EN

8.05.2023, 15:30 Wersja do druku

Warszawa. W maju Big Book Cafe podróżuje po literackich zakątkach świata

W maju na Dąbrowskiego 81 czeka 15 wydarzeń. Na literackiej scenie Big Book Cafe: Manuela Gretkowska, Filip Springer, Grażyna Plebanek. Szukamy ładnej Polski, polujemy na czarownice, a krytycy kłócą się o „Buddaland” Juliusza Strachoty. 

fot. mat. organizatora

Pełny repertuar wydarzeń maja - https://bigbookcafe.pl/repertuar/

LITERATURA Z TRZECH STRON ŚWIATA

Najczęściej tłumaczona współczesna pisarka izraelska – Zeruya Shalev powraca do nas z nową powieścią przedstawiającą portrety kobiece na tle geopolitycznych zmian Izraela. „LOS” (Wyd. W.A.B.) to opowieść o dwóch kobietach, dwóch epokach i jednym decydującym spotkaniu, które było przyczynkiem do zmiany życia bohaterek, pogrążonego dotychczas w przeciętności i codziennej bieganinie. Z tej okazji spotykamy się z samą autorką i przenosimy do Izraela! We wtorek, 16 maja o godzinie 19.00 Paulina Wilk rozmawia z Zeruya Shalev o burzliwych początkach Państwa Izrael, gorzkiej lekcji historii i splątanych losach jednostek w wielkiej polityce.

W programie czeka nas również spotkanie ze skandynawskim światem literatury, do którego przeniesiemy się z Royem Jacobsonem, jednym z najbardziej uznanych współczesnych norweskich pisarzy. Z autorem rozmawiamy o surowości i refleksyjności w literaturze skandynawskiej, o ekstremalnej prostocie jego języka i zaklętej w niej sile, a także o miłości, tęsknocie i nadziei, którym poświęca książki magnetyzujące czytelników. Wieczór prowadzi Marta Perchuć-Burzyńska, zapraszamy 27 maja, w sobotę, o godzinie 19.00!

Przewidujemy także nieoczywistą podróż do Rumunii – zabierze nas tam Cătălin Mihuleac, rumuński prozaik, z którym rozmawiamy o jego nowej książce „Złota dziewczynka z Jassów” (Wyd. Noir Sur Blanc). Autor w powieści, która przyniosła mu międzynarodowe uznanie, balansuje pomiędzy czarnym humorem i powagą sytuacji opisując dwa przeciwstawne światy życia Żydów – w międzywojennej Rumunii i Ameryce na przełomie XX i XXI wieku. We wtorek, 9 maja o godzinie 18.00 z Cătălinem Mihuleaciem o tym jak Rumunia radzi sobie z pamięcią Holocaustu rozmawia Agata Kasprolewicz.

TRZY GORĄCE WĄTKI:

WODA, ABORACJA, NEURORÓŻNORODNOŚĆ W LITERATURZE

Szymonem Opryszkiem rozmawiamy o tym, co łączy motyle z Meksyku z plantacjami awokado, amerykańskie jodły z technologicznym gigantami oraz sytuację w Iraku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej? Autor w swojej nowej książce: „Woda. Historia pewnego porwania” (Wyd. Poznańskie) bierze na warsztat globalne powiązania kryzysu ekologicznego, bazując na historii zaginionego meksykanina Homero Gonzáleza, strażnika sanktuarium motyli. W piątek, 19 maja o godzinie 19.00 z Szymonem Opryszkiem na jeden z najbardziej palących obecnie tematów – kryzysie wodnym rozmawia Karolina Głowacka.

Pogląd na sprawy aborcji jest ostatnio coraz częstszym wątkiem podejmowanym w światowej literaturze. Amerykańska pisarka Joyce Carol Oates postanowiła w swojej nowej powieści dać głos skrajnym stronom sporu. W „Księdze amerykańskich męczenników” autorka podejmuje ważny temat wokół dyskusji o aborcji, nie dając łatwego rozstrzygnięcia dla żadnej ze stron konfliktu. O jej wstrząsającej książce i o tym, jak literatura opisuje dylematy związane z aborcją, rozmawiają 23 maja, we wtorek o godzinie 19.00 pisarki Katarzyna Wężyk i Marta Dzido.

Ostatnie spotkanie „Inaczej to czuję” poświęcamy nienormatywności i zaburzeniach psychicznych przedstawianych w literaturze. Jak ludzką neuroróżnorodność mogą ukazywać pisarze w swoich dziełach? Na ten temat rozmawiać będą: Katarzyna Michalak, autorka książki „Synu, jesteś kotem” – opowieści o relacji matki z synem, który jest w spektrum autyzmu oraz Katarzyna Szaulińska, autorka opowiadań „Czarna ręka, zsiadłe mleko” traktujących o odmienności i nienormatywnej cielesności. Pyta: Anna Sańczuk. Zapraszamy 24 maja, w środę o godzinie 19.00.

POLSKIE PREMIERY | CHARAKTERYSTYCZNE PISARKI

W majowym repertuarze nie zabraknie także kobiecej energii! Razem z Elżbietą Cherezińską zapolujemy na wiedźmy i czarownice, z Manuelą Gretkowską porozmawiamy o jej ponownym byciu emigrantką i o wyjeździe na Kretę, a z Grażyną Plebanek o tym, czemu od pytania: „kto zabił” ważniejsze bywa czasem: „Dlaczego wcześniej nie zrobił tego ktoś inny?”.

Więcej o nas:

bigbookcafe.pl
facebook.pl/bigbookcafe
ksiegarnia.bigbookcafe.pl

Źródło:

Materiał nadesłany