EN

2.01.2021, 09:29 Wersja do druku

Warszawa. TR Warszawa zapowiada nadchodzące premiery i projekty

TR Warszawa zapowiada wydarzenia w pierwszej połowie 2021 roku.

fot. mat. teatru

Nowy rok przynosi zawsze nowe szanse i nadzieje, ale nigdy jeszcze oczekiwania jakie wiążemy z nadchodzącym rokiem 2021 nie były tak wielkie. Cały świat czeka na powszechne szczepienia, które wygaszą trwającą od roku pandemię. Gospodarka czeka na impuls, który pozwoli wyjść z kryzysu wywołanego kolejnymi lockdownami. Bliscy czekają na chwilę, kiedy znów będą mogli spotkać się i objąć. Na koniec pandemii czekają instytucje kultury, w tym teatry, dotknięte najsilniej konsekwencjami ograniczenia działalności artystycznej. Tęsknimy za Wami, widzowie i widzki, wiemy, że Wy także tęsknicie za spotkaniem z żywym teatrem.

Czas zamknięcia teatrów wykorzystujemy do intensywnej pracy nad nowymi premierami, zaplanowanymi na drugą połowę sezonu 2020/21. W grudniu ruszyły próby do spektaklu “3Siostry” – pierwszej polskiej produkcji belgijskiego reżysera Luka Percevala, jednego z najważniejszych twórców europejskiego teatru. Autorska adaptacja dramatu Antona Czechowa skupiona będzie na problemie pamięci i zapominania, starości i samotności. W interpretacji Percevala siostry Prozorow tęsknią nie tyle za Moskwą, co za utraconą młodością i desperacko walczą, aby zatrzymać uciekający czas. Spektakl jest koprodukcją TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, a wystąpią w nim aktorki i aktorzy obu zespołów: Jacek Beler, Zygmunt Józefczak, Natalia Kalita, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Jacek Romanowski, Małgorzata Zawadzka, Mirosław Zbrojewicz oraz gościnnie – Oksana Czerkaszyna. Warszawska premiera spektaklu odbędzie się 16 kwietnia 2021 roku, krakowska premiera zaplanowana jest na 15 maja 2021 roku.

Trwają również próby do przedstawienia “Onko” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, opartego na osobistym doświadczeniu reżyserki, która od stycznia 2018 jest pacjentką onkologiczną. W jaki sposób choroba zmienia rzeczywistość? Czego dzięki rakowi można dowiedzieć się o współczesnym świecie? To pytania, które warto zadać także w kontekście pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i jej wpływu na relacje społeczne. W spektaklu wystąpią Sebastian Pawlak i Weronika Szczawińska, którzy są także współautorami scenariusza razem z Piotrem Wawrem jr. Premiera spektaklu zaplanowana jest na 19 marca 2021 roku.

Trzecią premierą tej części sezonu 2020/2021 będzie “Serce” w reż. Wiktora Bagińskiego z dramaturgią Martyny Wawrzyniak – spektakl realizowany w ramach konkursu Debiut TR. Co roku podczas Forum Młodej Reżyserii w Krakowie nagradzamy młode reżyserki i reżyserów, które i którzy w kolejnym sezonie realizują w TR Warszawa swój spektakl w ramach linii młodych talentów. Wiktor Bagiński podejmie w swoich przedstawieniu temat przemocy na tle rasistowskim, boleśnie aktualny w dzisiejszej Polsce. Scenariusz nawiązuje do własnych doświadczeń reżysera – Polaka z afrykańskimi korzeniami oraz do opowiadania Józefa Conrada “Heart of Darkness” znanego w Polsce pod tytułem “Jądro ciemności”. Będzie to wyprawa w głąb osobistej historii, do źródeł przemocy, której nie determinuje kolor skóry ani pochodzenie. W spektaklu zobaczymy Jana Dravnela, Dobromira Dymeckiego, Magdalenę Kutę i Aleksandrę Popławską. Premiera spektaklu zaplanowana jest na 5 marca 2021 roku.

