EN
23.03.2022, 15:19 Wersja do druku

Wrocław. „Halka” wraca na afisz Opery Wrocławskiej

„Halka” - spektakl w reżyserii Grażyny Szapołowskiej, ikony polskiego kina i teatru, powraca na deski Opery Wrocławskiej. Już 26 i 27 marca będziemy mogli podziwiać tę najsłynniejszą polską operę ojca polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki, a zarazem jednego z najważniejszych polskich kompozytorów swoich czasów. W rolach głównych zobaczymy Joannę Zwartko, Rafała Bartmińskiego oraz Szymona Mechlińskiego.

fot. proj. Krzysztof Bieliński / mat. teatru

Czar Podhala oraz słodko-gorzki smak romantycznych konfliktów – historia Halki znana jest Polakom od pokoleń, a miłośnicy mitologii greckiej mogą dostrzegać w głównej bohaterce podobieństwa do Ariadny i Safony, z którymi dzieliła podobny tragiczny los kobiet nieszczęśliwie zakochanych. Grażyna Szapołowska ze znaną sobie empatią bierze na warsztat zawiłe relacje między postaciami opery Moniuszki, by – niczym po nici Ariadny – dotrzeć do źródeł ich charakterów i życiowych decyzji.

Staram się zrozumieć bohaterów i nie zakładać z góry ich złych intencji, przyjmuję, że są niewinni. Ale zło ma swoje źródła i trudno znaleźć odpowiedź na pytanie, co siedzi w głowach największych zbrodniarzy, że chcą mordować, siać śmierć? A historia wciąż zatacza koła, schematy dobra i zła powracają, tylko że w innych dekoracjach i kontekstach… – mówi reżyserka i zachęca do wizyty w Operze Wrocławskiej:

Warto zatrzymać się na chwilę przy widowiskowym, pełnym ferii barw mazurze oraz przy góralskich tańcach; zakończenie też jest optymistyczne i bardzo oryginalne. Publiczność bardzo dobrze je odbiera – przede wszystkim jako element katharsis, oczyszczenia. To szczególnie ważne w obecnych czasach i sztandarowa rola teatru.

We Operze Wrocławskiej Halkę zobaczymy w wersji najpopularniejszej, czteroaktowej, której premiera miała miejsce w 1858 roku w Warszawie, dziesięć lat po premierze wileńskiej.

Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął pochodzący z Libanu ceniony dyrygent, Bassem Akiki, kierownik muzyczny Opery Wrocławskiej.

Na scenie wystąpią:

Halka - Joanna Zawartko

Jontek - Rafał Bartmiński

Stolnik - Dariusz Machej

Zofia - Hanna Sosnowska-Bill

Janusz - Szymon Mechliński

Dziemba - Jakub Michalski

Dudziarz - Andrzej Zborowski

Góral - Mykhailo Hnatiuk

Gość Stolnika I - Aleksander Zuchowicz

Gość Stolnika II - Piotr Bunzler

Gość Stolnika III - Andrzej Zborowski

Chór, Balet i Orkiestra Opery Wrocławskiej.

Więcej informacji: www.opera.wroclaw.pl

Bilety: https://bit.ly/37Vpyen
Źródło:

Materiał nadesłany