EN

26.11.2020, 10:19 Wersja do druku

Wrocław. Anna Hannowa nie żyje

fot. archiwum prywatne

Dziś zmarła Anna Hannowa, teatrolog, dziennikarka, pedogog, założycielka teatralnego Klubu 1212 działającego przy Teatrze Polskim.

Anna Hannowa (urodziła się w 1925 roku w Rudnikach Częstochowskich) - teatrolog, dziennikarka, nauczyciel akademicki, organizatorka życia kulturalnego Wrocławia.

Po studiach w Poznaniu przyjechała do Wrocławia w 1953 roku. Przez dziesięć kolejnych lat (do 1963r.) pracowała w Polskim Radiu - najpierw jako redaktor literacki, a od 1957 roku jako kierownik redakcji reportażu literackiego. Zrealizowała pierwszy program TVP o Wrocławiu – „Mój dom nad Odrą” w 1962 roku.   

W 1966 roku została konsultantem programowym w Teatrze Polskim, gdzie rozpoczęła pracę. Tutaj stworzyła unikatowy w skali kraju, działający do dziś, program edukacji teatralnej dla młodzieży: Klub 1212 (nazwany tak od liczby foteli Dużej Sceny
w dawnym Teatrze Polskim) oraz wojewódzki konkurs „Młodzież poznaje teatr”.

W minionym roku w rozbudowanym programie edukacyjnym, realizowanym przez Teatr Polski, uczestniczyło około 6 tys. młodych widzów.

Anna Hannowa prowadziła Klub 1212 przez trzydzieści lat. Organizowała wykłady o teatrze w ramach Wszechnicy teatralnej, warsztaty dla młodzieży z ruchu scenicznego i kultury żywego słowa, tworzyła z młodymi ludźmi pismo teatralne. Zapraszała młodzież z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, organizowała teatralne mikołajki.

Młodzi ludzie z całego Dolnego Śląska oprócz rzetelnej wiedzy o teatrze i jego historii zyskiwali też możliwość poznania i dyskusji z wybitnymi twórcami polskiej sceny. W spotkaniach tych uczestniczyli m.in. Kazimierz Dejmek, Jerzy Grotowski, Andrzej Wajda, Gustaw Holoubek, Daniel Olbrychski i Maja Komorowska.  Gromadziły one tłumy młodej publiczności. Teatr Polski stał się miejscem gdzie młodzi ludzie uczyli się wyrażać własne myśli, oceniać i buntować.   

Prof. Janusz Degler, który współpracował z Anną Hannową jako prezes Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru, tak wspomina ówczesną działalność Klubu 1212: „był przedsięwzięciem wyjątkowym w polskim życiu teatralnym i w systemie edukacji szkolnej. Wielu jego uczestników trafiało potem na moje zajęcia teatrologiczne oraz seminarium magisterskie i należało do wyróżniających się studentów.”

Jej praca z młodzieżą była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. Otrzymała m.in. medal Komisji Edukacji Narodowej (1976) i pierwszą nagrodę w Ogólnopolskiej Giełdzie Kultury (1978), w latach 80. nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Teatru i odznakę za Zasługi dla Oświaty. W 1991 roku została nagrodzona przez Towarzystwo Kultury Teatralnej. Rok później dostała nagrodę specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Młodzieży „Destination demain” w Paryżu.
Anna Hannowa jest autorką publikacji związanych z życiem teatralnym Wrocławia m.in. o Jakubie Rotbaumie - malarzu i reżyserze wrocławskich teatrów: Teatru Żydowskiego i Teatru Polskiego. Zorganizowała wystawę jego obrazów, a w 1995 roku wydała album poświęcony jego twórczości „Jakub Rotbaum - świat zaginiony”.
Źródło:

Materiał własny