EN

26.10.2022, 17:18 Wersja do druku

Warszawa. Wręczono stypendia MKiDN uczniom szkół artystycznych II stopnia

Cieszę się, że Ministerstwo może Wam towarzyszyć w pierwszych krokach ku artystycznym sukcesom – napisała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka do uczniów szkół artystycznych II stopnia, uczestników ceremonii wręczenia stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Inne aktualności

Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się w środę na warszawskim Zamku Królewskim.

Jak wyjaśniono na stronie MKiDN, "76 uczniów szkół baletowych, muzycznych i plastycznych II stopnia z całej Polski odebrało w środę dyplomy potwierdzające przyznanie stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego".

"Mam nadzieję, że dzięki rządowej opiece będzie Wam łatwiej spełnić marzenia o pięknej artystycznej karierze" – napisała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka w liście odczytanym na Zamku Królewskim w Warszawie przez dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego Jarosława Wartaka.

"Start w artystyczne życie często nie jest łatwy. Skarb w postaci naturalnego talentu wymaga wsparcia – zarówno materialnego, jak i mentalnego. Wymierny, finansowy aspekt ministerialnego stypendium, ułatwi drogę do uzyskania wymarzonego instrumentu albo pomoże we wzięciu udziału w międzynarodowym konkursie. Ma również stanowić pomoc dla najbliższych uzdolnionego ucznia, ułatwiając podejmowanie decyzji kluczowych dla artystycznego rozwoju dziecka" – wyjaśniła w liście wiceszefowa resortu kultury.

Zwróciła uwagę na mentalny wymiar wsparcia, jaki daje uzyskane stypendium. "Każdy dzień ucznia szkoły artystycznej jest wypełniony systematyczną pracą, której efekty pojawiają się dopiero po dłuższym czasie, a szansą ich pokazania staje się dopiero udział w koncercie, pokazie czy wystawie. W chwilach, gdy młody artysta pozostaje sam z postawionymi przed nim zadaniami, nieoceniona jest zewnętrzna motywacja" – oceniła.

"Wiceszefowa resortu kultury wskazała, że przyznanie stypendium jest dowodem dla tych, którzy je otrzymali, że ich zaangażowanie i poświęcenie zostało docenione. Może także stać się celem do osiągnięcia i impulsem do rozwoju dla przyszłych stypendystów" - czytamy w informacji.

Uroczystość uświetnił koncert reprezentantów tegorocznych laureatów: wiolonczelistki, uczennicy Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy Zoi Gizy, klarnecisty, ucznia Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie Miroslaua Batalyonaka oraz pianisty, ucznia Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w ZPSM Nr 1 w Warszawie Rio Ueyamy.

Jak wyjaśniono na stronie MKiDN, o stypendium za osiągnięcia artystyczne ubiegają się najlepsi uczniowie szkół baletowych, muzycznych i plastycznych z całej Polski. "Może być ono przyznane uczniowi średniej szkoły artystycznej, który uzyskał bardzo dobrą średnią ocen z przedmiotów artystyczno-zawodowych za semestr oraz jest laureatem krajowego lub międzynarodowego konkursu" - napisano, dodając, że "stypendium ma umożliwić realizację indywidualnych potrzeb stypendysty, np. zakup instrumentu lub pokrycie kosztów udziału w konkursach lub warsztatach".

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne