EN

5.10.2020, 12:34 Wersja do druku

Wrocław. Historia Ofelii opowiedziana głosami współczesnych kobiet

24 października w Instytucie Grotowskiego odbędzie się premiera spektaklu „I Come to You River: Ophelia Fractured”. Na scenie zobaczymy Anitę Szymańską, Marie Walker i Martine Vrieling van Tuijl ze Studia Kokyu. Aktorki pod kierunkiem Przemysława Błaszczaka podejmują próbę ponownego opowiedzenia historii Ofelii głosami współczesnych, młodych kobiet. Spektakl grany będzie w języku angielskim, ale przed przedstawieniem dostępne będzie tłumaczenie na język polski.

fot. Paulina Anna Galanciak

Zespół Studia Kokyu sięga po figurę Szekspirowskeij Ofelii, by mówić o miłości i samotności, depresji, kobiecie i mężczyźnie, rodzicach, a także systemie, którego częścią, chcąc nie chcąc, jesteśmy. Odwołując się do słynnego obrazu Johna Everetta Millais’a, przedstawiającego martwą, unoszącą się na wodzie Ofelię, oddaje jej głos, by mogła wreszcie powiedzieć, co myśli. Być może – zastanawiają się aktorki i reżyser – gdzieś z oddali usłyszymy pytanie, czy chcemy pozwolić na niekończący się powrót Ofelii, która będzie musiała wciąż od nowa rozgrywać swój cichy dramat? A może przyszedł czas na zmianę, na wstrząs, który pozwoli poruszyć u podstaw stary porządek rzeczy? Spektakl jest inspirowany „Hamletem” Williama Szekspira i „HamletemMaszyną” Heinera Müllera. W scenariuszu wykorzystano fragmenty „Hamleta” w oryginale.

fot. Paulina Anna Galanciak

Na scenie zobaczymy trzy młode aktorki, które dołączyły do Studia Kokyu prowadzonego przez Przemysława Błaszczaka przy Instytucie Grotowskiego w 2019 roku. Anita Szymańska ukończyła Rose Bruford College of Theatre and Performance w Londynie. Po pięciu latach pobytu za granicą, postanowiła wrócić do Polski, by tu kontynuować pracę zawodową i badawczą. Marie Walker pochodzi z Wielkiej Brytanii, aktorstwa również uczyła się w Rose Bruford College. Martine Vrieling van Tuijl to brytyjska i holenderska aktorka i artystka, która współpracowała między innymi z Newcastle Theatre Royal.

Spektakl prezentowany będzie trzy razy, od 24 do 26 października o godz. 19:00 w Studiu Na Grobli.

Szczegóły: https://bit.ly/2GgdG9u

Źródło:

Materiał nadesłany