Bez względu na pandemiczne warunki pracy teatrów będziemy spotykać się z Wami za pośrednictwem platformy online.trwarszawa.pl, uruchomionej w tym sezonie. Prezentujemy na niej wybrane spektakle, zarówno premiery, jak i tytuły dobrze znane publiczności, w formie transmisji na żywo ze scen TR Warszawa. Ten rok żegnamy w wieczór sylwestrowy transmisją wielkiego przeboju teatralnego: “Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej w reż. Grzegorza Jarzyny ze sceny TR Warszawa/ATM Studio. Do końca kwietnia planujemy regularne transmisje spektaklu TR Warszawa m.in. “Mojej walki” według cyklu powieściowego “Moja walka”/“Min kamp” Karla Ove Knausgårda w reż. Michała Borczucha, “Nietoperza” na podstawie scenariusza Katy Wéber i Kornéla Mundruczó w reż. Kornela Mundruczó i “Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady” Elfriede Jelinek w reż. Katarzyny Kalwat z muzyką Wojtka Blecharza. Ten ostatni tytuł pokażemy w ramach międzynarodowej konferencji o twórczości Noblistki Elfriede Jelinek, organizowanej wspólnie z Austriackim Forum Kultury i Burgtheater w Wiedniu. Wszystkie transmisje realizują dla nas wybitni operatorzy oraz reżyserzy i reżyserki streamingów. Po spektaklach zapraszamy na spotkania z twórcami, twórczyniami i zespołami aktorskimi, które poprowadzą znane publicystki i publicyści.

Teatr to być może ostatnia przestrzeń, w której można bezpiecznie i otwarcie mówić o problemach człowieka, nie narażając się na osąd czy moralizowanie. Dlatego w tym sezonie chcemy rozpocząć cykl spotkań, debat i wykładów, poświęconych tematom nieobecnym lub źle obecnym w dyskursie publicznym. Z pomocą ekspertek, ekspertów i zaproszonych gości, a także osób, które same przeszły przez trudne doświadczenia, chcemy zrozumieć kondycję człowieka i mechanizmy, jakie kierują ludzką egzystencją. Pierwszym tematem, jakim w maju 2021 roku zajmiemy się w cyklu „Porozmawiajmy o” będzie aborcja. Chcemy rozmawiać poza nawiasem ideologii, bez przygotowanej tezy. Wierzymy że dialog to najlepsza forma rozwiązywania problemów społecznych. W kolejnych sezonach będziemy poruszać takie tematy i problemy, jak eutanazja, choroba nowotworowa, depresja czy starość.

Doświadczenie pandemii pokazało, że w świecie pełnym niepewności i zagrożeń możemy przetrwać tylko dzięki porozumieniu i solidarności z innymi. Trwamy – jako wspólnota i jako teatr – dzięki Wam.

PLANOWANE PREMIERY SEZONU 2020/2021

styczeń-czerwiec 2021

LINIA NOWYCH TALENTÓW

Debiut TR

"Serce" na motywach opowiadania Josepha Conrada "Heart of Darkness” (“Jądro ciemności”) 

scenariusz, reżyseria: Wiktor Bagiński

premiera: 5 marca 2021, TR Warszawa/Marszałkowska 8

OPIS SPEKTAKLU

Prawie trzydziestoletni Nigeryjczyk mieszkający w Polsce porzuca swoje ledwie narodzone dziecko w 1994 roku. Trzydzieści lat później jego syn rozpoczyna wędrówkę do serca swojej historii. Co jest prawdą, a co mitem w tej rodzinnej opowieści? Jak zmierzyć się ze stereotypami na temat rasy? Jak uwolnić się od nienawiści?

