Jeden z najważniejszych europejskich reżyserów, Szwed Markus Öhrn, wraca do Polski. Będzie specjalnym gościem festiwalu "Nowa Europa. Zbliżenia" w Nowym Teatrze w Warszawie.
Festiwal „Nowa Europa. Zbliżenia” ma podejmować dyskusje na palące tematy intensywnych kryzysów współczesności z udziałem wiodących europejskich artystów. To najważniejsza w ostatnich latach nowa międzynarodowa inicjatywa w polskim teatrze.
Głównym bohaterem tegorocznej edycji jest Markus Öhrn - 48-letni szwedzki reżyser i artysta wizualny mieszkający w Berlinie, a pochodzący z małej wioski niedaleko granicy z Finlandią. Znany jest z eksplorowania tematów związanych z różnymi formami opresji i przemocy, a kojarzony z wyrazistym, ekspresyjnym stylem przedstawień.
Öhrn: Trzy epizody z życia
Öhrn otworzy festiwal 18 września spektaklem „Trzy epizody z życia” odwołującym się do ruchu #MeToo i mającym badać przypadki nadużyć w środowisku pracy. Trzy części projektu pokazują trzy sytuacje z życia codziennego, które skończyły się na sali sądowej. Pierwszy z epizodów dotyczy castingu w fikcyjnej grupie teatralnej i tancerki, która stała się jego ofiarą. Kolejny - sytuacji podobnych do praktyk Harveya Weinsteina, hollywoodzkiego magnata skazanego za wielokrotną przemoc seksualną. "Sperma, krew i gówno" - zatytułował swoją, sceptyczną, recenzję z premiery na austriackim festiwalu Wiener Festwochen wiedeński dziennik "Der Standard".
We wcześniejszych przedstawieniach Öhrn zajmował się m.in. sprawą Josifa Fritzla, przemocą domową. - Öhrn buduje transowe widowiska o przemocy, w których zaburza myślenie na temat porządku rodzinnego narzucanego przez tradycje, kwestionuje przyjęte normy i wartości - zapowiadają organizatorzy festiwalu.