Festiwalu Ciało/Umysł już trwa! Odbywa się na wirtualnej e-Scenie C/U 2020. Wystartował 6.06, jesienią organizatorzy zaproszą do Teatrów na pokazy premierowe.
W przygotowaniu 4 polskie premiery: spektakle Marty Ziółek, Pawła Sakowicza, Ilony Trybuły oraz projekt artystyczno-społeczny Iwony Olszowskiej, które pokażemy w STUDIO teatrgaleria i w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Również jesienią dzięki polskiej premierze spektaklu Jérôme’a Bela – po raz pierwszy od przeszło stu lat – będziemy mogli zobaczyć na scenie oryginalne choreografie Isadory Duncan.
25 lipca na e-Scenie C/U wystartował cykl: „re:Isadora do posłuchania” pod redakcją Hanny Raszewskiej-Kursy, poświęcony słynnej buntowniczce. O różnych aspektach jej życia i twórczości – o rewolucyjnym podejściu do spraw ekonomicznych i społecznych, o inspiracji przyrodą, nieoczywistej seksualności i wpływie na polską scenę tańca, przeczytają ekspertki: Alicja Iwańska, Emilia Cholewicka, Hanna Raszewska-Kursa i Kasia Wolińska.
re:Isadora | dr A. Iwańska, Piękno prostych ruchów (25.07)
Za nami już 9 z 21 lekcji projektu „21 lekcji tańca na XXI wiek”.
Lekcje, to seria krótkich prac wideo, w których artyści tańca mierzą się z zadanym przez nas pytaniem o to, jak przez praktykę ciała można wpłynąć na rzeczywistość. Projekt inspirowany słynną książką Y.N. Harariego "21 lekcji na XXI wiek".
Lekcja 1: Paweł Sakowicz (29.06) - o chodzeniu.
Chodzenie stało się tym czym był taniec. Zacząłem od chodzenia wokół stołu w pokoju, potem sklep, park. Chodzenie stało się medytacja, grą.
Lekcja 2: Ilona Trybuła (2.07) - o uważności.
Ruch w uważności. Uważność to specjalny rodzaj uwagi. Bez oceny tego co się dzieje. Uwaga to za mało, uważność jest zawsze teraz, to większe skupienie, całkowite poddanie.
Lekcja 3: Renata Piotrowska (6.07) - o medytacji.
Wdeeeech, wyyyyyydech… Czas poćwiczyć oddychanie komórkowe.
Lekcja 4: Agara Siniarska (9.07) - o upadku.
Czy upadek to naprawdę porażka…? O bezpiecznym lądowaniu w pięciu krokach. Wszystko czego potrzebujesz to oddech, ciało, ziemia i decyzja, z jakimi organizmami chcesz współtworzyć nowe środowisko.
Lekcja 5 | Magdalena Reiter (13.07) - o dialogu.
Znajdź partnera w świecie nieożywionym. W strukturze miasta, w strukturze piasku, w strukturze wiatru... Rzeczy, które znamy można użyć inaczej niż zwykle, można wejść z nimi dialog, by lepiej zrozumieć otaczający nas świat.
Lekcja 6 | Aurora Lubos (16.07) - o krzyku.
Człowiek i ziemia. Ziemia i głos. Z daleka i z bliska. Patrzcie i kontemplujcie - skarga to czy nawoływanie? A potem sprawdźcie, co kryje ziemia i czy można zasiać krzyk.
Lekcja 7 | Magdalena Chowaniec (20.07) - o wiedzy
Oda do autentycznego ruchu. Kobieta, mężczyzna, dziecko, uchodźca, gej, my, oni, dotyk, choreografia dystansu, podziału, skóra jako mapa, ciało nieproduktywne, czujące, świadome swej cielesności, leczące rany, niezmonetaryzowana wiedza magiczna...
Lekcja 8 | Martyna Miller (23.07) – o kucaniu
Pozycja kuczna jest ważna. Więc dlaczego lubimy przesadzone sposoby posługiwania się ciałem, takie, które mogą trwać tylko przez chwilę, które nas wyczerpują?
Lekcja 9 | Ramona Nagabczyńska (27.07) – o analizie
Choreografia makrozbliżeń. Analiza zapomnianych przez pandemię zakamarków ciała. Doskonały czas na przyjrzenie się sobie.
Premiery lekcji publikujemy dwa razy w tygodniu - w poniedziałki i czwartki o poranku na Facebooku C/U. Kolejne lekcje sukcesywnie udostępniamy także na YouTube C/U.
Prezentacje na e-scenie C/U zaczęliśmy cyklem "Prosto z Wnętrza" - czyli serią pogłębionych rozmów z artystami przygotowującymi premiery na jesienną - miejmy nadzieję także offline'ową - odsłonę festiwalu. To część programu, mająca na celu prezentację procesu, który jest integralną częścią wydarzeń.
Prosto z wnętrza | rozmowa z Martą Ziółek (10.06)
Choreografka, reżyserka i performerka. W swojej pracy skupia się badaniu nowych form ekspresji i ucieleśnień; operuje językiem nowych technologii i popkultury; interesują ją nowe rytuały i performatyka tożsamości. Wyreżyserowała m.in. "Zrób Siebie", spektakl wyróżniony za reżyserię na Festiwalu Interpretacje w Katowicach oraz uznany przez magazyn „Teatr” za jeden z najlepszych spektakli tanecznych w sezonie 2016, pokazała go z sukcesem na Open’er Festival. Tworzy w Polsce i zagranicą.
Prosto z wnętrza | rozmowa z Pawłem Sakowiczem (20.06)
Choreograf i tancerz. Intelektualne inspiracje osadzone w świecie książek i nowych technologii łączy z iście sportową praktyką sceniczną i poczuciem humoru. Prowadzi otwarte warsztaty taneczne Hardcore Release. 10 lat trenował tańce towarzyskie, był wicemistrzem Polski juniorów w stylach latynoamerykańskich.
Prosto z wnętrza | rozmowa z Ilona Trybuła (4.07)
Tancerka, improwizatorka, choreografka, wykładowczyni akademicka. Improwizacja jest osią jej działań na polu badań, edukacji, animacji i twórczości. Pracuje z rozwijaniem uważności i zestrajaniem sygnałów w relacji z partnerami scenicznymi. W Zakładzie Tańca Akademii Muzycznej w Katowicach prowadzi zajęcia treningu fizycznego, świadomości ciała oraz improwizacji. Kuratorka rocznego projektu w CSW Zamek Ujazdowski Sic! four seasons.
Prosto z wnętrza | rozmowa z Iwoną Olszowską (18.07)
Tancerka, choreografka, nauczycielka kontakt improwizacji, improwizacji jako performance i Somatic Movement Educator wg. Body Mind Centering. Fascynują ją: psychologia człowieka, świadomość ciała, anatomia - na tych podstawach buduje ruch. Uczy w Hurtowni Ruchu w Krakowie i na Akademii Muzycznej w Łodzi.
Niebawem kolejny cykl na e-Scenie C/U "Prosto z wnętrza - relacje z prób".
Kurator Edyta Kozak
Wydarzenia 19. Festiwalu Ciało/Umysł finansowane są przez M.St. Warszawa oraz współfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.