EN

17.09.2020, 08:12 Wersja do druku

Warszawa. Szwedzka gwiazda o #MeToo, reżyser "Klątwy" o przyszłości

Markus Öhrn/mat. organizatora

Jeden z najważniejszych europejskich reżyserów, Szwed Markus Öhrn, wraca do Polski. Będzie specjalnym gościem festiwalu "Nowa Europa. Zbliżenia" w Nowym Teatrze w Warszawie.

Festiwal „Nowa Europa. Zbliżenia” ma podejmować dyskusje na palące tematy intensywnych kryzysów współczesności z udziałem wiodących europejskich artystów. To najważniejsza w ostatnich latach nowa międzynarodowa inicjatywa w polskim teatrze.

Głównym bohaterem tegorocznej edycji jest Markus Öhrn - 48-letni szwedzki reżyser i artysta wizualny mieszkający w Berlinie, a pochodzący z małej wioski niedaleko granicy z Finlandią. Znany jest z eksplorowania tematów związanych z różnymi formami opresji i przemocy, a kojarzony z wyrazistym, ekspresyjnym stylem przedstawień.
Öhrn: Trzy epizody z życia

Öhrn otworzy festiwal 18 września spektaklem „Trzy epizody z życia” odwołującym się do ruchu #MeToo i mającym badać przypadki nadużyć w środowisku pracy. Trzy części projektu pokazują trzy sytuacje z życia codziennego, które skończyły się na sali sądowej. Pierwszy z epizodów dotyczy castingu w fikcyjnej grupie teatralnej i tancerki, która stała się jego ofiarą. Kolejny - sytuacji podobnych do praktyk Harveya Weinsteina, hollywoodzkiego magnata skazanego za wielokrotną przemoc seksualną. "Sperma, krew i gówno" - zatytułował swoją, sceptyczną, recenzję z premiery na austriackim festiwalu Wiener Festwochen wiedeński dziennik "Der Standard".

We wcześniejszych przedstawieniach Öhrn zajmował się m.in. sprawą Josifa Fritzla, przemocą domową. - Öhrn buduje transowe widowiska o przemocy, w których zaburza myślenie na temat porządku rodzinnego narzucanego przez tradycje, kwestionuje przyjęte normy i wartości - zapowiadają organizatorzy festiwalu.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Szwedzka gwiazda o #MeToo, reżyser "Klątwy" o przyszłości. Opresja, przemoc i katastrofa klimatyczna

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Witold Mrozek

Data publikacji oryginału:

17.09.2020