EN
25.08.2022, 12:22 Wersja do druku

Warszawa. Wsłuchaj się w dźwięki roślin. Latający Teatr Sztuki Ciała ląduje na Bielanach

To już koniec letniego sezonu Latającego Teatru Sztuki Ciała na Bielanach. W niedzielę 28 sierpnia o godz. 17.00 w Parku Chomicza odbędzie się ostatni spektakl/koncert – „Żywa Zieleń” z muzyką na żywo przetwarzającą elektromagnetyczne fale roślin.

„Żywa Zieleń” to ostatni spektakl w sezonie Latającego Teatru Sztuki Ciała na Bielanach. Niepowtarzalne, swobodne spotkanie podczas którego performerzy Sztuki Ciała zaproszą do głębszego wejścia w świat flory i dostrzeżenia jej ekspresji. Postaci „Żywej Zieleni” inspirowane są konkretnymi roślinami. Możemy i zobaczyć je w akcji, podziwiając ich wygląd, i usłyszeć ich odgłosy, bowiem happeningowi towarzyszy plenerowy koncert muzyki elektronicznej oparty o prawdziwe (choć nieuświadamiane przez nas) dźwięki roślin. Muzycy: Bartek Ługowski na gitarze elektrycznej oraz Krzysztof „Harry” Włodarczyk na syntezatorach oraz bębnie, eksplorując live electronics i ambient, przetworzą fale elektromagnetyczne wytwarzane przez żywe rośliny!

- Inspiracją dla widowiska były: Urszula Zajączkowska i jej piękna książka "Patyki i badyle” oraz przetwornik, od którego tak naprawdę wszystko się zaczęło. Harry (Krzysztof Włodarczyk), z wykształcenia akustyk, powiedział mi o tym narzędziu. Niepozornym urządzeniu, które podpina się pod roślinę (trochę jak USG do ciała ludzkiego), aby przetwarzać impulsy i fale w roślinie na dźwięk. Słyszymy to jakby trochę "kosmiczne brzmienia" – mówi Katarzyna Markowska, koordynatorka cyklu Latający Teatr Sztuki Ciała na Bielanach.

fot. Marta Ankiersztejn

Tak właśnie Latający Teatr Sztuki Ciała ląduje po obfitym sezonie na Bielanach. W ostatnich miesiącach mogliśmy zobaczyć kilka plenerowych spektakli w bielańskich parkach: „Księga życia” - interaktywne przedstawienie dla najmłodszych wraz z warsztatami oraz dwie premiery: „Klaunady” i instalacji artystycznej „Łowca Motyli”. 

Wszystkie spektakle odbyły się bezpłatnie, dzięki dofinansowaniu z miasta st. Warszawy oraz Dzielnicy Bielany.

„Latający Teatr Sztuki Ciała na Bielanach” jest projektem Fundacji Sztuka Ciała, której misją jest inicjowanie, realizacja i wspieranie projektów związanych z pantomimą, teatrem ciała i teatrem ruchu. Te formy sztuki, idealnie dopasowane do odbiorców ze specjalnymi potrzebami, pozwalają w pełni realizować ideę „teatru otwartego – włączającego”, który nie ma swojej stałej siedziby, a więc pozwala spotkać się z kulturą wszędzie i wszystkim bez względu na wiek, płeć, pochodzenie, czy status materialny.

Aktualny repertuar wszystkich wydarzeń Fundacji można znaleźć na: fb/sztukaciala oraz stronie: sztukaciala.com

„Żywa Zieleń” 28.08 (niedziela)

godz. 17.00 | Animacja teatralna Żywa Zieleń z muzyką na żywo |
Park Chomicza, w ramach projektu Latający Teatr Sztuki Ciała na Bielanach

***

Fundacja Sztuka Ciała

Fundacja Sztuka Ciała to warszawska grupa, która od dziesięciu lat realizuje projekty artystyczne i edukacyjne bazując na pantomimie i teatrze ciała. W ramach jej działalności (w tym cyklu „Latający Teatr Sztuki Ciała”) powstają spektakle dla dorosłych, dzieci i młodzieży.

W repertuarze grupy znalazło się jak dotąd 14 propozycji – od spektakli scenicznych po happeningi wystawiane zarówno w przestrzeni miejskiej jaki i na scenach np. Teatru Współczesnego, Teatru Dramatycznego (Scena na Woli), Teatru Stara Prochownia, Teatru WARSawy, Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu.

Sztuka Ciała stawia sobie za cel działania nie wymagające specjalnej infrastruktury a bazujące na współpracach i potencjałach zainteresowanych podmiotów. Ważne dla grupy jest działanie dla społeczności i ze społecznością, z uwzględnieniem jej konkretnych potrzeb i możliwości.

Do najważniejszych sukcesów Fundacji można zaliczyć:

· II nagrodę w Konkursie Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej za dwuletni projekt: "Wdech Wydech. Spotkania" zrealizowany w ramach programu "Edukacja kulturalna odbiorczyń i odbiorców kultury oraz rozwój widowni" - współfinansowanego przez m.st. Warszawa, Biuro Kultury na lata 2019-20.

· Udział w najważniejszych festiwalach sztuki ciała w Polsce (Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu, Festiwal Sztuka Ulicy, Feta, Inqbator Ruchu, Łódzkie Spotkania Teatralne, Fama, Karawana - Wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji) i za granicą (My Mime – Berlin, Mime Fest Policka – Czechy, International Festival of Pantomime in Israel).

Poza własnymi autorskimi produkcjami Fundacja współpracuje reżysersko z Marią Seweryn, Pau Bachero (Hiszpania), Katarzyną Sobiszewską (Wrocławski Teatr Pantomimy).

Źródło:

Materiał nadesłany