EN

26.05.2021, 10:25 Wersja do druku

Wrocław. "Kasta la vista" pierwszą premierą Teatru Polskiego po ponownym otwarciu

fot. mat. teatru

Spektakl "Kasta la vista" w reż. Jacka Bończyka to pierwsza premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu po ponownym otwarciu instytucji kultury. Widzowie zobaczą go 29 maja na Scenie Kameralnej. To pełna czarnego humoru historia, która może się przydarzyć każdemu – zapowiedział reżyser.

„Kasta la vista” to komedia absurdu francuskiego aktora i dramatopisarza Sébastiena Thiéry’ego z 2009 r. „To pełen czarnego humoru traktat o współczesnym świecie i pozornej sprawiedliwości, równości i wolności w dobie powszechnej globalizacji. To także groteska opowiadająca o tym, jak przeciętny obywatel wpada w sieć korporacyjnego świata finansów” – czytamy w zapowiedzi spektaklu.

Jak mówił reżyser Jacek Bończyk podczas wtorkowej próby medialnej, spektakl jest formą interpretacji tego, w jakim świecie obecnie żyjemy. „Główną myślą, jaka pojawia się w spektaklu jest to, co może się zdarzyć z nami w chwili, kiedy przychodzimy do banku, oddajemy nasz mały kawałek plastiku i wbijamy pin. To wtedy tak naprawdę tracimy tożsamość, tracimy imię i nazwisko i można z naszymi danymi zrobić wszystko, co jest bardzo groźne i nie do końca RODO nas przed tym strzeże” – wyjaśnił Bończyk, który odpowiada także za opracowanie tekstu i opracowanie muzyczne.

Zdaniem reżysera, ta historia może się przydarzyć każdemu z nas i w każdym miejscu zamieszkania, niezależnie od szerokości geograficznej. „W każdej chwili, w najmniej oczekiwanych okolicznościach i porze roku ktoś może nam odebrać wolność, swobodę ruchów, środki finansowe oraz ludzką godność. Wystarczy tylko zabrać nam karty płatnicze, odciąć dopływ impulsów sieci telefonicznych i zadać kilka pozornie aroganckich pytań, które wytrącą nas z równowagi” – dodał.

Autorem przekładu z języka francuskiego jest Bartosz Wierzbięta, scenografię zaprojektował Grzegorz Policiński, a kostiumy Elżbieta Terlikowska. Na scenie wystąpią Mariusz Kiljan, Jakub Giel, Agata Skowrońska, Bożena Baranowska, Grażyna Krukówna i Andrzej Gałła.

Premiera w Teatrze Polskim na Scenie Kameralnej odbędzie się 29 maja.

Źródło:

PAP