EN

2.07.2021, 11:14 Wersja do druku

Włochy. "Pisarze polscy czytają Dantego" - konferencja naukowa w Rzymie

“Pisarze polscy czytają Dantego” - to tytuł polsko-włoskiej konferencji naukowej w Rzymie w związku z przypadającą w tym roku 700. rocznicą śmierci autora „Boskiej komedii”. Sympozjum zorganizowano w piątek w Instytucie Polskim nad Tybrem.

Otwarta przez ambasador RP we Włoszech Annę Marię Anders konferencja zgromadziła włoskich polonistów oraz polskich italianistów.

„Dante u Mickiewicza” - to tytuł wykładu profesora Mikołaja Sokołowskiego z Instytutu Badań Literackich w Warszawie. Krystyna Jaworska z Uniwersytetu w Turynie mówiła o wątkach Dantego w poemacie Juliusza Słowackiego „Piast Dantyszek”, a Marina Ciccarini z Uniwersytetu Roma Tre poświęciła swoje wystąpienie konfrontacji: Dante i Krasiński, czyli „Boska komedia” i „Nie-Boska komedia”.

Francesco Cabras z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie swój wykład poświęcił wątkom z Dantego w „Modlitewniku” Cypriana Kamila Norwida, a Andrea F. De Carlo z uniwersytetu w Neapolu echom „Piekła” w twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Polonista Andrea Ceccherelli z uniwersytetu w Bolonii przygotował wykład “Gombrowicz poprawia Dantego”, a Luigi Marinelli z rzymskiego uniwersytetu La Sapienza o wątkach Dantego u Czesława Miłosza.

Do udziału w sympozjum zaproszony też został poeta i pisarz Jarosław Mikołajewski z warszawskiego Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, by mógł opowiedzieć o swojej pracy nad przekładem „Boskiej komedii”.

Konferencja akademicka to ostatni punkt programu tegorocznej, 18. edycji festiwalu kultury polskiej we Włoszech Corso Polonia.

Dyrektor Instytutu Polskiego Łukasz Paprotny w rozmowie z PAP w piątek jako cel konferencji poświęconej Dantemu wskazał prezentację zagadnień dotyczących recepcji „Boskiej komedii” w literaturze polskiej, a także wkładu, jaki polscy twórcy wnieśli w żywotność motywów tego dzieła w kulturze europejskiej.

Zaznaczył, że wydarzenie to współorganizowane jest przez Wydział Współczesnych Literatur, Języków i Kultur Uniwersytetu w Bolonii, a patronat nad nim objęło Stowarzyszenie Polonistów Włoskich oraz włoski Narodowy Komitet obchodów 700-lecia śmierci Dantego.

Szef Instytutu zauważył, że festiwal Corso Polonia był w ubiegłych latach adresowany do publiczności Wiecznego Miasta.

„Po przerwie spowodowanej lockdownem w zeszłym roku, edycja 2021 była skierowana także do odbiorców w innych miastach. W programie znalazły się wydarzenia zorganizowane także w Bolonii, Mediolanie, Neapolu czy Rawennie” - podkreślił Paprotny. W Bolonii i Rawennie w ramach inicjatywy "Polonia per Dante" z czytelnikami spotkała się laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk.

Szef placówki polskiej kultury w Rzymie dodał, że w tym roku możliwy był też udział online w wydarzeniach festiwalu.

Źródło:

PAP