EN

24.04.2023, 10:05 Wersja do druku

Warszawa. Wielka Improwizacja w wykonaniu Gustawa Holoubka w popularnych serwisach internetowych

Z okazji setnej rocznicy urodzin Gustawa Holoubka Teatr Narodowy opublikował Wielką Improwizację w jego wykonaniu w serwisach YouTube oraz Spotify. Nagranie pochodzi z premiery legendarnego przedstawienia „Dziadów” Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka, która odbyła się na Narodowej Scenie 27 listopada 1967 roku.

Inscenizacja przeszła do historii Teatru Narodowego, odegrała również istotną rolę w dziejach naszego kraju. Przedstawienie wywołało manifestacje patriotyczne na widowni i zostało zdjęte z afisza przez komunistyczne władze, co z kolei doprowadziło do protestów ulicznych i przesilenia politycznego w marcu 1968 roku. O roli Gustawa-Konrada pisano: „Kreacja Holoubka to jedno z największych osiągnięć teatru polskiego. To Konrad, od którego doskonalszego trudno sobie wyobrazić”.

Wielka Improwizacja w wykonaniu Gustawa Holoubka dostępna jest także na Spotify: https://bit.ly/3mVZ8kE

W nagraniu występują:

Konrad – Gustaw Holoubek

Aniołowie – Danuta Mniewska, Jolanta Rusek

Diabli – Wojciech Alaborski, Stefan Brem, Tadeusz Borowski, Damian Damięcki, Michał Gazda, Jerzy Kleyn, Mariusz Leszczyński, Józef Łotysz, Andrzej Madej, Ryszard Nadrowski, Zdzisław Salaburski, Bogdan Szymkowski, Wojciech Zeidler

Chór Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa” pod kierownictwem Jerzego Kołaczkowskiego i Tadeusza Olszewskiego

Rekonstrukcja nagrania – Dorota Błaszczak / Archiwum Polskiego Radia

Mix i mastering – Tadeusz Mieczkowski / Master Sound

Jan Englert wspomina Gustawa Holoubka

„Gustaw Holoubek jest autorytetem, punktem odniesienia”. W setną rocznicę urodzin Gustawa Holoubka Jan Englert wspominał wybitnego aktora.

Gustaw Holoubek w Teatrze Narodowym

Z okazji setnej rocznicy urodzin Gustawa Holoubka przypominamy także ten rozdział jego bogatej biografii artystycznej, który wiązał się z pracą w Teatrze Narodowym. Tekst do przeczytania na stronie Teatru Narodowego: 

https://narodowy.pl/o_teatrze,czytelnia,1526,gustaw_holoubek_w_teatrze_narodowym.html

Źródło:

Materiał nadesłany