18.06.2021, 14:55 Wersja do druku

Wrocław. Ewelina Adamska-Porczyk z nagrodą Kapituły Aleksandra Bardiniego

Kapituła Nagrody im. Aleksandra Bardiniego na 41. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej przyznała w tym roku Dyplom Mistrzowski choreografce, aktorce i tancerce Ewelinie Adamskiej-Porczyk.

fot. Marcin Wegner / PPA

– Ewelina od lat jest nie tylko wybitną choreografką i tancerką, ale również wybitną aktorką, wokalistką i pedagogiem. To osoba, która – kiedy pojawia się przy produkcji jakiegoś przedstawienia czy filmu – podnosi rangę tego przedsięwzięcia. Jest uwielbiana przez aktorów, jest osobą, której możemy zazdrościć talentu, umiejętności, gustu i nieprawdopodobnej pasji w tworzeniu tego, co robi. Nagroda imienia profesora Aleksandra Bardiniego powinna uwzględniać moment przejścia z czeladnika na mistrza. W przypadku Eweliny z pewnością jest to zasadne – to wspaniała mistrzyni, powinniśmy wszyscy o tym usłyszeć – powiedział Wojciech Kościelniak, przewodniczący Kapituły.

Nagroda Kapituły, czyli Dyplom Mistrzowski - grafika autorstwa Michała Hrisulidisa, i statuetka Tukana Kapituły autorstwa Tomasza Szydełki  zostanie wręczona (wraz z pozostałymi nagrodami 41. PPA) dziś wieczorem, podczas Koncertu Finałowego w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Ewelina Adamska-Porczyk
– aktorka, tancerka, choreografka, absolwentka Wydziału Pedagogiki, instruktorka rekreacji ruchowej (AWF Katowice). Od dzieciństwa związana z tańcem ludowym. Jest autorką choreografii m.in. do gal Przeglądu Piosenki Aktorskiej „Tak jest! Piosenki Jacques’a Brela” i „Koniec”, do spektaklu „Chłopi” w Teatrze Muzycznym w Gdyni ,„Chicago” w krakowskim Variété i „Kombinatu” w Poznańskim Teatrze Muzycznym (reż. W. Kościelniak), „Rodziny Addamsów” w Gliwicach i Warszawie, „Zakonnicy w przebraniu” (reż. Jacek Mikołajczyk i „Footloose” (reż. J.J. Połoński) w Poznaniu. W Capitolu przygotowała choreografię do spektakli „Nasza mama czarodziejka” (reż. A. Oryńska-Lesicka) i „Blaszany bębenek (reż. W. Kościelniak).

Kapituła Nagrody im. Aleksandra Bardiniego zrzesza uznanych artystów, tworzących na pograniczu muzyki i słowa, teatru i piosenki. Corocznie przyznaje Dyplom Mistrzowski im. Aleksandra Bardiniego, będący prestiżowym wyróżnieniem dla aktorów, wokalistów, autorów, kompozytorów, reżyserów i pedagogów zajmujących się piosenką aktorską.

W ostatnich latach Dyplom Mistrzowski otrzymali: Maja Kleszcz, wokalistka, kompozytorka i multiinstrumentalistka (2019), Ewa Kaim, aktorka, reżyserka i pedagog (2018), Jacek Bończyk, aktor i reżyser (2017), Agata Duda-Gracz, reżyserka, scenografka, autorka scenariuszy (2016).

W skład Kapituły wchodzą obecnie: Laco Adamik, Malina Bardini, Jacek Bończyk, Wojciech Borkowski, Stanisława Celińska, Ewa Dałkowska, Agata Duda-Gracz, Sambor Dudziński, Piotr Dziubek, Katarzyna Groniec, Janusz Grzywacz, Konrad Imiela, Krystyna Janda, Ewa Kaim, Zbigniew Karnecki, Wojciech Kępczyński, Zygmunt Konieczny, Ewa Kornecka, Andrzej Kuryło, Wojciech Kościelniak, Olga Lipińska, Krzysztof Mieszkowski, Dariusz Miłkowski, Leszek Możdżer, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Piotrowski, Andrzej Poniedzielski, Jan Poprawa, Kinga Preis, Stanisław Radwan, Jerzy Satanowski, Jacek Sieradzki, Bogusław Sobczuk, Wojciech Szelachowski, Magda Umer, Jacek Weksler, Jan Wołek, Zbigniew Zamachowski.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data:

18.06.2021