EN

6.09.2023, 16:50 Wersja do druku

Wrocław. „Homo sentiens” – wystawa malarstwa na 58. Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans

Serdecznie zapraszamy na 58. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego, którego tegoroczna edycja pod tytułem Matka Natura zagości we Wrocławiu i innych miastach Dolnego Śląska w dniach 7–17 września 2023 r. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa malarstwa Uli Dzwonik HOMO SENTIENS.

mat. organizatora

Tytuł tegorocznej edycji został zainspirowany Porami roku Josepha Haydna. Podczas festiwalu przyjrzymy się, jak od zarania czasu ludzie rozumieją naturę, odnoszą się do niej i jak postrzegają swoje związki z nią. Przeplatać się będzie zatem i perspektywa ludzka, i kosmiczna. Poszukamy ich korzeni, zanurzając się w muzyce barokowej, a także ludowej. Pojawią się również pytania o stworzenie świata i o miejsce, jakie zajmuje w nim człowiek, czego zwieńczeniem będzie finał festiwalu, podczas którego wysłuchamy opowieści o żywiołach. W każdym koncercie znajdzie się odniesienie do tego motywu, istniejącego w twórczości nie tylko dawnych kompozytorów, ale i współczesnych. Nie zabraknie przy tym tematu macierzyństwa i jego kulturowych powiązań z naturą – zarówno w kontekście biblijnym, jak i antropologicznym. Matka Natura skłania do zadawania sobie pytań, a zarazem czerpania radości płynącej z muzyki. O festiwalu opowiada w załączonym wywiadzie maestro Giovanni Antonini, Dyrektor Artystyczny wydarzenia.

W tym roku wystąpią: Christoph Eschenbach, Andreas Scholl, Tõnu Kaljuste z Estonian Philharmonic Chamber Choir, Wayne Marshall, Alicia Amo i Musica Boscareccia, Accademia del Piacere, Giovanni Antonini z Il Giardino Armonico, Enrico Onofri z European Union Baroque Orchestra, Iwona Hossa, a także zespoły NFM: NFM Filharmonia Wrocławska, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Chór NFM, Chór Chłopięcy NFM i Chór Dziewczęcy NFM.

Bilety można zakupić w Kasie NFM oraz online na stronie: bilety.nfm.wroclaw.pl.

Wystawa malarstwa Uli Dzwonik 

HOMO SENTIENS. Tak Ula Dzwonik zdecydowała się zatytułować swoją retrospektywną wystawę. Tytuły ekspozycji często noszą na sobie piętno przypadkowości, rażą efekciarstwem, obiecują więcej niż oferują lub wręcz wydają się przypadkowe. Ale nie tym razem. Ów «homo sentiens» trafia w sedno dorobku artystki, wręcz mógłby stać się mottem jej twórczości. Potraktujmy go więc z całą powagą i przyjrzyjmy się mu bliżej.

«Homo» to słowo na pozór proste i powszechnie znane. Ale przecież niosące ze sobą, w zależności od kontekstu, niezmierzone bogactwo znaczeń i emocji. Mamy zatem wstrząsające i kardynalne dla chrześcijańskiej cywilizacji «ecce homo». Mamy przestrzegające «homo homini lupus», dumne «homo sum, humani nihil a me alienum puto», pesymistyczne «omnis homo mendax», dyskredytujące «homo unius libri». Te łacińskie sentencje można by mnożyć w nieskończoność. Ale przecież i nauka nigdy nie zapomniała o «homo», nazywając tak kolejne historyczne odsłony ludzkiego gatunku: homo erectus, homo neanderthalensis, a wreszcie stawiające nas na szczycie piramidy żywych istot (czy zasłużenie?) homo sapiens. Czy te wszystkie frazy i terminy coś łączy? Tak. Podkreślenie wagi spraw ludzkich, skoncentrowania się na człowieczeństwie i jego różnych aspektach, zarówno tych wzniosłych i pięknych, jak i niskich, a nawet podłych”. - Piotr Sarzyński

Zachęcamy do oglądania wystawy od 1 września do 28 listopada 2023 r. w godz. 11.00–18.00. Wstęp jest bezpłatny. Podczas koncertów zewnętrznych organizatorów jest on możliwy jedynie za okazaniem ważnego biletu na dane wydarzenie.

Źródło:

Materiał nadesłany