02.07.2020, 08:55 Wersja do druku

Warszawa. Zielony teatr. Fundacja Sztuka Ciała w plenerze

- Covid rzuca nowe światło na relacje homo sapiens z naturą, uczy nas pokory i słuchania - mówią performerzy z Fundacji Sztuka Ciała. W lipcu artyści startują z plenerowymi akcjami i spektaklami inspirowanymi naturalną ekspresją roślin. Spotkacie ich na nadwiślańskich skwerach i plażach, na Placu Konesera, na dziedzińcu Sinfonia Varsovia oraz na osiedlu Odolany na Woli.

Rośliny nie pędzą, są naturalne, spokojne, uziemione, zaangażowane jedynie w chwilę obecną. Tej wiosny żyliśmy z podobną ekspresją. Zderzyliśmy się z odgórnym uziemieniem, badaliśmy jak funkcjonuje się bez codziennego pędu, obserwowaliśmy opustoszałe miasta, zakładaliśmy ogródki, tęskniliśmy za zamkniętymi parkami i lasami.

Pandemia Covid-19  rzuca nowe światło na relacje homo sapiens z naturą, uczy nas pokory i słuchania. Ile jesteśmy w stanie wytrzymać bez kontaktu z przyrodą? A jak czuje się przyroda bez ludzi? Te pytania zadają sobie artyści z warszawskiej Fundacji Sztuka Ciała. 11 lipca startuje ich wakacyjny program inspirowany naturalną ekspresją roślin. Widzowie będą mieli okazję uczestniczyć w dwóch plenerowych formułach: otwartych spektaklach i nadwiślańskich happeningach.

Spektakl “Pędy - plenerowe widowisko z udziałem roślin” to opowieść o relacji człowieka z roślinami, o wspólnym cyklu życia i doświadczeniu przemijania, pędzie ludzkich spraw, delikatności i determinacji roślin, ich zaangażowaniu w tu i teraz.  

Imponujące barwne kostiumy, ruch organiczny, pantomima, elementy klaunady i kuglarstwa oraz rośliny grające muzykę na żywo za pomocą specjalnych przetworników, przy wtórze instrumentów i elektroniki czynią z „Pędów” spektakl uniwersalny, w którym każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań, znajdzie coś dla siebie.

17.07 g. 20.00 / Centrum Praskie Koneser

9.08 g. 18.00 / Sinfonia Varsovia

fot. Sylwia Zawadzka

Happeningi “Żywa zieleń – Sztuka Ciała nad Wisłą”, poświęcone nadwiślańskiej florze, niosą podobny, ale nieco lżejszy przekaz. Działania zorganizowane na miejskich plażach i okolicznym skwerze to swobodne spotkanie podczas którego performerzy Sztuki Ciała, za pomocą efektownych kostiumów roślin, pantomimy, klaunady, tańca, zaproszą do głębszego wejścia w świat nadwiślańskiej roślinności i dostrzeżenia jej ekspresji. Postaci akcji „Żywa zieleń” inspirowane są konkretnymi roślinami znad Wisły - będziemy mogli zobaczyć je w akcji, podziwiać ich kostiumy, usłyszeć ich odgłosy oraz przeczytać o pierwowzorach na specjalnie uruchomionej botanicznej stronie internetowej.

11.07 g. 16.00 / Skwer Generała George’a Smitha Pattona

8.08 g.16.00 / Plaża Żoliborz

4.09 g.17.00 / Plaża Poniatówka

 30.08 g. 17.00 / osiedle Odolany (róg ul. Sowińskiego i Jana Kazimierza)

Jedną z inspiracji w budowaniu “roślinnego” programu Fundacji Sztuka Ciała jest książka “Patyki, badyle” Urszuli Zajączkowskiej, poetki, artystki wizualnej i botaniczki, nominowanej w 2019 roku do Paszportu Polityki w kategorii Literatura. Jej zdaniem: 

W ludzkim rozumieniu rośliny są tłem naszego życia. Ozdobą lub pokarmem. Nie myśli się o nich jak o bogatym świecie niezależnych istot, które odznaczają się niezwykłą wrażliwością, zdolnością przekształcania własnych ciał i które istniały na długo przed tym, zanim pojawił się na ziemi jakikolwiek ssak

Aktorzy za pomocą efektownych kostiumów, charakteryzacji i ruchu wcielą się w role żywych roślin. Teatralna, muzyczna i plastyczna eksploatacja życia flory stanie się pretekstem do uwrażliwienia odbiorców na ich dziedzictwo oraz kształtowania świadomości ekologicznej, ale także do refleksji nad cyklem życia: kiełkowaniem, dojrzałością i więdnięciem, co jest osnową działań performerów.

Całość objęta jest opieką artystyczną Marka Kowalskiego z Teatru AKT - najbardziej rozpoznawalnego warszawskiego teatru plenerowego. Sztuka Ciała i AKT bazują na wspólnym języku pantomimy, a ich spotkanie umożliwia grupie m.in. sięgnięcie po charakterystyczne dla teatru plenerowego środki kuglarskie. Nie bez znaczenia jest tu też doświadczenie Marka Kowalskiego w tańcu butoh. W spektaklu i w animacjach występują Jędrzej Fulara, Anna Ługowska, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel. Kostiumy stworzyła Anna Rudzińska, a muzykę na żywo zagrają Bartosz Ługowski, Krzysztof Włodarczyk.

Fundacja Sztuka Ciała to warszawska grupa, która od dziesięciu lat realizuje projekty artystyczne i edukacyjne bazując na pantomimie i teatrze ruchu. Misją fundacji jest tworzenie teatru będącego miejscem autentycznego spotkania, w którym wychodzi się od doświadczenia ciała, używając różnorodnych (artystycznych) środków wyrazu. To teatr bez siedziby - teatr wychodzący do widza. W roku 2018 w ramach wygranej w Konkursie im. Jana Dormana Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego grupa zagrała ponad 25 spektakli w reż. Marii Seweryn na salach gimnastycznych polskich szkół. Występowali w zakładzie poprawczym, domu samotnej matki, domach pomocy społecznej, Centrum Zdrowia Dziecka oraz na skwerach wielu warszawskich dzielnic - spośród 11 spektakli w repertuarze grupy aż 9 było prezentowanych w plenerze. Sztuka Ciała stawia sobie za cel działania nie wymagające specjalnej infrastruktury a bazujące na współpracach i potencjałach zainteresowanych podmiotów. Ważne dla grupy jest działanie dla społeczności i ze społecznością, z uwzględnieniem jej konkretnych potrzeb i możliwości, które jako wspólne, silne przeżycie poświęcone ważnemu dla różnych odbiorców tematowi integruje i zaciera granice między nimi.

Spektakl “Pędy – plenerowe widowisko z udziałem roślin” został dofinansowany przez M. St. Warszawa - Biuro Kultury

Animacje teatralne “Żywa zieleń - Sztuka Ciała nad Wisłą” zostały dofinansowane przez  M. St. Warszawa - Biuro Marketingu Miasta

Animacja teatralna “Żywa zieleń” pokaz na osiedlu Odolany został dofinansowany przez M.St. Warszawa - Dzielnica Wola

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne