloków” to spektakl dla całej rodziny, łączący w sobie słowo, obraz i ekspresję Polskiego Języka Migowego. Opowiada o tym, jak można radzić sobie z uczuciami powodowanymi przez wykluczenie: samotnością, złością, tęsknotą. Premiera 5 marca. Reżyseruje Marta Streker.

fot. mat. teatru

Dziesięcioletnia Weronika spędza wakacje w małym mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty. Marzy o zabawie z rówieśnikami, ale wychowująca ją samotnie mama boi się o córkę. Nie pozwala jej wychodzić i zostawia pod opieką ekscentrycznej sąsiadki, Serafiny. Dziewczynka postanawia uciec. Trafia jednak do równoległej rzeczywistości Wielkich Bloków... gdzie spotyka Timo, Augusta i Yuki, którzy podobnie jak ona zamknięci są w czterech ścianach.
Czy Weronice uda się poznać inną rzeczywistość i zaprzyjaźnić z nowymi znajomymi?

Fragment rozmowy z reżyserką Martą Streker (całość w programie spektaklu):
Katarzyna Krajewska: Ważną częścią Waszego spektaklu jest Polski Język Migowy. Skąd ten pomysł? I co było pierwsze: chęć współpracy z Dominiką, która jest Głuchą aktorką? Czy pomysł na wykorzystanie języka migowego w spektaklu?
Marta Streker:Pracowałam z Dominiką przy projekcie „Zosia” w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Dużo rozmawiałyśmy o problemach, które mają Głusi aktorzy, chcący wejść do teatrów instytucjonalnych. Pojawił się wtedy we mnie rodzaj niezgody na tę sytuację. Sam problem wykluczenia jest przecież bardzo ważny w teatrze dla dzieci i młodzieży. Poszłyśmy więc za tym z Ewą i tak wykluczenie stało się jednym z tematów naszego spektaklu. Przy czym bardzo istotne było dla nas to, żeby to nie był kolejny spektakl dokumentalny o Głuchych czy projekt, którego celem byłoby zapoznanie słyszących z tym środowiskiem. Chciałyśmy pójść krok dalej.


OPOWIEŚCI Z WIELKICH BLOKÓW | 8+
Premiera: 5 marca 2022 | Duża Scena

Gramy: 5-13.03     KUP BILET
5, 6 i 10.03     - Spektakle z pełnym tłumaczeniem na PJM

Źródło:

Materiał nadesłany