EN

15.02.2021, 08:45 Wersja do druku

Węgajty. Teatr nie poddaje się

Teatr Węgajty nadal działa pomimo pandemii koronawirusa, gra i planuje nowy repertuar.

fot. mat. teatru

Już prawie rok minął, od kiedy zaistniała sytuacja całkowicie sprzeczna z tym, co dla życia teatralnego najważniejsze: pandemia nas pozbawiła żywiołu żywego, ludzkiego spotkania. Jesteśmy zmuszeni do poszukiwania różnego rodzaju zastępczych form działania. Bardzo to trudne ale przecież jakże potrzebne! Wiele razy doświadczyliśmy, jak ważne - w obliczu izolacji i osamotnienia - mogą być spotkania w malutkim, kameralnym gronie, spektakle realizowane w "polowych warunkach" albo spotkania online. Mamy sukcesy w działaniach na dużą skalę: Zrealizowaliśmy festiwal "Wioska Teatralna". Stworzyliśmy nowy spektakl. Włączyliśmy się do akcji "Sztuka w obejściu".

Niektóre z naszych zeszłorocznych prac nadal są dostępne w internecie. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji zobaczyć, zapraszamy do oglądania:

"Domówka MOK" -Social distance. Teatr Węgajty - film stworzony na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie na samym początku lockdownu, dokumentacja naszych pierwszych prac w odosobnieniu.

W poszukiwaniu Rachmańskiego Święta - zapis plenerowego spotkania warsztatowego podczas pierwszej burzy wiosennej

"O powstawaniu Rozziewu" - film o pracy nad nowym spektaklem Innej Szkoły Teatralnej

Poza większymi filmami do internetu trafiło sporo mniejszych form, tak jak utwór "Że" Wacława Sobaszka - nie pozbawione goryczy i wciąż aktualne podsumowanie pierwszych miesięcy pandemii.

Na zaproszenie Teatru 21 powstał również indywidualny projekt Erdmute Sobaszek z udziałem grupy warsztatowej pt. "Breathe in - breathe out. O drzewach, o ludziach i o wzajemności".

Z wielką radością zawiadamiamy, że w grudniu 2020 ujrzała światło dzienne przygotowywana przez niemal trzy lata książka Wacława Sobaszka "Spiski życiowe. Dziennik węgajcki 1982-2020" (do nabycia poprzez wpłatę na zrzutkę.pl)

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej o ubiegłorocznej, niezwyczajnej "Wiosce Teatralnej", zachęcamy do lektury dwóch edycji gazetki festiwalowej: www.olniej.węg (z lipca) i ZIEM_JA (z września) pod redakcją Marii Legeżyńskiej i Agaty Ziółkowskiej, z artykułami m.in. Dominiki Bremer, Magdaleny Hasiuk, Dagny Ślepowrońskiej, Moniki Stępień. Osobną książeczką uświetniliśmy przypadający w ub. roku "Półmetek" działań Innej Szkoły Teatralnej 2010-2030.

Jakie mamy plany na 2021? Nasz projekt to "Przestrzeń spotkania". Chodzi o odzyskanie tego elementarnego wymiaru bycia jakim jest spotkanie, w kontekście pytań, które są teraz jeszcze bardziej aktualne niż przed lockdownem. Pandemia najbardziej dotknęła ludzi z niepełnosprawnościami, ludzi żyjących w Domach Pomocy Społecznej, bezdomnych. Sprawiła, że w większym stopniu niż kiedykolwiek jesteśmy zamknięci w naszych "bańkach" informacyjnych. Odsunęła z debaty publicznej tematy fundamentalne dla obrony równowagi ekologicznej i ochrony klimatu, obecnie staje się pretekstem do doraźnych decyzji politycznych godzących w konstruktywną debatę.

Pytania te staną się przedmiotem pracy nad nowym spektaklem Innej Szkoły Teatralnej, która rozpocznie się warsztatem online w połowie lutego. Zapraszamy na premierę w lipcu! W tym miesiącu wznowimy również naszą pracę teatralną z mieszkańcami DPS Jonkowo, przerwaną z przyczyn technicznych i zdrowotnych. Planujemy organizowanie nowej edycji "Wioski Teatralnej", uwzględniając doświadczenia zeszłoroczne, kiedy łączyliśmy formy online, streaming i spotkania na żywo. Odbędzie się też akcja "Sztuka w obejściu" z naszym udziałem. Chcemy wznowić akcję "Miasto w drodze", którą w ubiegłym roku musieliśmy odwołać z powodu lockdownu. Poza tymi kulminacyjnymi wydarzeniami w naszym kalendarzu pojawią się różnego rodzaju warsztaty i spotkania (na żywo i online), zainspirowane nowymi formami wypracowanymi w ubiegłym roku i powrót do pracy z dziećmi.

Często zadaje się nam pytanie - z czego pozyskujecie pieniądze na wszystkie te działania? W tym roku sami sobie to pytanie zadajemy. Nie mamy złudzeń. W całej Polsce środki różnego rodzaju programów dotacyjnych uległy dramatycznej redukcji. Niewielkie wpływy od uczestników czy widzów ulegną zmniejszeniu z przyczyn obostrzeń. Nie mamy rezerw. Nie posiadają ich również współpracujące z nami grupy pokazujące swoje spektakle przeważnie za symboliczne wynagrodzenia.

Ale nie rezygnujemy.

Drodzy, w tym roku ważniejsze niż kiedykolwiek stanie się Wasze wsparcie w postaci przekazanego nam 1% od podatku dochodowego. Chcielibyśmy was bardzo prosić o uwzględnienie nas w swoich PITach za 2020! Wystarczy wpisać w stosowną rubrykę zeznania nr KRS Stowarzyszenia Węgajty: 0000020919. Liczymy na was!

Zapraszamy też do wpłacania na uruchomioną przez nas zrzutkę. Uwaga! nagrodą za wpłatę będzie książka "Spiski życiowe. Dziennik węgajcki 1982-2020" Wacława Sobaszka, ewentualnie w pakiecie z książeczką "Inna Szkoła Teatralna 2010-2030". Każda, najmniejsza wpłata się liczy!

Dziękujemy Wam wszystkim i cieszymy się na czekające nas w tym roku, nowe spotkania z Wami!

Erdmute Sobaszek

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

15.02.2021

Wątki tematyczne