EN
13.05.2021, 12:07 Wersja do druku

Wrocław. Kina, teatry i filharmonie przygotowują się do ponownego otwarcia

Wrocławskie kina, teatry i filharmonie intensywnie przygotowują się do ponownego przyjęcia widzów. Nie wszystkie instytucje kultury otworzą się jednak w najbliższym możliwym terminie, czyli 21 maja. Niektóre nie podjęły jeszcze decyzji co do terminu wznowienia działalności.

fot. mat. teatru

21 maja – czyli o tydzień wcześniej niż początkowo planowano – otwarte zostaną kina, teatry, filharmonie i instytucje kultury. Zmiany w harmonogramie znoszenia obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 ogłosił w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wspólnie z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim.

- Przyjęliśmy tę decyzję bardzo pozytywnie. To jest zawsze bardzo dobra wiadomość, jeżeli możemy zrobić coś więcej wespół z ludźmi. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że na wszystkie działania artystyczne, które się u nas odbywają składa się szereg decyzji podejmowanych przez szefów oraz artystów, to także m.in. układanie logistyki. W tej chwili trwają prace związane z tymi zmianami. W stanie pandemii, kiedy wszystko jest niepewne, jesteśmy cały czas zmobilizowani do podejmowania szybkich decyzji. Obecnie trwają rozmowy, spotkania, po to, aby jak najszybciej i jak najlepiej zorganizować całe życie artystyczne w związku z możliwością szybszego zaproszenia widowni do NFM – powiedziała PAP w czwartek rzeczniczka Narodowego Forum Muzyki Agnieszka Frei.

Zwróciła przy tym uwagę, że każde wydarzenie w NFM to premiera, a każdy koncert symfoniczny poprzedzony jest tygodniem prób. "W normalnym trybie wymaga to wielkiego nakładu pracy, a tym bardziej teraz, w okresie pandemii. Pracujemy nad tym, aby jak najszybciej podać do publicznej wiadomości informację o terminie ponownego otwarcia" – dodała.

Teatr Muzyczny Capitol otworzy się natomiast 29 maja premierą spektaklu "Alicja" Martyny Majewskiej i Agnieszki Wolny-Hamkało, na motywach "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla.

- Decyzja rządu o przyspieszeniu otwarcia teatrów nie zmieniła nic w naszych planach, ponieważ już pół roku temu mieliśmy zaplanowaną premierę spektaklu "Alicja" właśnie na 29 maja. Dlatego ten tydzień przedpremierowy oznacza dla nas próby generalne – wyjaśniła rzeczniczka Teatru Capitol Joanna Kiszkis. Dodała, że sprzedaż biletów na premierowy spektakl rozpoczęła się już w momencie, gdy ogłoszono informację o otwarciu teatrów 29 maja.

Oprócz "Alicji" w czerwcowym repertuarze Capitolu pojawią się też: "Mock. Czarna burleska", "Lazarus" i kolejny odcinek "Mów coś, śpiewaj! Improkracja & Capitol".

Teatr Współczesny we Wrocławiu nie podjął jeszcze decyzji odnośnie terminu wznowienia działalności. Na 29 maja planowana jest tam premiera "Tirzy" według powieści Arnona Grunberga w reżyserii Pawła Miśkiewicza. W czerwcu natomiast WTW zagra m.in. spektakle „Pogłosy” w inscenizacji Marka Fiedora i Tomasza Hynka, "Śledztwo" w reżyserii Macieja Masztalskiego w koprodukcji z Teatrem Ad Spectatores oraz "Miejski ptasiarz" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Zaplanowana jest tam także premiera "Rzeźni numer pięć" w reżyserii Marcina Libera.

Koordynator ds. PR wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty Stanisław Abramik powiedział z kolei PAP, że kino najprawdopodobniej otworzy się 21 maja, jednak ostateczna decyzja zostanie podjęta w czwartek.

Zapowiedział, że po ponownym otwarciu kina widzowie na pewno będą mogli zobaczyć wszystkie filmy oscarowe, które są już w polskiej dystrybucji. - Będzie co najmniej siedem takich tytułów, w tym m.in. "Nomadland", "Minari", "Sound of Metal", czy film "Ojciec" z Anthonym Hopkinsem. 4 czerwca rusza też m.in. Tydzień Filmu Niemieckiego, czyli przegląd najnowszych filmów od naszego zachodniego sąsiada, wracają też w dużym stopniu nasze stałe cykle kinowe – mówił.

Decyzję o wznowieniu działalności 21 maja podjęło już Dolnośląskie Centrum Filmowe. W pierwszych dniach po ponownym otwarciu będzie można tam zobaczyć m.in. filmy "Minari" oraz "Na Rauszu".

Źródło:

PAP

Autor:

Agata Tomczyńska

Data publikacji oryginału:

13.05.2021