“Serce” jest dokumentalną opowieścią młodego, czarnoskórego Polaka, który wyrusza na poszukiwanie swojego biologicznego ojca. Scenariusz inspirowany opowiadaniem Josepha Conrada bazuje na autobiograficznych zapisach reżysera, Wiktora Bagińskiego i jest próbą wydobycia politycznych znaczeń kryjących się w osobistej historii reżysera. 

OD REŻYSERA 

“Moja tragedia nie polega na tym, że jestem czarny., Moja tragedia nie polega nawet na tym, że jestem czarnym Polakiem. Tragedia, której najbardziej się obawiam — idąc za Jamesem Baldwinem — polega na zaakceptowaniu teologii, która odmawia życia. Chodzi tutaj o dopuszczenie do siebie możliwości bycia podczłowiekiem. Jeśli taka możliwość, a raczej po prostu myśl zostanie dopuszczona, wtedy rozpoczyna się walka o swoje człowieczeństwo. Spektakl ten rezygnuje z dyskursu na rzecz doświadczenia. Doświadczenia utraty i odrzucenia, które to przyniosły cierpienie. Jednak samo poszukiwanie momentu narodzin nienawiści pozwala na beztroską afirmację BRAKU. Braku ojca.”

Wiktor Bagiński

***

LINIA NOWYCH TALENTÓW / DEBIUT  TR

Wiktor Bagiński jest laureatem konkursu Debiut TR, wspierającego rozwój najciekawszych reżyserek i reżyserów teatralnych młodego pokolenia.

Nagroda Debiut TR została powołana w listopadzie 2015 roku w TR Warszawa, w ramach nurtu programowego Młody TR/LINII NOWYCH TALENTÓW. Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Nagroda

Debiut TR wspiera rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół artystyczny TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym. laureatami i laureatkami nagrody są: Jędrzej Piaskowski (Debiut TR 2015), Klaudia Hartung-Wójciak (Debiut TR 2016), Grzegorz Jaremko (Debiut TR 2017), Katarzyna Minkowska (Debiut TR 2018) oraz Wiktor Bagiński (Debiut TR 2019).

Młody TR to jeden z elementów programu TR Warszawa – LINII NOWYCH TALENTÓW. TR Warszawa od lat wspiera rozwój nowych talentów artystycznych, prowadząc takie projekty jak np. Teren Warszawa, TR/PL, Teren TR, Młody TR, Debiut TR, rezydencje artystyczne, gościnne pokazy prac dyplomowych i spektakli, czy przedstawienia repertuarowe, do realizacji których zapraszane są nowi twórcy i twórczynie, a wybrane projekty są rozwijane we współpracy z partnerami zagranicznymi. TR Warszawa pełni rolę artystycznego schronu, w którym artystki i artyści mogą eksperymentować i realizować swoje pomysły na teatr. W ramach LINII NOWYCH TALENTÓW w ostatnich sezonach artystycznych swoje spektakle zrealizowali m. in.: Anna Karasińska (“Ewelina płacze”, “Fantazja”), Piotr Trojan (“Grind/r”), Magda Szpecht (“Możliwość wyspy”, “Wracać wciąż do domu”), Wojciech Blecharz (“Soundwork”), Katarzyna Kalwat (“Holzwege”, “Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady”, “Maria Klassenberg. Ekstazy”, “Staff Only” – koprodukcja Biennale Warszawa i TR Warszawa), Małgorzata Wdowik (“Piłkarze”, “Strach”), Jędrzej Piaskowski (“Puppenhaus. Kuracja”, “Dawid jedzie do Izraela” – koprodukcja Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i TR Warszawa), Klaudia Hartung-Wójciak (“Chinka”), Grzegorz Jaremko (“Woyzeck”) oraz Katarzyna Minkowska (“Stream”).

LINIA NOWYCH TALENTÓW

"Onko"

scenariusz: Weronika Szczawińska, Sebastian Pawlak, Piotr Wawer, jr

reżyseria: Weronika Szczawińska

premiera: 19 marca 2021 roku, TR Warszawa/Marszałkowska 8

OPIS SPEKTAKLU

On. Ona. Onko.

Spektakl osadzony w osobistych doświadczeniach reżyserki Weroniki Szczawińskiej, która od stycznia 2018 jest pacjentką onkologiczną. Artystka przygląda się rzeczywistości, ciału, relacjom społecznym i językowi z perspektywy osoby, która usłyszała diagnozę “rak piersi” i doświadczyła inwazyjnego leczenia. 

OD REŻYSERKI

“Bardzo interesuje mnie rzeczywistość zmieniona przez raka. Jednak zupełnie nie interesuje mnie projekt konfesyjny, terapeutyczny czy pedagogiczny. Ciekawi mnie, do czego może przydać się choroba nowotworowa. Nie zajmuje mnie zrobienie spektaklu o raku, ale przyjrzenie się, czego dzięki rakowi można dowiedzieć się o współczesnym świecie. Czego dowiaduje się chora na raka piersi o naszej kulturze i społeczeństwie? Czego mogą dowiedzieć się widzki i widzowie?”

Weronika Szczawińska

LINIA MIĘDZYNARODOWA

"3Siostry" na podstawie dramatu Antona Czechowa “Trzy siostry” 

adaptacja i reżyseria: Luk Perceval

koprodukcja: TR Warszawa, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej 

premiera w Warszawie: 16 kwietnia 2021 roku, TR Warszawa/ATM Studio

premiera w Krakowie: 15 maja 2021 roku, Narodowy Stary Teatr, Duża Scena

OPIS SPEKTAKLU

Podróż do Moskwy przestała być problemem, od kiedy do stolicy Rosji można polecieć za 99 euro. Dzisiaj córki generała Prozorowa, bohaterki dramatu Czechowa nie tęsknią już za Moskwą, ale za minionym czasem młodości. Tanie linie nie kursują w tym kierunku, można się tam dostać się tam jedynie na pokładzie własnej, zawodnej pamięci.

W wizji Luka Percevala “Trzy siostry“ to portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać się upływowi czasu. Rutynę codziennego życia tytułowych bohaterek przerywa próba przywołania wydarzeń z przeszłości. W nowej interpretacji klasycznego dramatu stara Europa konfrontuje się z energią imigrantów. Co wynika z tego spotkania? Jakie są polityczne i społeczne konsekwencje starzenia się całych społeczeństw? Jak radzimy sobie ze starością, utratą pamięci, idealizowaną przeszłością?

Temat przemijania, charakterystyczny dla dramaturgii Czechowa, nigdy nie był tak aktualny, jak dzisiaj, kiedy wali się stary porządek świata, a nowy jeszcze się nie wykształcił. Pandemia dodała do problematyki starzenia się i przemijania jeszcze jeden aspekt: izolację osób starszych. Siostry Prozorow są rozbitkami czasu, zamkniętymi na wyspie pamięci. Żyją przeszłością, niezdolne do konfrontacji z teraźniejszością. Czego się boją się główne bohaterki i za czym tęsknią? Czego my sami się boimy i za czym tęsknimy?

LINIA  MIĘDZYNARODOWA / WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

BALTIC TRANSFER*

nowy teatr, muzyka, audio instalacja z Litwy, Łotwy i Estonii

4-9 maja 2021

kurator: Roman Pawłowski (PL)

współpraca programowa: Giedrė Bagdžiūnaitė (LT), Liisa Liksor (EST), Laura Stašāne (LV)

organizator: TR Warszawa

partnerzy: Jaunimo Teatras (Wilno, Litwa), New Theatre Institute of Latvia (Ryga, Łotwa), Vaba Lava (Tallinn, Estonia)

Festiwal BALTIC TRANSFER finansowany jest ze środków Baltic Culture Fund

Współpraca: Litewska Fundacja Kultury, Ambasada Estonii.

BALTIC TRANSFER* Festival jest przeglądem nowych form teatru, muzyki, audio instalacji z krajów bałtyckich, które łączy silna, nowa fala poszukiwań w sztukach performatywnych. To festiwal ponad granicami, efekt dwuletniej współpracy TR Warszawa z partnerskimi instytucjami z Litwy, Łotwy i Estonii. Na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 swoje produkcje przedstawią Jaunimo Teatras z Wilna, New Theatre Institute of Latvia, Vaba Lava i Kanuti Gildii Saal z Tallinna. 

W programie BALTIC TRANSFER* Festival znalazły się zarówno premierowe propozycje teatru repertuarowego, jak niezależne produkcje twórców i twórczyń wspieranych przez partnerskie instytucje. To teatr nowej generacji, który poszukuje artystycznego napędu w różnych obszarach sztuki i rzeczywistości. Teatr, który zaskakuje głęboką rewizją traumatycznej przeszłości, wnikliwym spojrzeniem w teraźniejszość, świeżą i odważną perspektywą na przyszłość.      

W programie festiwalu znajdą się spektakle dokumentalne, adaptacje XX wiecznej prozy, audioinstalacje i przedstawienia muzyczne takich reżyserów i reżyserek, jak Valters Sīlis (Łotwa), Kristina Norman (Estonia), Kamilė Gudmonaitė (Litwa), Arturas Bumšteinas (Litwa), Adomas Juška (Litwa).

Prezentacjom spektakli towarzyszyć będą debaty i spotkania z twórcami i twórczyniami, koncerty i pokazy filmowe. 

*BALTIC TRANSFER – przestrzeń transferu idei i projektów artystycznych do innej kultury oraz analizy ich nowych znaczeń w różnych kontekstach. Nazwa festiwalu nawiązuje do koncepcji „transferu kulturowego” francuskiego historyka Michele Espagne. Twierdzi on, że w procesie przejścia z jednej kultury do drugiej każde dzieło nabiera nowego kontekstu i znaczenia. Wymiana kulturowa to nie obieg przedmiotów i idei, jakimi już są, ale ich reinterpretacja, przemyślenie i nadanie nowych sensów. To przeciwieństwo kulturowego kolonializmu i hegemonii, ponieważ obie strony są pod wpływem wymiany. Kraje bałtyckie to jedna ze “stref kulturowych”, jak je nazywa Espagne – przestrzeń relacji międzykulturowych będąca przeciwieństwem narodowej kultury i tożsamości. Mieszanie różnych elementów kulturowych w regionie bałtyckim i przenoszenie praktyk artystycznych z jednej strefy kulturowej do drugiej to główna idea projektu.  Czy transfer to korzyść czy zagrożenie?

TR ONLINE: program transmisji w pierwszych miesiącach 2021 roku

9 stycznia 2021 roku zaprosimy publiczność w całym kraju i na świecie na transmisję spektaklu “Moja walka” według cyklu powieściowego “Moja walka”/“Min kamp” Karla Ove Knausgårda w reżyserii Michała Borczucha. Kolejne planowane transmisje tytułów TR Warszawa w najbliższych tygodniach i miesiącach to m.in. “Nietoperz” na podstawie scenariusza Katy Wéber i Kornéla Mundruczó w reżyserii Kornéla Mundruczó, “Onko” na podstawie scenariusza Sebastiana Pawlaka, Weroniki Szczawińskiej i Piotra Wawra jr. w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, “Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady” Elfriede Jelinek w reżyserii Katarzyny Kalwat z muzyką Wojtka Blecharza.

FILM “CZĄSTKI KOBIETY” NA PLATFORMIE NETFLIX

Z radością informujemy, że jedną z pierwszych premier platformy Netflix w 2021 roku będzie filmowa wersja “Cząstek kobiety”, filmu na podstawie scenariusza Katy Wéber w reżyserii Kornéla Mundruczó. Światowa premiera filmu odbyła się na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji; Vanessa Kirby otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki festiwalu. Już od 7 stycznia 2021 r. filmowa wersja “Cząstek kobiety” dostępna będzie na platformie Netflix.

