EN

27.04.2021, 12:44 Wersja do druku

Wrocław. Podwójny jubileusz dyrygenta, pedagoga prof. Marka Pijarowskiego

Piastując wiele kierowniczych funkcji w instytucjach kultury wniósł pan ogromny wkład w ich rozwój. Nie do przecenienia jest pańska działalność pedagogiczna - napisał wicepremier Piotr Gliński w liście do dyrygenta, pedagoga prof. Marka Pijarowskiego z okazji jego 70. urodzin oraz jubileuszu 50-lecia pracy.

fot. mat. Akademii Muzycznej we Wrocławiu

"Składam podziękowanie za pełną osiągnięć pięćdziesięcioletnią działalność dyrygencką, która uświetniała niezliczone wydarzenia artystyczne. Wieloletnia praca z renomowanymi polskimi i zagranicznymi orkiestrami zrodziła wiele przedsięwzięć oraz wykonań na światową skalę. Piastując wiele kierowniczych funkcji w instytucjach kultury wniósł Pan ogromny wkład w ich rozwój. Nie do przecenienia jest Pańska działalność pedagogiczna. Umiejętne przekazywanie wiedzy i bogatego doświadczenia zaowocowało licznym gronem znakomitych absolwentów, pełniących dzisiaj także kierownicze funkcje w krajowych i zagranicznych instytucjach muzycznych. Wraz z gratulacjami z okazji podwójnego jubileuszu, proszę przyjąć życzenia realizacji dalszych zamierzeń twórczych, zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym" – napisał w liście do obchodzącego siedemdziesiątą rocznicę urodzin oraz jubileusz pięćdziesięciolecia pracy artystycznej prof. dra hab. Marka Pijarowskiego wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

Na stronie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu podkreślono, że "prof. dr hab. Marek Pijarowski to znakomity polski dyrygent i pedagog, który w bieżącym roku obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej".

"Ukończył z wyróżnieniem studia w klasie dyrygentury Tadeusza Strugały we Wrocławskiej Akademii Muzycznej. Jeszcze jako młody adept sztuki dyrygowania został doceniony i wyróżniony zdobywając I miejsce na konkursie dyrygenckim im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach będąc zarazem najmłodszym uczestnikiem tego konkursu (1974 r.), a kilka lat później został finalistą Konkursu im. H. von Karajana w Berlinie. Był stypendystą rządu austriackiego, dzięki któremu pracował pod okiem prof. Carla Osterreichera, a także miał możliwość poznawać tajniki sztuki dyrygenckiej mistrzów - Herberta von Karajana, Leonarda Bernsteina, Claudia Abbado oraz Georga Soltiego" - przypomniano na stronie MKDNiS.

Od 1975 roku zawodowo związany z Filharmonią Wrocławską, gdzie początkowo otrzymał stanowisko II dyrygenta, a w latach 1980-2002 kierował Instytucją będąc jej dyrektorem naczelnym i artystycznym. W latach 1980-2000 sprawował funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, natomiast w okresie od 2002 do 2005 był dyrektorem artystycznym, a także I dyrygentem Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi. Współpracował z Filharmonią Krakowską pracując na stanowisku I dyrygenta, a także z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy będąc jej stałym gościnnym dyrygentem. Aktualnie jest dyrygentem oraz szefem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu.

MKDNiS podało, że "jako dyrektor artystyczny sprawował pieczę nad Międzynarodowym Festiwalem Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju (w latach 1986-1987), a także, w początkowym okresie, był odpowiedzialny za organizację Międzynarodowego Festiwalu Oratoryjnego i Kantatowego +Wratislavia Cantans+".

"Od wielu lat jest związany z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie prowadzi klasę dyrygentury, pełniąc jednocześnie funkcję Kierownika Katedry Dyrygentury. Wcześniej w latach 1995-1996 pełnił funkcję prorektora tejże uczelni" - napisano w komunikacie ministerstwa.

Przypomniano, że Pijarowski "wielokrotnie zasiadał w Jury Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku, a także Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach". "Jest inicjatorem oraz kierownikiem artystycznym Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury organizowanego przez Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz złotym medalem +Zasłużony Kulturze Gloria Artis+" - dodano.

Źródło:

PAP