17.09.2021, 15:10 Wersja do druku

Włochy. Spektakl TR Warszawa na 36. Festiwalu RomaEuropa

Na prestiżowym 36. Festiwalu RomaEuropa od 17 do 19 września w Teatro di Roma prezentowany będzie spektakl TR Warszawa “Cząstki kobiety” Katy Wéber w reżyserii Kornéla Mundruczó. To pierwszy występ stołecznego teatru na festiwalu w Rzymie - poinformowano na FB TR Warszawa.

fot. Natalia Kabanow

"Zespół TR Warszawa został zaproszony na prestiżowy Festiwal RomaEuropa, podczas którego zaprezentuje Cząstki kobiety Katy Wéber w reżyserii Kornéla Mundruczó. To kolejne wyjątkowe wydarzenie, na którym w 2021 r. zespół TR Warszawa zaprezentuje wielokrotnie nagradzany oraz doceniony przez polską i międzynarodową publiczność spektakl w reżyserii Kornéla Mundruczó" - czytamy na stronie teatru.

Jak wyjaśniono, "36. Festiwal RomaEuropa trwać będzie od 14 września do 21 listopada br.".

"Tegoroczny festiwal, mimo dopiero co znoszonych obostrzeń sanitarnych, zapowiada się wyjątkowo inspirująco. W Rzymie pojawią się 83 zespoły, w skład których wchodzi 516 artystek i artystów z 16 krajów" - napisano.

Podkreślono, że "międzynarodowa publiczność festiwalowa będzie mogła poznać prace takich twórców i twórczyń, jak m.in.: Azkona & Toloza, Ersan Mondtag, Kornél Mundruczó, Gus Van Sant i Alexander Zeldin".

Przypomniano, że Festiwal RomaEuropa powstał w 1986 r. "Obecnie jest jednym z najważniejszych festiwali sztuk wizualnych nie tylko we Włoszech, ale i na całym świecie. Co roku w Rzymie spotykają się na nim twórcy i twórczynie ze wszystkich kontynentów, którzy wspólnie poszukują nowych form wyrazu i języków artystycznych" - wyjaśniono.

"Podczas festiwalu mają okazję wystąpić artystki i artyści tworzący w dziedzinach takich, jak: taniec, teatr, muzyka oraz kino, którzy w swojej twórczości czerpią z rozwiązań opierających się na nowych technologiach" - napisano na stronie TR Warszawa.

Na stronie TR Warszawa podkreślono, że "Cząstki kobiety to feministyczny, napędzany przez siłę i determinację kobiecych postaci dramat rodzinny, rozgrywający się we współczesnej Warszawie". "Rodzinne spotkanie jak soczewce skupia problemy i wewnętrzne konflikty polskiego społeczeństwa. Postacią centralną spektaklu jest trzydziestoletnia Maja, która mierzy się z osobistą tragedią. Aby wyjść z życiowego zakrętu, musi zakwestionować całe dotychczasowe życie i na nowo zbudować relacje z bliskimi" - napisano o spektaklu.

"Cząstki kobiety to poruszający obraz współczesnych kobiet, walczących o prawo do decydowania o własnym życiu. Reżyser Kornél Mundruczó oraz autorka scenariusza i dramaturżka Kata Wéber empatycznie portretują każdą z wyrazistych postaci, nie oceniając i nie krytykując nikogo ze zgromadzonych przy rodzinnym stole osób" - czytamy na stronie teatru.

Premiera "Cząstek kobiety" Katy Wéber w reż. Kornéla Mundruczó odbyła się 13 grudnia 2018 r. w TR Warszawa/ATM Studio.

Jak podkreślono, "przedstawienie zostało wielokrotnie docenione na festiwalach teatralnych w Polsce, m.in. przez selekcjonerów i międzynarodowe jury INFERNO 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, które przyznało spektaklowi TR Warszawa nagrodę Grand Prix dla najlepszego przedstawienia festiwalu oraz nagrody aktorskie dla Justyny Wasilewskiej (pierwsza nagroda aktorska) i Dobromira Dymeckiego (druga nagroda aktorska)". "Obok siedmiu nagród aktorskich i Grand Prix 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, spektakl przyniósł Kornélowi Mundruczó Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2018/19" - dodano w informacji.

Przypomniano, że w 2021 r. "obok Festival RomaEuropa spektakl Cząstki kobiety znalazł się również m.in. w programach Athens & Epidaurus Festival, Kunstenfestivaldesarts i 75. Festival d'Avignon".

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne