EN

23.03.2022, 15:38 Wersja do druku

Warszawa. Taneczny spektakl o relacji Ojciec-Syn na Festiwalu Nowe Epifanie

26 i 27 marca o godz. 19.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w ramach Festiwalu Nowe Epifanie odbędą się pokazy spektaklu „SM. Masochistyczne obrazy ojciec - syn” w chor. Tobiasza Sebastiana Berga z Kieleckiego Teatru Tańca.

fot. Bartosz Kruk

Twórcy spektaklu przyjrzą się relacjom ojciec – syn, które znamy z przypowieści o synu marnotrawnym przedstawionej w Ewangelii według św. Łukasza, z „Syna marnotrawnego” Siergieja Prokofiewa czy malarstwa związanego z tą tematyką. Artyści obudują tę opowieść współczesnymi kontekstami psychologicznymi, społecznymi i filozoficznymi. 

A jaką wybiorą dla tego tematu formę? W przedstawieniu „SM. Masochistyczne obrazy ojciec – syn” chcą przyjrzeć się strukturze kroków baletowych i poprzez technikę tańca współczesnego zastanowić się nad przełożeniem choreografii klasycznej na język tańca współczesnego. Balet zamyka ciało tancerza w „kody” i „ramy” – ta jasna i określona struktura nie pozwala w pełni oddać emocji związanych z tematem marnotrawności na linii ojciec – syn. Poprzez otwarte i rozwibrowane w tańcu współczesnym ciało poruszą tematy słabości syna w stosunku do figury ojca, słabości męskiej, dziecięcej miłości syna do ojca określanej przez Zygmunta Freuda miłością erotyczną oraz symbolicznym „zabójstwem” ojca jako aktem wejścia w dorosłość.

“SM. Masochistyczne obrazy OJCIEC – SYN” 

choreografia Tobiasz Sebastian Berg 

Festiwal Nowe Epifanie 

26 i 27.03, g. 19.00 

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

 ***

Choreografia – Tobiasz Sebastian Berg

Dramaturgia – Beniamin M. Bukowski

Video – Kamila Siwińska

Opracowanie muzyczne – Karol Osman

Przestrzeń i kostiumy – Barbara Binkowska

Obsada: Kielecki Teatr Tańca

Producent – Kielecki Teatr Tańca

noweepifanie.pl  |  www.facebook.com/noweepifanie | www.instagram.com/noweepifanie

***

Organizatorem Festiwalu jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy.

Partnerzy – Teatr Ludowy w Krakowie, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Rampa na Targówku, Teatr im. W. Horzycy w Toruniu, Teatr im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, TR Warszawa, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza, Teatr Collegium Nobilium, Kielecki Teatr Tańca, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Muzeum Pana Tadeusza, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Teatr Układ Formalny, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu, Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie, Ruch Muzyczny, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Flanders State of the Art, Komuna Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Station of Art Gallery, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, eWejściówki.pl, biletyna.pl.

Patroni medialni – Polskie Radio PR 2, TVP Kultura, Miesięcznik Teatr, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Teatrologia.info.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany