EN

3.02.2022, 11:17 Wersja do druku

Warszawa. W lutym 10-lecie premiery i pożegnanie tytułu „Seks dla opornych” w Teatrze Polonia

W lutym 2022 roku mija dziesięć lat od premiery spektaklu „Seks dla opornych” kanadyjskiej dramatopisarki Michele Riml w reżyserii Krystyny Jandy z Dorotą Kolak i Mirosławem Baką. Pożegnalny set spektaklu już 12-15 lutego.

fot. mat. teatru

Sztuka przedstawia losy znudzonego małżeństwa, które chce zmienić swoje przeciętne życie. Receptą na nudę ma być weekend w luksusowym hotelu. Para zabiera ze sobą poradnik „Seks dla opornych”, którego lektura jednak częściej będzie prowadziła do groteskowych nieporozumień, niż dawała przydatne rady. Małżonkowie, Karol i Barbara (w tych rolach wspaniali Dorota Kolak i Mirosław Baka), może nie przeżyją najbardziej namiętnego weekendu swojego życia, ale za to odkryją wartość codziennej bliskości.

Koprodukcja gdańskiego Teatru Wybrzeże i warszawskiego Teatru Polonia przez dekadę cieszyła się ogromnych zainteresowaniem widzów obu scen. W Teatrze Polonia spektakl pokazano ponad 180 razy. 

Krystyna Janda tak pisała o „Seksie dla opornych” tuż przed premierą: 

To gorzki, ale zabawny tekst. Małżeństwo z niemal trzydziestoletnim stażem, architekt i jego żona, całe życie zajmująca się domem i dziećmi, przeciętni inteligenci, którzy nigdy nie pozwolili sobie na żadne szaleństwo, wiodący dotąd raczej banalne, pracowite, ale spokojne życie, zapragnęli jakoś ożywić swój związek, obudzić dawne emocje. Postanawiają więc uciec z domu i spędzić weekend w najmodniejszym hotelu. Co prawda zabierają ze sobą praktyczny poradnik SEKS DLA OPORNYCH (…). Będzie burzliwie i dramatycznie, wzajemne pretensje i urazy zaprowadzą ich niemal do ostatecznego zerwania, poradnikowe recepty dostarczą zdecydowanie groteskowych przeżyć, narażając raczej na zawstydzenie niż powrót wielkich namiętności. Ale też to doświadczenie pozwoli im docenić wartość codziennej, może szarej ale nieodzownej bliskości i przywiązania, zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Ich własnej miłości po prostu. A to może się okazać ważniejsze niż podniecający może, ale krótkotrwały błysk ekscytacji.

Bilety: teatrpolonia.pl

Źródło:

Materiał nadesłany