EN

21.10.2020, 10:43 Wersja do druku

Wrocław. Instytut Grotowskiego solidarny z Białorusią

Minęły już dwa miesiące od rozpoczęcia protestów przeciwko fałszerstwom wyborów na Białorusi. W geście solidarności z walczącymi o wolność Białorusinami 25 października o godz. 17.00 w Piekarni Instytutu Grotowskiego odbędą się projekcja filmu dokumentalnego „Wydali broń i amunicję…” Igora Diemienkowa, czytanie performatywne dramatu „Skrzywdzeni. Białoruś” Andrieja Kuriejczyka i dyskusja. Wydarzenie „Solidarni z Białorusią” poświęcone będzie aktualnej sytuacji politycznej za wschodnią granicą Polski. Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

mat. organizatora

Protesty przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki, rozgrywające się od sierpnia na Białorusi, są tematem dwóch dzieł – filmowego i teatralnego – stworzonych przez opozycjonistę Igora Diemienkowa i dramaturga Andrieja Kuriejczyka. Film „Wydali broń i amunicję…” w reżyserii Igora Diemienkowa dokumentuje pierwsze dni protestów na Białorusi widziane oczami przedstawicieli struktur siłowych, którzy uznali za słuszne zrezygnować ze służby. Dramat „Skrzywdzeni. Białoruś” to niemal dokumentalny zapis „białoruskiego Sierpnia”. Bohaterami tekstu Andrieja Kuriejczyka są opozycjoniści: mińska elegantka i kibic klubu BATE Borysów, oraz Swietłana Cichanouska i Aleksander Łukaszenko. Dramat czytany jest obecnie w 50 teatrach w 13 krajach na całym świecie. W Instytucie Grotowskiego czytanie performatywne tekstu w przekładzie Jakuba Adamowicza wyreżyseruje Krzysztof Kopka. Na scenie usłyszymy aktorów Teatru ZAR, Jacka Zawadzkiego oraz artystów realizujących projekt „Teatr na faktach”, w ramach którego odbędzie się wydarzenie.

Wieczór zakończy dyskusja „Zburzyć mury. Sztuka i reżim” z udziałem prof. Nikołaja Iwanowa, historyka z Uniwersytetu Opolskiego i autora nagradzanej książki „Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina. «Operacja polska» 1937–1938”, a także twórców czytania i publiczności. Spotkanie moderuje Henryk Mazurkiewicz – krytyk teatralny urodzony na Białorusi, na stałe mieszkający we Wrocławiu.

Więcej na: grotowski-institute.art.pl

Wydarzenie na Facebooku: bit.ly 

Planowane na sezon 2020/2021 wydarzenia odbywają się w nowym reżimie sanitarnym. Wstęp na wydarzenie „Solidarni z Białorusią” jest wolne, obowiązuje rezerwacja miejsc: bit.ly. Przychodząc do Instytutu Grotowskiego, należy mieć ze sobą maseczkę ochronną. Przed wejściem dostępne będą płyny do dezynfekcji dłoni. Konieczne też będzie wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia – można je pobrać na stronie internetowej Instytutu lub też wypełnić je na miejscu. 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne