„Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego” jest dzisiaj mniej więcej w połowie legislacyjnej drogi do głosowań sejmowych. To projekt, o którym środowisko twórczyń i twórców mówi od lat. O tym, kto i dlaczego czeka na ustawę próbuje opowiadać także rozpoczęta w lipcu kampania społeczna „Wykluczeni”, w ramach której swoje historie przybliżają trzy artystki: tancerka baletowa, konserwatorka sztuki oraz instrumentalistka specjalizująca się w grze na instrumentach tradycyjnych.
Kilka dni temu projekt Ustawy otrzymał pozytywną opinię Komitetu Rady Ministrów. Postępy w pracach legislacyjnych można śledzić na stronie Rządowego Centrum Legislacji, a więcej informacji – między innymi odpowiedzi na 21 najczęściej zadawanych pytań – znajduje się na stronie artystazawodowy.pl oraz na fanpage’u FB i kanale YouTube.
Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego w założeniach jej autorów definiuje grupę zawodową artystów i cywilizuje warunki pracy artystycznej, zapewniając systemowy dostęp do ZUS i NFZ oraz dostosowując szereg rozwiązań – np. podatkowych – do specyfiki pracy artystów.
Aby ją przybliżyć, w lipcu rozpoczęła się kampania społeczna „Wykluczeni”. Wzięły w niej udział trzy zawodowe artystki: konserwatorka sztuki, instrumentalistka specjalizująca się w grze na instrumentach tradycyjnych oraz tancerka baletowa.
Bohaterki zapraszają nas do poznania kulis swojej pracy. Opowiadają, z jakimi problemami muszą się mierzyć na co dzień, jakie wyzwania stawiane są przed nimi w kontekście wykonywanego zawodu, bezpieczeństwa materialnego. Mówią o powodach, filozofii i motywacji do podążania ścieżką artystyczną. O pasji, bez której już dawno wykonywałyby inne zajęcia. Ale także o realnych i codziennych trudnościach, o groźbie porzucenia zawodu i konieczności „przebranżowienia się”, o trudach macierzyństwa na „umowie o dzieło”, o ciągłych kontuzjach oraz ich leczeniu.
Kampania „Wykluczeni” ma na celu zwiększenie w społeczeństwie świadomości istnienia problemów napotykanych przez polskie artystki i artystów, a także przypomnienie, jak różnorodne jest ich środowisko – wciąż utożsamiane niestety często z obrazem celebrytów i „kultu gwiazd”.
„Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego” określa:
ustrój i organizację Polskiej Izby Artystów;
status i zadania organizacji reprezentatywnych;
zasady i sposób potwierdzania oraz aktualizacji uprawnień artysty zawodowego;
uprawnienia przysługujące artystom zawodowym.
Jej podstawowym celem jest ucywilizowanie warunków pracy artystycznej oraz zapewnienie najsłabiej zarabiającym twórczyniom i twórcom minimum bezpieczeństwa socjalnego w postaci dostępu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.