EN

21.07.2021, 09:56 Wersja do druku

Warszawa. Zgłoszenia tekstów na Międzynarodowy Konkurs im. Szymona Szurmieja - do 15 września

Stołeczny Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich poszukuje nowych sztuk o tematyce żydowskiej. Do 15 września można nadsyłać teksty w języku polskim, jidysz, angielskim, rosyjskim i hebrajskim na Międzynarodowy Konkurs im. Szymona Szurmieja.

fot. mat. teatru

Jak wyjaśniła PAP Edyta Bach z TŻ., "jury przyzna Grand Prix konkursu w wysokości 30 tys. zł oraz trzy wyróżnienia, każde w wysokości 5 tys. zł". "Sztuki można nadsyłać lub złożyć osobiście w warszawskiej siedzibie TŻ przy ul. Senatorskiej 35".

"Ogłoszenie wyników nastąpi w ostatnim dniu Chanuki, który przypada 6 grudnia 2021 r." - poinformowano.

Podkreślono, że "celem konkursu jest pobudzenie dramaturgów różnych narodowości, kultur i tradycji do podjęcia być może jednego z największych tematów XXI w. – tematu pamięci, mając przekonanie, że od czule kultywowanej pamięci zależy to, jakimi społeczeństwami jesteśmy, jak rozumiemy swoje obywatelstwo, jaką budujemy teraźniejszość i przyszłość".

Jak zaznaczono, "organizatorom zależy na pozyskaniu nowych, wartościowych tekstów dramatycznych inspirowanych szeroko pojętą tematyką żydowską oraz promowaniu współczesnej literatury teatralnej, sprzyjającej rozwojowi dialogu i zrozumienia niezależnie od różnic dzielących ludzi ze względu na rasę, płeć, wyznanie i położenie społeczne".

Konkurs ma charakter otwarty. Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie tekstów w jednym z wymienionych języków: polski, jidysz, angielski, rosyjskim lub hebrajski. "Utwór zgłoszony na konkurs nie może być adaptacją, lecz musi stanowić oryginalne dzieło autora, wcześniej nieopublikowane ani niewystawiane" - napisano, dodając, że "jeden autor może zgłosić do konkursu jeden utwór".

"Utwór nagrodzony Grand Prix może zostać przygotowany w trybie pełnego cyklu prób do premiery w TŻ, a utwory wyróżnione mogą zostać zaprezentowane w teatrze w ramach cyklu inscenizowanych prób Czytamy w Żydowskim" - czytamy w informacji.

"Idea konkursu – współczesna sztuka o tematyce żydowskiej – mieści się w poszukiwaniach artystycznych TŻ, który pamięta, przy tym nie jest oderwany od współczesności: nie jest ani skansenem, ani muzeum, podejmuje temat historycznej traumy, ale także tematy społeczne i kulturowe, wyrażając je bogatym, nowoczesnym językiem współczesnej sceny" - napisano

Poinformowano, że w jury konkursu zasiadają: Tomasz Miłkowski (przewodniczący kapituły, krytyk teatralny), Gołda Tencer (dyrektor Teatru Żydowskiego, aktorka i reżyser), Małgorzata Sikorska-Miszczuk (dramaturżka), Jacek Cieślak (krytyk teatralny), Remigiusz Grzela (kierownik literacki Teatru Żydowskiego, dramaturg) oraz Marzena Dobosz (sekretarz kapituły).

Regulamin i pełną informację o konkursie znaleźć można na stronie internetowej: http://www.teatr-zydowski.art.pl/konkurs-na-sztuke-o-tematyce-zydowskiej.

Mecenasami konkursu są Stowarzyszenie Autorów ZAIKS oraz Miasto Stołeczne Warszawa, a partnerem - Sekcja Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (IATC/AICT).

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne