25.07.2017 Wersja do druku

Wenecja. Wielki sukces Mai Kleczewskiej

Maja Kleczewska odebrała we wtorek 24 lipca w Wenecji Srebrnego Lwa za innowacyjność w teatrze, a jej "Wściekłość" otworzy 45. Teatralne Biennale. - W szkołach i teatrach kobiety wciąż muszą wykazywać, że są lepsze od mężczyzn - mówi "Wyborczej". - A najbliższe lata spowodują potężny kryzys w polskim teatrze.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Wenecji zacznie się 24 lipca i potrwa do 12 sierpnia. Nowy dyrektor Antonio Latella chce pokazać teatr kobiet, reżyserek około 40. roku życia, które mają krytyczne podejście do rzeczywistości, a swoje obserwacje przekładają na nowoczesny język teatralny. Festiwal otworzy "Wściekłość" w reżyserii Mai Kleczewskiej według Elfriede Jelinek (premiera we wrześniu 2016 r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie) - kolaż o narastającej przemocy, ksenofobii, bezsilności wobec radykałów i kryzysu uchodźczego. W kolejnych dniach będzie można zobaczyć spektakle Ene-Liisy Semper z Estonii, Nathalii Béasse z Francji, Anny Sophie Mahler ze Szwajcarii czy Włoszki Marii Grazii Cipriani. Pierwszego dnia festiwalu Maja Kleczewska odbierze nagrodę Srebrnego Lwa za innowacyjność w teatrze. Złotego Lwa za całokształt twórczości otrzyma Katrin Brack - scenografka, wieloletnia współpracowniczka Luka Percevala; przez cały czas trw

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Wielki sukces Mai Kleczewskiej: otwiera Biennale w Wenecji i dostaje Srebrnego Lwa. "Władza chce karmić pseudopolskość kulturą. Mówimy: weto"

Źródło:

Materiał nadesłany

Gazeta Wyborcza - Kultura online

Autor:

Izabela Szymańska

Data:

25.07.2017

Tematy w toku

Realizacje repertuarowe