13 i 14 listopada na scenie Teatru Druga Strefa, jedynego teatru w Polsce w dawnym warsztacie samochodowym, odbędzie się spektakl JEDU DO MAGADANU w wykonaniu Theatre 3+KK z Brna.
Jadę do Magadanu: Nie wierz, nie bój się i nie pytaj - to oryginalny spektakl autorski oparty na dzienniku więziennym białoruskiego anarchisty Igora Oliniewicza. Został on skazany na osiem lat więzienia w 2011 roku. Podobnie jak wielu innych działaczy anarchistycznych i antyfaszystowskich w Rosji i na Białorusi, był on ofiarą władzy państwowej, która ma w zwyczaju brać ruch antyautorytarny jako środek odstraszający, w chwili gdy chce uciszyć społeczeństwo i demokratyczną opozycję. Czy to przez masowe aresztowania i tortury, czy przez niszczenie ludzkich losów w sfabrykowanych procesach.
Produkcja balansuje na granicy dwóch światów. Pomiędzy torturującą szarością życia na Białorusi pod władzą Łukaszenki (i jeszcze bardziej karzącym bezczasem mińskiego aresztu), a fikcyjnym światem pełnym heroicznych czynów w walce dobra ze złem, rozdarty jest sam Oliniewicz - nocą "anarcho-partyzant", za dnia inżynier elektryk i gracz LARP-ów. W swoim dzienniku opisuje praktyki białoruskiego systemu więziennictwa, opartego z jednej strony na brutalnej przemocy fizycznej, ale przede wszystkim na wyrafinowanym przymusie psychologicznym, zmuszającym więźniów do kwestionowania własnej woli i sumienia oraz utraty zaufania do najbliższych przyjaciół.
W grudniu 2021 r. Igor Oliniewicz, wraz z innymi bojownikami ruchu oporu Siergiejem Romanowem, Dmitrijem Dubowskim i Dmitrijem Rezanowiczem, został ponownie skazany na 20 lat więzienia za terroryzm.
Teatr Druga Strefa od wielu lat regularnie zaprasza do Warszawy teatry z całego świata, a warszawska publiczność obejrzała spektakle między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Iranu, Argentyny, Kolumbii, Francji, Belgii, Niemiec, Słowacji, Ukrainy, Białorusi i Czech.
***
Autor książki: Igor Oliniewicz
Scenariusz sceniczny: Adam Steinbauer i spol.
Obsada: Kristián Hochman
Reżyseria: Adam Steinbauer
Dramaturgia: LIbor Brzobohatý
Scenografia: Julie Ema Růžičková
Reżyseria światła: Jakub Julínek
Muzyka: Problem of a Tram Approacher
Produkcja: David Šamánek
PR: Helena Gricová
Projekt techniczny: Bohdana Sýkorová
Partnerzy: Terén: pole performativního umění (CED), Kabinet múz
Produkcja powstała przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury Repuliki Czeskiej w 2021 roku.
Czas trwania 60 minut | Kategoria wiekowa 15+ | Spektakl grany po czesku z napisami polskimi i białoruskimi
Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Miasto stołeczne Warszawa