Trzydniowy festiwal twórczości Jarosława Iwaszkiewicza rozpoczyna się w czwartek w Neapolu. O licznych włoskich wątkach jego poezji i prozy dyskutować będą włoscy poloniści i polscy eksperci.
„Włoskie impresje Jarosława Iwaszkiewicza" - to tytuł wielkiego wydarzenia literackiego w Neapolu zorganizowanego przez jeden z tamtejszych uniwersytetów, Instytut Książki i Instytut Polski w Rzymie.
Śladów fascynacji Włochami jest w twórczości pisarza i poety bardzo wiele. To między innymi jego tom poezji "Śpiewnik włoski", "Nowele włoskie", libretto do opery Karola Szymanowskiego "Król Roger" o władcy Sycylii, wspomnienia zebrane w tomach "Książka o Sycylii" i "Podróże do Włoch".
W noweli "Koronki weneckie II" Iwaszkiewicz napisał: "Dla ludzi piszących, poetów, literatów nie ma jak podróż. Nie tylko zmiana środowiska, ale sam ruch wagonu, stuk kół o szyny już wywołują w umyśle pewnego rodzaju fermenty".
Miejscem czwartkowej inauguracji festiwalu jest słynny neapolitański zabytkowy zespół budynków Donnaregina. Uczestniczyć w niej będą między innymi przedstawiciele władz uniwersytetu L'Orientale, założonej w pierwszej połowie XIII wieku najstarszej uczelni sinologii i orientalistyki w Europie. Na uniwersytecie tym jest wydział slawistyki.
Podczas sesji "Italia Iwaszkiewicza" jego biograf Radosław Romaniuk wygłosi wykład "Rozpacz w Rzymie" o ciemnych wątkach jego włoskiej poezji. O "poetyckiej ornitologii" mówić będzie profesor Zbigniew Chojnowski, a Grzegorz Jankowicz o opowiadaniu "Powrót Prozerpiny". Poeta, eseista i pisarz Piotr Mitzner wygłosi wykład "Nie zobaczyć i umrzeć".
W piątek, także w zabytkowym gmachu Donnaregina, podczas debat, które poprowadzą znawca i tłumacz literatury polskiej Luca Bernardini, polonistka Giovanna Tomassucci oraz prezes włoskiego stowarzyszenia polonistów Laura Quercioli o twórczości Iwaszkiewicza mówić będą Dario Prola, Tomasz Wójcik, Anna Czabanowska-Wróbel, Robert Papieski i Marek Radziwon.
Ukraiński poeta, tłumacz i badacz literatury Jurij Zawadski opowie o Iwaszkiewiczu jako polskim pisarzu z Ukrainy. Autor "Sławy i chwały" urodził się w Kalnyku, wsi w obwodzie winnickim, w rejonie ilinieckim.
Wieczorem odbędzie się koncert pianisty Marka Szlezera, który wykona kompozycje Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego.
W sobotę, na zakończenie festiwalu, w siedzibie uniwersytetu L'Orientale włoscy studenci polonistyki przeczytają swoje przekłady utworów Jarosława Iwaszkiewicza.
To drugi wielki festiwal literacki zorganizowany w Neapolu między innymi przez Instytut Polski. W 2019 roku odbył się tam festiwal twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w ramach obchodów stulecia jego urodzin.