EN

7.10.2024, 14:40 Wersja do druku

Warszawa. Widowisko „Goethe. Natura i sztuka w dialogu” w Studiu Polskiego Radia

24 października o godz. 19.00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej (ul. Myśliwiecka 3/5/7) odbędzie się pokaz widowiska teatralno-muzycznego „Goethe. Natura i sztuka w dialogu”.

fot. mat. organizatora

Zapraszam na spotkanie z wielkim Europejczykiem, największym poetą niemieckim, wrażliwym człowiekiem czułym na wdzięki kobiet i, co może być dla wielu niespodzianką, równie czułym na wdzięki przyrody czyli pierwszym europejskim ekologiem. Johann Wolfgang Goethe jawi nam się jako postać pomnikowa, niemalże mąż ze spiżu. Widowisko teatralno – muzyczne „Goethe. Natura i sztuka w dialogu” podejmuje się zadania odczarowania tej postaci, pokazania poety w wymiarze ludzkim, pełnego emocji, lęków, pasji i humoru. O ile każda biografia twórcy Fausta wspomina o jego miłościach, kobietach jego życia, o tyle jego zainteresowania przyrodnicze są mniej znane. Warto zatem wspomnieć, że Goethe miał przynajmniej dwie cechy dobrego ekologa. Pierwsza to zachwyt, którym obdarzał przyrodę, rośliny, zwierzęta, wreszcie kamienie i minerały, które kilogramami przywoził z każdej podroży. Druga cecha to wiedza, studiowanie botaniki, mineralogii, tworzenie własnej teorii prarośliny, co doprowadziło do wydania naukowego traktatu ”Próba wyjaśnienia metamorfozy roślin”. 

Główną częścią wieczoru będzie widowisko słowno – muzyczne „Goethe. Profil podwójny” napisane przez Jacka Cygan - tekst i wybór tekstów Goethego i Piotra Rubika – muzyka. Młodość Goethego, jego uczucia, namiętności i niepokoje poznajemy poprzez pieśni, a językiem pieśni są emocje. Te emocje wspaniale wyraża jeden z najlepiej śpiewających aktorów Marcin Januszkiewicz, który wciela się w postać Młodego Goethego. Jako baronową Charlottę von Stein widzimy Annę Jurksztowicz, która czaruje niepowtarzalną barwą głosu. W roli Christiany Vulpius, kochanki i późniejszej żony poety występuje Marta Moszczyńska, u której siła głosu dorównuje sile emocji. Jako kobieta, właściwie dziewczyna metafizyczna pojawia się Weronika Krystek, młoda aktorka m.in. Teatru STU w Krakowie. Przewodnikiem po tej opowieści będzie autor libretta i pieśni Jacek Cygan, który momentami wystąpi jako Stary Goethe. Muzykę Piotra Rubika poniesie zespół pod kierunkiem Jacka Subociałło. Aparat wykonawczy wzbogaca kwintet smyczkowy. Prawdziwą ozdobą koncertu jest Mariusz Patyra, jedyny polski skrzypek, który wygrał Konkurs Paganiniego we włoskiej Genui.

Serdecznie zapraszam

Jacek Cygan 

***

CZĘŚĆ I

Mozaika Klimatyczna – wprowadzenie

Życie Johanna Wolfganga Goethego przypada na początki rewolucji przemysłowej. Odkrycie paliw kopalnych przyniosło ludzkości wiele korzyści, ale przyniosło też zmianę klimatu – największe wyzwanie współczesnego człowieka. Mozaika Klimatyczna pozwala nam je lepiej poznać.

Zapraszam

Katarzyna Udrycka, Nature Explained

CZĘŚĆ II

Goethe. Profil Podwójny

Muzyka: Piotr Rubik

Tekst oraz wybór tekstów Goethego: Jacek Cygan

Występują: Jacek Cygan, Anna Jurksztowicz, Marta Moszczyńska, Weronika Krystek, Marcin Januszkiewicz,

Mariusz Patyra – skrzypce solo, Mariusz Patyra Quintet, zespół muzyczny pod kierunkiem Jacka Subociałły

Źródło:

Materiał nadesłany