EN

8.05.2023, 10:30 Wersja do druku

Warszawa. W sobotę premiera „Komedianta” w Teatrze Narodowym

Premiera „Komedianta” w Teatrze Narodowym już w sobotę, 13 maja. Przewrotny, gorzki dramat Thomasa Bernharda reżyseruje Andrzej Domalik. W roli tytułowej – Jerzy Radziwiłowicz, aktor, którego kreacje na teatralnej scenie możemy podziwiać od ponad pięćdziesięciu lat.

fot. Maciej Landsberg, projekt: Elipsy; Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego

Aktor, główny bohater „Komedianta”, wraz z rodziną przybywa do prowincjonalnego miasteczka Utzbach w Górnej Austrii, aby w miejscowej gospodzie dać spektakl na podstawie napisanej przez siebie sztuki „Koło historii”. To Bruscon – kabotyn, megaloman, egotyk, tyran, ale także natchniony, wrażliwy twórca.

Przewrotny, rządzący się przeciwieństwami dramat Bernharda opowiada o sztuce teatru; jest jednocześnie traktatem o zgorzknieniu i pułapkach egzystencji. „Opowieści Bernharda oparte są na zaprzeczeniach, na tym, co on sam określa mniej więcej w ten sposób: »jeżeli chcemy do czegoś dotrzeć, trzeba udać się w kierunku przeciwnym« – podkreśla reżyser. – Kiedy więc przyglądamy się Brusconowi, to absolutną koniecznością jest zadanie sobie pytania, kiedy on gra, a kiedy nie. Otóż gra niemal zawsze. Dlatego mówi, że teatr jest więzieniem, dość beznadziejnym, nie ma co liczyć na złagodzenie kary, tak to już zostanie. Jest na granie skazany. Gdyby nie było aktorstwa, trzeba by się powiesić. Skoro tego nie robimy, trzeba grać” (rozmowa z Andrzejem Domalikiem).

Zmagania Bruscona ze sceną oznaczają zmagania ze światem, czasami są heroiczne, innym razem niepewne czy wręcz rozpaczliwe, zawsze niebezpieczne. „W takich momentach w jego postaci można dopatrzeć się sylwetki ukochanego dziadka Bernharda, niespełnionego pisarza Johannesa Freumbichlera, opisanego przez wnuka w genialnych »Autobiografiach« – pisze Adam Lipszyc w tekście »Die rollende Peepshow, czyli Bernhard jako Komediant« zamieszczonym w programie przedstawienia. – Bruscon jest też jednak po części ironicznym autoportretem […] Co więcej, w »Autobiografiach« Bernhard prezentuje się jako człowiek, który od zawsze robił wokół siebie teatr, a ludzie, którzy go znali, potwierdzają tę autodiagnozę: pisarz nie przestawał grać i robić scen”.

W przedstawieniu w reżyserii Andrzeja Domalika scenografię i kostiumy przygotowuje Jagna Janicka, autorem muzyki jest Mateusz Dębski, za reżyserię światła odpowiada Karolina Gębska. W tytułową rolę Bruscona wciela się Jerzy Radziwiłowicz, Żoną Bruscona jest Aleksandra Justa. W rolach ich dzieci – Zuzanna Saporznikow jako Sara i Hubert Łapacz jako Ferruccio. Właścicielem Gospody jest Arkadiusz Janiczek, Żoną Właściciela Gospody – Kinga Ilgner.

Premiera: 13 maja, godz. 19.30, Scena przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego

Kolejne zaplanowane przedstawienia:
14, 16, 17 maja, godz. 19.30
17, 18, 20 czerwca, godz. 19.30
22, 23, 24 września, godz. 19.30

Źródło:

Materiał nadesłany