EN
8.03.2021, 13:28 Wersja do druku

Wrocław. „Białe małżeństwo” wystawi w sobotę Teatr Polski

„Białe Małżeństwo” Tadeusza Różewicza wystawi w sobotę Teatr Polski we Wrocławiu. W obsadzie przedstawienia w reżyserii Martyny Łyko znalazły się wyłącznie aktorki, które będzie można zobaczyć także w męskich rolach.

fot. mat. teatru

Premiera spektaklu w reżyserii Martyny Łyko otwiera w Teatrze Polskim Rok Różewiczowski, czyli cykl wydarzeń w setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza.

„Białe Małżeństwo” napisane w 1973 roku uważane jest za jedną z bardziej kontrowersyjnych sztuk Tadeusza Różewicza. Zdaniem twórców spektaklu, mimo iż tekst powstał w ubiegłym stuleciu, wraz z emancypacją kolejnych pokoleń wciąż zyskuje na aktualności.

„W realizacji Martyny Łyko spektakl przyjmuje wyraźnie kobiece spojrzenie, bo w obsadzie znalazły się wyłącznie kobiety, aktorki będziemy oglądać również w rolach męskich. Narrację w spektaklu prowadzą dorastające Bianka i Paulina. Dziewczyny poznają świat swoich emocji, próbują odnaleźć własną tożsamość i zrozumieć budzącą się w nich seksualność” – czytamy w opisie przedstawienia.

Oczami dojrzewających kobiet widzowie obserwować będą rodzinny dom i panujące w nim relacje - „ukute układy, zależności i konwenanse, a przede wszystkim ludzi zamkniętych w genderowo uwarunkowanych nakazach społecznych”.

Jak podkreślają twórcy, spektakl odszyfrowuje Różewiczowską inspirację życiorysami polskich emancypantek na drodze do równości oraz ukazuje narodziny i kształtowanie się podmiotowości w każdej i w każdym z nas.

W rolach głównych zagrają Aleksandra Chapko i Beata Śliwińska, a w pozostałych wystąpią: Bożena Baranowska, Jolanta Zalewska, Monika Bolly, Agata Skowrońska, Iwona Kucharzak-Dziuda oraz Katarzyna Baran.

Premiera odbędzie się w sobotę na Scenie na Świebodzkim.

Źródło:

PAP