EN
4.03.2022, 15:01 Wersja do druku

Wrocław. Zmarła Urszula Bielska

Dziś rano z Sobótki dotarła nagła i smutna wiadomość o śmierci Urszuli Czajkowskiej-Bielskiej (ur. 1938).

Suche fakty mówią, że zmarła kierowniczka administracyjna Teatru 13 Rzędów w Opolu w latach 1962–1965, żona jego aktora, a potem wielu scen wrocławskich, Andrzeja Bielskiego.

Jednak wszyscy, którzy Urszulę znali, a także ci, którzy czytali jej niedawno wydaną książkę, wiedzą, że odszedł „Wojtek” – gospodyni i dusza mieszkania przy ulicy św. Wojciecha, gdzie spotykał się cały zespół Jerzego Grotowskiego, uczestniczka i krytyczna obserwatorka jego życia, obdarzona ostrym umysłem i piórem, pełna niepohamowanej energii i niekwestionowanego uroku. Swoje dramatyczne życie opowiedziała w wydanej w roku ubiegłym książce „Wojtek: Nie samym Grotowskim żyłam. Wspomnienia i refleksje”. W jej ostatnich zdaniach z głębi swego smutku i samotności pisała, że marzy jej się zaśnięcie na zawsze. Ale książkę zamykają jednak słowa „byłam kochana”. Była.

Urszula Bielska urodziła się w 1938 roku w Nowym Sączu. Była żoną aktora Andrzeja Bielskiego. W latach 1962–1965 pełniła funkcję kierowniczki administracyjnej Teatru 13 Rzędów w Opolu. Bielska, nazywana przez najbliższych przyjaciół z teatru „Wojtkiem”, była gospodynią mieszkania przy ul. św. Wojciecha w Opolu, gdzie spotykało się ówczesne środowisko artystyczne miasta. Opowieść o czasach opolskich opublikowała w 2020 roku w „Notatniku Teatralnym”, a także w 2019 roku w 17 numerze „Performera” ukazał się jej tekst „Grotowski w moim Opolu”.

Pogrzeb odbędzie się 10.03 o godz. 14.00 na cmentarzu Grabiszyńskim.

Tytuł oryginalny

2 marca 2022 zmarła Urszula Bielska

Źródło:

Materiał nadesłany
Instytut Jerzego Grotowskiego
Link do źródła

Autor:

Dariusz Kosiński

Data publikacji oryginału:

04.03.2022