EN

4.05.2021, 18:20 Wersja do druku

Warszawa. Teatr Wielki - Opera Narodowa świętuje 202 urodziny Moniuszki

mat. wydawcy / projekt graficzny Andrzeja Pągowskiego

W dniu 202. urodzin kompozytora, 5 maja, zapraszamy na premierę koncertu online Moniuszko z 1000 i jednej nocy na vod.teatrwielki.pl.

W czwartek 30 maja ukazał się nowy album Marii Pomianowskiej Moniuszko z 1000 i jednej nocy. Na płycie znalazły się pieśni kompozytora w wersji bez słów, aria Skołuby oraz utwór Pomianowskiej dedykowany Moniuszce. Kompozycje utrzymane są w nowych, etnicznych aranżacjach.

Album zawiera 10 pieśni Stanisława Moniuszki. Maria Pomianowska - wokalistka i multiinstrumentalistka - wyjaśniła, że są one zaaranżowane bez słów, głos ludzki pojawia się jedynie w postaci wokaliz. W dwóch pieśniach wykonała je wokalistka jazzowa Grażyna Auguścik.

Oprócz pieśni, na płycie można usłyszeć autorskie opracowanie arii Skołuby ze Strasznego dworu (Ten zegar stary) na głos, instrumenty smyczkowe i beatbox. Najbardziej znane wykonanie tej arii w Polsce to interpretacja Bernarda Ładysza. Na albumie Moniuszko z 1000 i jednej nocy zaśpiewa ją syn Bernarda Ładysza - Aleksander Czajkowski-Ładysz.

Najnowszy album Marii Pomianowskiej to druga odsłona jej projektu sprzed 10 lat. Pierwsza płyta zatytułowana była Chopin na 5 kontynentach. W Moniuszce z 1000 i jednej nocy w każdej pieśni instrumenty z różnych kontynentów są łączone ze sobą ze względu na brzmienie, a nie na pochodzenie - wyjaśniła artystka. Zespół, który brał udział w nagraniu płyty tworzy 23 muzyków, m.in. z Polski, Indii, Iranu, Burkiny Faso. Są to m.in. wokalistka Natalia Kovalenko (sopran), Fei Jenron grający na pipie (czterostrunowa lutnia), Alina Mleczko na saksofonie.

Album Moniuszko z 1000 i jednej nocy, zdaniem artystki, to podróż w fantastykę muzyczną podobny do Baśni 1000 i jednej nocy. Niektóre zestawienia instrumentów zastosowane są po raz pierwszy w historii muzyki, np. suka biłgorajska (polski ludowy instrument smyczkowy) z instrumentami z Nowej Zelandii. Jest to następny etap tworzenia nowej barwy, nowej ekspresji na bazie utworów Stanisława Moniuszki - podsumowała Pomianowska.

Szatę graficzną albumu przygotował Andrzej Pągowski.

Gala otwarcia 10. Konkursu Moniuszkowskiego znów dostępna online

To był wyjątkowy wieczór. 5 maja 2019 roku obchodziliśmy 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Tego dnia odbyła się inauguracja 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.

Na dużej scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wystąpili laureaci poprzednich edycji konkursu, m.in.: Ewa Tracz, Urszula Kryger, Jakub Józef Orliński i Rafał Bartmiński. Towarzyszyła im Orkiestra TW-ON pod batutą Tadeusza Kozłowskiego.

Koncert dostępny na vod.teatrwielki.pl od 5 do 9 maja

Nowy odcinek vloga Operowym głosem

Czy o Moniuszce zostało powiedziane już wszystko? W najnowszym odcinku naszego vloga, w przeddzień 202. urodzin kompozytora, spróbujemy przedstawić Państwu kilka ciekawostek z jego życia, o których mówi się rzadziej lub nie mówi wcale.

Operowym głosem to pierwszy vlog w Polsce w pełni poświęcony teatrowi operowemu. Młody śpiewak – Jasin Rammal-Rykała – w przystępny sposób odkrywa przed widzami tajniki świata opery i stara się obalić wiele związanych z nim mitów funkcjonujących w powszechnej świadomości.

Operowym głosem #6 – Jak zostać kompozytorem? Moniuszko bez cenzury

Spacer po stolicy z Moniuszką!

Zachęcamy do odwiedzenia serwisu moniuszko200.pl, gdzie m.in. znajdziemy niezwykły spacerownik online po Warszawie. Dzięki niemu spojrzymy na miasto oczami kompozytora, a także zwiedzimy miejsca, które go upamiętniają.

Spacerując, pamiętaj o zachowaniu dystansu, zakryj nos i usta. A tym, którzy wolą pozostać w zaciszu domowym, proponujemy spacer wirtualny po wystawie Viva Moniuszko! w Galerii Opera.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne