Instytut Teatralny zaprasza 16 grudnia o godz. 16.00 na spektakl w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich „Wiwat Fredro!”. Występują: Anna Seniuk, Maja Polka, Bernadetta Statkiewicz, Tomasz Osica, Wojciech Melzer, Maciej Kozakoszczak. Wstęp wolny.
Ósmy krzyżyk przy mnie stoi,
Czas już w drogę bracia moi.
Dajcie wina w roztruchany,
Wypijemy strzemiennego,
A wiwat będzie oddany
Podług sumienia każdego.
„Wiwaty”, Aleksander Fredro
230. urodziny Aleksandra Fredry są doskonałą okazją do wspólnego świętowania. Dlatego razem z artystami wzniesiemy toast za dalsze powodzenie hrabiego Fredry na teatralnych scenach. Nie zabraknie najbardziej znanych fragmentów dzieł poety („Zemsta”, „Śluby panieńskie”, „Dożywocie”, „Pan Jowialski”), jak i tych rzadziej prezentowanych w teatrach (jednoaktówka „Pierwsza lepsza”, pamiętniki pisane prozą „Zapiski starucha”, „Trzy po trzy”).
Aktorzy nie tylko wcielą się w rozmaite postaci z fredrowskich komedii, ale również wyśpiewają wybrane wiersze poety do muzyki Macieja Małeckiego.
Jak pisze Boy w „Obrachunkach Fredrowskich”:
„Kochajmy Fredrę takim, jakim jest, bo to jest, ostatecznie, najlepszy sposób brania pisarza. Kult pisarza powinien się wspierać na rzetelnym fundamencie; inaczej, skoro fundament zacznie się kruszyć, i z kultem może być krucho”.
A zatem – niech żyje Fredro!
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
***
„Wiwat Fredro!”
scenariusz i reżyseria: Magdalena Małecka-Wippich
obsada: Anna Seniuk, Maja Polka, Bernadetta Statkiewicz, Tomasz Osica, Wojciech Melzer, Maciej Kozakoszczak
pianino: Adam Sychowski.
nagłośnienie / oświetlenie / rejestracja: Howard Broadcasting Polska sp. z o.o.
Magdalena Małecka-Wippich
Reżyserka, autorka tekstów, kameralistka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Podyplomowych Studiów Literackich na Uniwersytecie Jagiellońskim, Podyplomowych Studiów Administracji i Zarządzania SGH oraz Kierunku Reżyserii Dramatu w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza Zelwerowicza, gdzie w 2020 r. zrealizowała dyplom.Spektakl telewizyjny „Dziób w dziób“ dla WFDiF w jej reżyserii otrzymał m. in. nagrodę za najlepszą aktorską kreację zespołową. Jest także autorką i reżyserką Opery dla Dzieci, uhonorowanej w 2021 r. GRAND PRIX podczas Teatralnych Nagród Muzycznych im. J. Kiepury w kategorii „Najlepszy spektakl muzyczny dla młodego widza.” Zajmuje się także reżyserią słuchowisk w Teatrze Polskiego Radia. Członkini ZASP oraz Gildii Polskich Reżyserów i Reżyserek Teatralnych.
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest Narodową Instytucją Kultury finansowaną ze środków budżetu Państwa.