EN

7.01.2021, 13:14 Wersja do druku

Warszawa. Wkrótce premiera "Salvage" w Nowym Teatrze

26 stycznia o godz. 19.00 w Nowym Teatrze odbędzie się premiera spektaklu "Salvage" wg konceptu Kasi Wolińskiej. Kolejne pokazy 27 i 28 stycznia o godz. 19.00.

fot. graf. Rafał Dominik

Po ostatecznym upadku ostatniego Krwawego Pomnika z jego martwego, skamieniałego ciała wyłoniła się przestrzeń dla futurystycznych eksploracji. Na gruzach starego porządku Grupa Ocalali-ech przemierza Planetarne Ruiny i stopniowo odzyskuje Przyszłość. Dziwna to przestrzeń, znajoma i zarazem kompletnie nowa, prawie niemożliwa. Z pęknięcia tyrana rozpościera się horyzont, o którym nie śniło się waszym filozofom, prawdziwy koszmar ojców-narodów. Ale skoro oni wszyscy upadli, niech śpią forever. Tymczasem, tutaj właśnie Ocalali-e znajdują miejsce dla gier i zabaw, dla rytuałów i zwyczajów. Swoją Przyszłość pielęgnują z zaciekawieniem, uczą się odzyskiwać to, co wydawało się na zawsze utracone. Tutaj czas i przestrzeń poruszają się w tańcu w sposób kulisty, a Odzyskiwacz-ie z Salvage odkrywają jak obracać się w rytmach świata, który wznieciły z pyłu przewróconej Historii.

Budowanie nowego świata w ramach przedsięwzięcia teatralnego/choreograficznego opiera się w “Salvage” na mobilizacji narzędzi i przestrzeni wywodzących się z tradycji science fiction, w której możliwe jest przeformułowanie języka, codziennych protokołów i systemów wartości, które kreują ostatecznie przestrzeń “Salvage”. Science fiction staje się narzędziem poznawczego dysonansu i eksperymentu społecznego. Projekt ten jest zatem przedsięwzięciem futurystycznym aspirującym do zaproponowania świata po upadku (pomnika) ostatniego z tyranów. Ideologiczna dekonstrukcja kultu wodza, ojca, bohatera staje się punktem wyjścia dla budowania alternatywnego porządku opartego na wspólnotowości, trosce i wyobraźni przekraczającej skończony patriarchalny horyzont. Taniec pełni w tym przedsięwzięciu rolę kluczową, jako że staje się on narzędziem i medium uwolnienia od strachu, emancypacji i odzyskiwania przyjemności wypływającej z bycia w ruchu jak i z bycia w relacji ze światem i innymi ciałami.

“Salvage” jest swoistą kolekcją elementów, asamblażem, kiltem utkanym z tańców, obrazów, historii, pieśni i rytuałów - złożonym z treści, które twórcy spektaklu chcieliby odzyskać dla przyszłości. Jest tu miejsce na Edgara Allana Poe, Prince’a, Ursulę Le Guin a także na wielość form tańca i cielesności, jak również na różnorodność języków, melodii i rytmów.

“Salvage” wypływa tak z pracy zbiorowej, jak i z indywidualnej historii jego twórców. Dla Kasi Wolińskiej jest on także próbą zmierzenia się z osobistą historią dorastania w kraju postkomunistycznym, pomiędzy treningami tańca a MTV, wojną z terrorem widzianą w telewizji a wojną aparatu państwa i społeczeństwa z kobietami i mniejszościami. “Salvage” opiera się na próbie konfrontacji z historią przemocy i jej rozsupłaniu w celu zaproponowania wizji alternatywnej rzeczywistości i wygenerowania przyszłości jako bezpiecznego miejsca, tworzonego na gruzach pozostałych po katastrofach spowodowanych przez tzw. Cywilizację człowieka (mężczyzny).

Partner: Goethe-Institut

Podziękowania za pomoc naukową ze strony Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.  

Spektakl zrealizowano w ramach drugiej edycji programu choreograficznego Poszerzanie pola, realizowanego przez Nowy Teatr w Warszawie i Art Stations Foundation w Poznaniu. Kuratorką programu jest Joanna Leśnierowska. 

Mała Scena

Bilety: 35/25 PLN

Czas trwania: 2 godziny

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne