„Warmiński” to film o legendarnym reżyserze i dyrektorze, człowieku wielkiej klasy, wyjątkowych dyplomatycznych umiejętności i bardzo skomplikowanym życiorysie.
Janusz Warmiński to żołnierz AK, powstaniec warszawski, po wojnie uwikłany w socrealizm. To dyrektor teatru zza Żelaznej Kurtyny, jednocześnie prezes International Theatre Institute, który obserwował życie teatralne Paryża czy Londynu. Januszowi Warmińskiemu warszawska publiczność zawdzięcza prapremiery dramatów najciekawszych autorów swojej epoki. Był wytrawnym graczem, który bezpiecznie przeprowadził Ateneum przez czterdzieści lat historii PRL. Życie Janusza Warmińskiego to także historia wielkiej, niejednoznacznej miłości i twórczej współpracy z Aleksandrą Śląską, jedną z najważniejszych aktorek polskich dwudziestego wieku. "Warmiński" to także powojenna historia teatru Ateneum. Film pokazujący chwile jego chwały, ale i dramatycznych zawirowań; opowiada o trudnych wyborach aktorów i aktorek tej sceny wobec wyzwań kolejnych dekad komunizmu i transformacji ustrojowej lat dziewięćdziesiątych. To film o jednym człowieku i wielkiej pasji teatru, którą dzielił z wieloma osobami. Autorami filmu są Ewa Hevelke i Michał Januszaniec.
O Januszu Warmińskim i Teatrze Ateneum opowiadają współpracownicy i współpracowniczki Janusza Warmińskiego oraz wybitni historycy i historyczki teatru, między innymi Andrzej Seweryn, Krystyna Janda, Michał Bajor, Emilian Kamiński, Ewa Wiśniewska, Maria Ciunelis, Artur Barciś, Marian Opania, Grażyna Barszczewska, Krystyna Tkacz, Maciej Prus, Maciej Wojtyszko oraz Edward Krasiński, Magdalena Raszewska, Barbara Osterloff. W filmie zaprezentowano między innymi nigdy nie publikowane materiały archiwalne ze zbiorów TVP, WFDiF, Polskiego Radia i Teatru Ateneum.
Film w wolnym dostępie można obejrzeć na stronie januszwarminski.pl
Film został wyprodukowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przy współpracy z Teatrem Ateneum a sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.