EN

10.12.2020, 13:39 Wersja do druku

Warszawa. Teatr Polski wydał płytę CD z wierszami polskich poetów

W ramach cyklu "Teatr Polski Dzieciom" nagraliśmy płytę CD z wierszami poetów polskich dla dzieci, które czytają aktorzy naszego Teatru Polskiego, pod kierunkiem Andrzeja Seweryna - poinformowano na stronie warszawskiego Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana.

fot. mat. teatru

Jak wyjaśniono, "Teatr Polski w Warszawie przygotował tę płytę z myślą o dzieciach".

"A że dorośli kiedyś byli dziećmi, to i oni mogą jej wysłuchać. Najlepiej wspólnie: rodzice z pociechami, dziadkowie z wnukami, nauczyciele z uczniami. Ci pierwsi, żeby przypomnieć sobie ulubione wiersze klasyków poezji dziecięcej; ci drudzy - żeby je poznać albo, jeśli już je słyszeli, utrwalić. W ten sposób, z pokolenia na pokolenie dokonuje się przekaz tradycji literackiej, która przez lata, a nawet wieki kształtowała nasze myślenie i nasz język" - napisano na stronie Teatru Polskiego.

Podkreślono, że "tę tradycję trzeba pielęgnować i odnawiać, mimo - a może właśnie dlatego, że współczesne media elektroniczne oferują dzieciom niezliczone atrakcje".

"Niczego nie ujmując filmom czy grom komputerowym, uważamy, że wiersze doskonale wypowiedziane przez aktorów otwierają wyobraźnię i uczą kultury słowa. Szczególnie, gdy wyszły spod pióra najwybitniejszych poetów - tych, którzy, specjalizowali się w poezji dziecięcej i tych, którzy uprawiali ją sporadycznie, ale pozostawili utwory nie do przecenienia. Otwórzcie ten skarbczyk - słuchajcie" - zaprasza dyrektor artystyczny Teatru Polskiego Janusz Majcherek, cytowany na stronie Teatru Polskiego.

Na płycie zawarto 68 minut nagrania. Wśród autorów 26 nagranych wierszy polskich poetów znalazły się utwory: Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej, Aleksandra Fredry, Jerzego Ficowskiego, Ludwika Jerzego Kerna, Marii Konopnickiej, Ignacego Krasickiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Tadeusza Śliwiaka, Juliana Tuwima i Wiktora Woroszylskiego.

Wiersze przeczytali aktorzy Teatru Polskiego w Warszawie: Grażyna Barszczewska, Anna Cieślak, Katarzyna Herman, Ewa Makomaska, Katarzyna Strączek, Adam Cywka, Jakub Kordas, Paweł Krucz, Krzysztof Kwiatkowski, Maksymilian Rogacki, Jerzy Schejbal i Andrzej Seweryn.

Autorem scenariusza jest Janusz Majcherek. Za reżyserię odpowiada Andrzej Seweryn. Realizacja dźwięku i miks - Dawid Pietruszka. Projekt graficzny (ilustracje) - Karolina Witowska. Nagrań dokonano w Studiu PRL w Warszawie.

Producentem i wydawcą płyty jest Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Można ją nabyć w kasie biletowej Teatru przy ul. Karasia 2.
Źródło:

PAP