WIĘCEJ NIŻ WIDZ!

POWRÓT DO TEATRU _ POWRÓT DO SIEBIE

Wydarzenia towarzyszące programowi artystycznemu oraz program edukacyjny w 2021 roku upłynie pod hasłem POWRÓT DO TEATRU _ POWRÓT DO SIEBIE. Wszystkie działania TR Warszawa z obszaru pedagogiki teatru przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych programujemy pod kątem czucia przeżywania, doświadczania. Zachęcamy i zapraszamy naszą publiczność do do czytania, słuchania, oglądania, doświadczania, rozmawiania, tworzenia; do bycia aktywnym/aktywną widzem/widzką i wybrania się w “podróż w kulturę”.

W 2021 roku będziemy kontynuować i rozwijać program wydarzeń dodatkowych, warsztatów, webinarów i spotkań, m.in. cykl webinarów INSPIRATOR DZIAŁAŃ KULTURALNYCH, Warsztatów Otwartych, warsztatów dla nauczycieli (MAŁY TR oraz Z ŁAWKI NA DESKI) poświęconych pedagogice teatru jako skutecznemu narzędziu pracy w szkole, warsztatów dla grup zorganizowanych dla dzieci i dla młodzieży, warsztatów “Mama, tata do teatru!”, warsztatów TEREN.EDU dla studentek i studentów, a także projekt TiSZ TR – Teatr i Szkoła (kontynuację trzyletniego programu współpracy TR Warszawa i LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli) kolejną odsłonę programu KULTOUR (dla uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych) – w partnerstwie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera oraz Zachętą – Narodową Galerią Sztuki oraz program TR BEZ BARIER. W 2021 roku zaproponujemy także warsztaty mistrzowskie prowadzone przez twórców i twórczynie współpracujących z TR Warszawa. 

NOWA STRONA WWW TR WARSZAWA

Wraz z końcem roku oddajemy w ręce naszej publiczności naszą nową stronę internetową TR Warszawa. Mamy nadzieję, że nowa odsłona trwarszawa.pl ułatwi dostęp do informacji o programie, działalności i zespole TR Warszawa. 

Warstwa wizualna strony wywodzi się z konsekwentnie rozwijanej linii graficznej TR Warszawa, tworzonej od prawie 20 lat przez projektanta graficznego i reżysera, Grzegorza Laszuka. Zdjęcia zespołu aktorskiego, które znajdują się na nowej stronie internetowej TR Warszawa, są efektem tegorocznych sesji we wnętrzach naszej siedziby TR Warszawa/Marszałkowska 8. Zdjęcia są wspólnym dziełem artystycznego tandemu: Tomasza Tyndyka (fotografa i aktora TR Warszawa) oraz Adriana Lacha. 

Nowa strona internetowa to także kolejny kanał komunikacji z naszą publicznością. Doświadczenie wywiedzione z tegorocznej akcji “Zostań w domu, nie wychodź z teatru” oraz z programu TR Online pokazało po raz kolejny jak bardzo ważna jest możliwość wymiany opinii i dzielania się wrażeniami po obejrzanych spektaklach – tym bardziej, jeśli chwilowo nie możemy spotkać się na teatralnych widowniach. Zachęcamy do komentowania spektakli granych na scenach TR Warszawa/Marszałkowska 8 i TR Warszawa/ATM Studio, które nasza publiczność obejrzy siedząc na naszych widowniach lub za pośrednictwem platformy TR Online. Komentarze można przesyłać za pomocą formularza umieszczonego w prawym dolnym rogu podstrony danego spektaklu (np. [link]) lub mailowo, na adres [email protected]. Wybrane opinie będą publikowane na naszej stronie. 

W najbliższych miesiącach nowa strona internetowa TR Warszawa będzie doskonalona i uzupełniana o kolejne treści.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne