EN

14.10.2016 Wersja do druku

Wrocław. Matematyka na śpiewająco

Steinhaus i Banach, Lem i Hitler, Lenin i Herbert, i jeszcze Dzierżyński oraz Murakami, a do tego na scenie Andrzej Seweryn.
O W ramach ESK przygotowana została premiera "Opery matematycznej". Jej scenariusz, muzykę i reżyserię sygnuje Roman Kołakowski.

Sięgając po tytuł jednego z najsłynniejszych twierdzeń matematycznych twórcy analizy funkcjonalnej Stefana Banacha - "Paradoksalny rozkład jazdy - Kołakowski buduje opowieść o wielokulturowosci, o przyjaźni i wzajemnej wrogości. - O polskiej historii, ale także o współczesności, która z historią się nieustannie przenika - stwierdza reżyser. - O trudnych ludzkich wyborach osobistych, moralnych, politycznych. Z wielkim entuzjazmem przeczytałem książkę Mariusza Urbanka "Genialni" i polecam ją wszystkim. Będzie ona znakomitym przewodnikiem po niełatwych rozważaniach o "przestrzeni Banacha", ale także o przestrzeni trudnych stosunków między Polakami i Ukraińcami, Żydami, Rosjanami, Niemcami. Mam nadzieję, że pełna zabawnych anegdot opowieść o kawiarni "Szkockiej" będzie też refleksją o wciąż grożących nam nacjonalizmach, totalitaryzmach. O wojnach i zwykłych ludziach, którzy stają się ich ofiarami - przekonuje. Głównym bohaterem widowisk

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Matematyka na śpiewająco

Źródło:

Materiał nadesłany

Gazeta Wyborcza - Wrocław dodatek - Co Jest Grane nr 241

Autor:

Agata Saraczyńska

Data:

14.10.2016