EN
20.03.2023, 14:12 Wersja do druku

Warszawa/Łódź. Spektakl niezależnego białoruskiego teatru w Dzień Woli

25 marca w Instytucie Teatralnym - w Dzień Wolności (Dzień Woli), białoruskiego święta, nieuznawanego przez reżimowy rząd Alaksandra Łukaszenki oraz dzień później - 26 marca w Centrum Dialogu w Łodzi odbędą się pokazy spektaklu białoruskiej grupy – BY teatr.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

To pierwsze wydarzenie, od którego 25 marca 2023 roku w Dzień Niepodległości Białorusi zaczyna swoją działalność BY teatr. Kolektyw twórczy spektaklu występuje ze względów bezpieczeństwa jako grupa anonimowych artystów.

We współpracy z Instytutem Teatralnym, Nowym Teatrem i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana pokażemy spektakl „August” (w tłumaczeniu Agnieszki Sowińskiej).

Spektakl, na przykładzie zwykłej białoruskiej rodziny, nawiązuje do protestów na Białorusi w 2020 roku. Bada zbiorową traumę, którą trzeba zrozumieć i przepracować, aby wewnętrznie przetrwać ten niekończący się Sierpień (który nigdy nie skończył się dla ludzi, którzy pozostali na Białorusi) i ruszyć do przodu na drodze zmian.

Oś dramaturgiczna tekstu skupia się na relacjach obywatel – opresyjne państwo, konfliktach społecznych, wyborach osobistych i trudnej sytuacji osób zaangażowanych w protesty przeciwko dyktaturze, pozwalając lepiej zrozumieć ich sytuację i – pomimo złożoności – wskazać zasadność i wagę sprzeciwu obywateli.

Spektakl zostanie zagrany:

25 marca w Instytucie Teatralnym w Warszawie o godz. 17:00 i 20.00,

26 marca w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi o godz. 17.30.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne