EN

18.08.2020, 12:55 Wersja do druku

Warszawa. XX Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu - dalszy ciąg muzycznych odkryć

Mniej znane aranżacje klasycznych dzieł, muzyczne retrospekcje i obecność bliskich artystycznych towarzyszy Sinfonii Varsovii, dyrygenta Jerzego Maksymiuka i francuskiego pianisty Alexandra Kantorowa, to wszystko podczas tego tygodnia na XX Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. W programie m.in. muzyka inspirowana przyrodą oraz pejzaże dźwiękowe parków i ulic, orkiestrowa odsłona preludium Claude’a Debussy’ego, a ponadto II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina w wersji na fortepian i kwintet smyczkowy. Wydarzenia odbędą się 18, 20, 22 i 23 sierpnia w Pawilonie Koncertowym na Grochowskiej 272.

fot. Serwis Sinfonia Varsovia

Połączenie dźwięku instrumentów zespołu kameralnego z elektroniką i bioelektryczną aktywnością roślin znajdzie odbicie w audiowizualnym Plants Concerto with Pianosong Piotra Peszata. Kompozycja niejako pozwalająca „przemówić” kwiatom zabrzmi po raz pierwszy podczas trzeciej odsłony cyklu Eksperymentalne wtorki (18.08, g. 20.00), na której zagra krakowski zespół Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble. Koncert inspirowany dziełem Jonathana Harveya ukaże procesy zachodzące w roślinach, które wpłyną na przebieg i kształt kompozycji. Electrified memories of bloody cherries Jagody Szmytki, czyli dźwiękowa wędrówka przez Kresy inspirowana wspomnieniami artystki z dzieciństwa, poezją Czesława Miłosza oraz kulturowymi odniesieniami to kolejna propozycja repertuarowa. Artystka dokonuje w niej retrospekcji i przemierza miejsca, które wydobyła ze swej pamięci i uwieczniła na mapie – partyturze graficznej. Z kolei natura w przestrzeni miejskiej zostanie zobrazowana z przymrużeniem oka w kompozycji Jazz in the Park z cyklu Popular Contexts 7: Public Domain Music Matthew Shlomowitza, łączącej dźwięki odgłosów ulicy z muzyką jazzowej proweniencji. Prześmiewczy charakter i motoryczne konotacje uwidocznią się w Laufwerk niemieckiej kompozytorki Caroli Bauckholt. Koncert zwieńczy metaforyczny powrót do pierwotnego lasu za sprawą utworu Neon Forest Space norweskiego kompozytora Øyvind Torvunda.

Muzyczne retrospekcje i historyczne konteksty Sinfonii Varsovii będą uchwytne w repertuarze czwartkowego koncertu orkiestrowego 20 sierpnia (g. 19.00). Zabrzmi rzadko wykonywana aranżacja na orkiestrę smyczkową utworu Dziewczyna o włosach jasnych jak len z cyklu Preludia Claude’a Debussy’ego, którą przygotował dla Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzy Maksymiuk. Wspomnienie Yehudi Menuhina, światowego wirtuoza skrzypiec i pierwszego gościnnego dyrygenta Sinfonii Varsovii z pewnością przywoła Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika, zamówiony przez skrzypka w 1971 roku. Kompozycja naznaczona polskim folklorem oraz nostalgicznym tonem, eksponująca kunszt solisty poprzez długie kantyleny osadzone na tle akompaniamentu orkiestry smyczkowej, podkreśli także związki Menuhina z Polską. Partię solową wykona koncertmistrz Sinfonii Varsovii, Jakub Haufa. W programie ponadto II Symfonia D-dur Ludwiga van Beethovena. Sinfonię Varsovię poprowadzi podczas koncertu sam Maestro Maksymiuk.

W podróż do świata fantazji, leśnego królestwa ptaków i dalekowschodniej krainy z bohaterami muzycznego spektaklu „Na ścieżkach dźwięków” oraz muzyką wybitnego twórcy muzyki filmowej, Michała Lorenca, będzie można udać się na kolejnym Poranku familijnym 22 sierpnia (g. 11.00). Podczas odsłony cyklu fabularnych koncertów przeznaczonych dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat będzie można poznać brzmienia nietypowych instrumentów pochodzących z różnych kontynentów i kultur. W obsadzie specjalizującego się w muzyce etnicznej i filmowej zespołu DesOrient znajdą się m.in. flety bambusowe, indyjski strunowy santur i bęben darbuka, perkusyjny afrykański cajon, bendir i wiele innych. Muzyczne opowieści z elementami pantomimy przedstawi aktorka Teatru Sztuka Ciała Joanna Płóciennik i prowadzący Tomasz Grabowski.

Pod znakiem pianistycznej wirtuozerii oraz inspiracji rodzimym folklorem utrzymane będą koncerty kameralne 23 sierpnia (g. 12.00 i 16.00), na których wystąpi Sinfonia Varsovia String Quintet wraz z młodą gwiazdą pianistyki, zwycięzcą Konkursu im. Piotra Czajkowskiego, Alexandrem Kantorowem. Debiut artystyczny w wieku 16 lat podczas festiwalu La Folle Journée u boku Sinfonii Varsovii zapoczątkował międzynarodową karierę francuskiego pianisty. Nazywany „reinkarnacją Liszta” czy „młodym carem francuskiej pianistyki” Alexander Kantorow wystąpi tym razem z kameralnym zespołem złożonym z liderów i koncertmistrzów Sinfonii Varsovii. Podczas koncertu artysta wykona II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina w aranżacji na fortepian i kwintet smyczkowy sporządzonej przez Kevina Kennera. W programie również inspirowane folklorem różnych regionów Polski miniatury z cyklu Pięć melodii ludowych Witolda Lutosławskiego, a także Quintetto per archi byłego dyrektora artystycznego Sinfonii Varsovii, Krzysztofa Pendereckiego. Ostatni 
z utworów zadedykowany został kwintetowi smyczkowemu Sinfonii Varsovii.

W następnych tygodniach festiwalu zabrzmi jeszcze więcej premierowych utworów. W programie m.in. Huis Clos Bassema Akiki oraz nowe utwory Pawła Romańczuka z zespołu Małe Instrumenty. Festiwal zamknie zamówiona przez Sinfonię Varsovię kompozycja Concerto Varsovia, którą napisał dla orkiestry Wojciech Kostrzewa.

Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu to wydarzenia powstałe z myślą o wszystkich mieszkańcach Warszawy. W ramach jubileuszowej edycji festiwalu koncerty odbywają się kilka razy w tygodniu przez cały miesiąc w Pawilonie Koncertowym Sinfonii Varsovii.

Więcej informacji na stronie internetowej sinfoniavarsovia.org.

Bilety (10-20 zł) dostępne na sinfoniavarsovia.orgebilet.pl oraz bezpośrednio 2 godziny przed koncertem.

Szczegółowy regulamin wraz z opisem wymogów bezpieczeństwa obowiązujących na wydarzeniach festiwalu dostępny pod linkiem.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne