EN

22.10.2020, 15:34 Wersja do druku

Wrocław. Miasto i Kultura przenosi się do sieci

Jakie zmiany wymusiła na polskiej kulturze pandemia? Jak wygląda aktualny stan sektora i jaka jest jego najbliższa przyszłość? 28 października Strefa Kultury Wrocław i Creative Europe Desk Polska zapraszają na „Miasto i Kultura: debathon” – transmitowane online rozmowy o obecnej sytuacji i przyszłości kultury Polsce. W dyskusjach wezmą udział przedstawiciele środowiska z całego kraju.

mat. organizatora

„Miasto i Kultura” – wydarzenie zaplanowane początkowo jako stacjonarne spotkanie, w trosce o bezpieczeństwo uczestników i uczestniczek zmieniło formułę z całodniowego hackathonu na debathon, czyli transmitowany online cykl dyskusji skupionych wokół trzech najbardziej aktualnych dla kultury zagadnień: KRYZYSU, EKONOMII i ADAPTACJI.

Środek kryzysu (finansowego, światopoglądowego, organizacyjnego czy nawet obserwowany przez nas kryzys autorytetów) jest najlepszym momentem, by rozmawiać o doświadczeniach z ostatnich kilku miesięcy. Uczestnicy i uczestniczki debat spróbują też określić, jakie zmiany w zarządzaniu kulturą wymusiła pandemia, a jakie dopiero będzie trzeba wdrożyć.

– Planowanie w systemie kilkuletnim możemy wyrzucić do kosza… Przed nami kolejny okres dynamicznie zmieniających się wytycznych dotyczących bezpiecznego organizowania wydarzeń. 28 października chcemy dowiedzieć się gdzie – jako sektor – jesteśmy dziś i jak widzimy swoją najbliższą przyszłość – mówią organizatorzy wydarzenia.

Porozmawiajmy w sieci

W debatach wezmą udział przedstawiciele i przedstawicielki instytucji i organizacji pozarządowych, festiwali i kolektywów artystycznych, a także marek kulturalnych, które rozpoczęły swoje funkcjonowanie w czasie pandemii. Wśród zaproszonych gości są m.in. Roman Gutek (Stowarzyszenie Nowe Horyzonty), Izabela Błaszczyk (Krakowskie Biuro Festiwalowe), Paweł Łysak (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Forum Przyszłości Kultury) oraz Izabella Kaluta (Fundacja Olgi Tokarczuk).

Rozmowy transmitowane będą na żywo na Facebooku na profilach Strefy Kultury WrocławPraktyków Kultury oraz Koalicji Miast. Dyskusje prowadzone będą w języku polskim i tłumaczone na Polski Język Migowy. Na debaty nie trzeba się rejestrować, udział jest bezpłatny.

Dodatkowo, dzięki współpracy z Creative Europe Desk Polska, tego dnia odbędą się również bezpłatne konsultacje wokół programu Kreatywna Europa. Rozmowa na platformie Zoom staną się okazją, by zapoznać się z możliwościami finansowania międzynarodowych projektów kulturalnych.

Miasto i Kultura: debathon – program dyskusji

10.00-10.15 | otwarcie i przywitanie gości

10.15-11.30 | KRYZYS W SEKTORZE KULTURY (debata transmitowana na Facebooku)
prowadzenie: Hanna Kostrzewska; 
goście: Dominika Kluszczyk (IP Studio, Centrum Sztuki WRO); Szymon Pietrasiewicz (Centrum Kultury w Lublinie, Rewiry – Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie); Sławek Czarnecki (Młyny Rothera – Park Kultury w Bydgoszczy)

11.30-12.30 | konsultacje w ramach programu Kreatywna Europa (online – link do pokoju Zoom dostępny po wcześniejszej rejestracji drogą mailową)

12.30-13.45 | EKONOMIA SEKTORA KULTURY (debata transmitowana na Facebooku)
prowadzenie: Artur Celiński (DNA Miasta i Magazyn Miasta); 
goście: Roman Gutek (Stowarzyszenie Nowe Horyzonty); Izabela Błaszczyk (Krakowskie Biuro Festiwalowe); Małgorzata Płysa (Unsound);

13.45-14.45 | konsultacje w ramach programu Kreatywna Europa (online – link do pokoju Zoom dostępny po wcześniejszej rejestracji drogą mailową)

14.45-16.00 | ADPATACJA W SEKTORZE KULTURY (debata transmitowana na Facebooku)
Prowadzenie: Dorota Whitten (Fundacja Dom Pokoju); goście: Paweł Łysak (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Forum Przyszłości Kultury); Piotr Biedroń (Kraków Green Festival); Izabella Kaluta (Fundacja Olgi Tokarczuk).

16.00-16.15 | zamknięcie

Konsultacje, które w ramach programu Kreatywna Europa poprowadzi Ewa Kornacka z Creative Europe Desk Polska odbędą się w dwóch godzinnych turach (11:30–12:30, 13:45–14:45) na platformie Zoom. Osoby, które chcą skonsultować swoje pomysły na działania proszone są o rejestrację mailową na adres: [email protected]. Zapisy prowadzone są do 27 października, w temacie prosimy wskazać preferowaną godzinę konsultacji.

Miasto i Kultura

Od kilku lat organizujemy adresowaną do szeroko definiowanych kadr kultury konferencję „Miasto i Kultura”. W jej ramach zapraszamy do udziału w warsztatach, dyskusjach i spotkaniach, przedstawiamy najważniejsze trendy w badaniach i najnowsze zjawiska dotyczące kultury. W 2020 roku reagujemy na dynamicznie zmieniające się okoliczności organizowania kultury w pandemii i stawiamy na działania w Internecie.

„Miasto i Kultura: debathon” organizują Strefa Kultury Wrocław w ramach programu Praktycy Kultury oraz Creative Europe Desk Polska.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne