EN
10.09.2021, 09:05 Wersja do druku

Warszawa. „Szaman. Spektakl reporterski” w ramach programu TEATR POLSKA

Teatr WARSawy zainauguruje swoją trasę w ramach programu TEATR POLSKA. „Szaman. Spektakl reporterski” w reżyserii Moniki Mariotti już 23 września w Domu Kultury Stare Babice. 

fot. Rafał Meszka

Pozwólmy zatem naszym duszom oderwać się od ciał na widowni i zabrać się w tę wyjątkową podróż teatralną, choćby tylko na jeden wieczór. 

Ona (Monika Mariott), aktorka i reporterka, pojechała na wschód, bo kiedyś, po cudem przeżytym wypadku, obiecała sobie, że zobaczy Bajkał, stepy i właśnie tam znajdzie odpowiedź na dręczące ją pytania.

On (Arun Milcarz), pisarz i podróżnik, zapragnął dowiedzieć się jak tam, na wschodzie, rzeczy mają się naprawdę.

Kilka lat później po raz pierwszy natknęli się na siebie na ulicach Warszawy. Okazało się, że ich osobne życiowe historie połączył pewien, żyjący osiem tysięcy kilometrów stąd, mężczyzna.

Ich wspólnie opowiedziana historia, bez reszty wciąga i od pierwszych chwil przenosi widza w bezkres zabajkalskich stepów.

Spektakl podejmuje wiele ważkich tematów, jak powrót do własnych korzeni, poszanowanie przodków i ich wpływ na nasze współczesne życie. Z jednej strony porusza i skłania do refleksji, z drugiej zaś, okraszony ironicznym dowcipem prowokuje do uśmiechu.

Spektakl to oryginalne połączenie obrazujących buriackie obrzędy zdjęć filmowych, stand-upu i dramatu. Dopełnieniem całości jest gra na autentycznych syberyjskich instrumentach i śpiew. Inscenizacja ukazuje świat, w którym rytuały szamańskie przeplatają się z rytuałami dnia powszedniego.

Opowieść o historii Moniki i Aruna oraz codziennym życiu szamana Baira stanowi ponadto sposobność do podjęcia tak ważkich tematów jak powrót do własnych korzeni, poszanowanie przodków i ich wpływ na nasze doczesne życie. 

„Szaman. Spektakl reporterski”

23 września, godz. 19.00

Dom Kultury Stare Babice

ul. Południowa 2a

Stare Babice

BILETY

***

PO SPEKTAKLU BĘDZIE MOŻLIWOŚĆ ZAKUPU POWIEŚCI ARUNA MILCARZA "DOTYK SZAMANA", KTÓREJ FABUŁA POWSTAŁA RÓWNOLEGLE ZE SCENARIUSZEM SPEKTAKLU.

***

RECENZJE:

"Monika Mariotti potrafi skutecznie wzruszyć widza. Są takie momenty w spektaklu, bardzo poruszające, osobiste, które chwytają mocno za serce i nie puszczają".

Anna Czajkowska, Teatr dla Wszystkich

"W tym spektaklu wszystko jest jak trzeba. Łącznie z kostiumami, które Aruna stawiają w roli dzikiego, lekko postrzelonego podróżnika, a Monikę, w tej bieli, jako osobę podobną aniołowi".

Notatnik Kulturalny

"Pozwólmy naszym duszom oderwać się od ciał na widowni i zabrać się w tę wyjątkową podróż teatralną, choćby tylko na jeden wieczór".

Zuzanna Liszewska – Soloch, Teatrologia INFO

"Czy warto zobaczyć? Warto! Mentalność Buriatów to dla Polaków coś całkowicie innego, obcego i zgoła odmiennego od znanej nam dobrze narracji Zachodu. Ta sztuka przypomina o tym, że choć każdy naród jest inny, w głębi serca wszyscy zadajemy sobie te same egzystencjalne pytania. Mariotti i Milcarz zagorzale szukali na nie swoich własnych odpowiedzi".

Malwina Dutkiewicz, Pani RedAktor

***

Pokazy spektakli odbywają się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Adres strony internetowej programu: teatrpolska.pl

TEATR POLSKA 2021

TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Program TEATR POLSKA powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych.

Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały publiczności najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.

Program TEATR POLSKA organizowany jest po raz trzynasty. Do tegorocznego programu zgłosiło się ponad 170 spektakli, spośród których Zespół Sterujący ds. artystycznych zakwalifikował do drugiego etapu 19 przedstawień:

W programie TEATR POLSKA 2021 zaprezentujemy spektakle:

Bambi, opowieść leśna, reż. Arkadiusz Klucznik, Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

Gallery of Modern heArt, reż. Zespół, Teatr Papahema

Gdy przyjdzie sen, reż. Małgorzata Bogajewskia, Teatr Ludowy w Krakowie

Ginczanka. Przepis na prostotę życia, reż. Anna Gryszkówna, Teatr Łaźnia Nowa, Kraków

Gradient, reż. Paweł Grala, Fundacja Sztukmistrze, Lublin

Kepler 22 b, reż. Bartek Woszczyński, B’cause Dance Company

Koziołek Matołek i zagadka ratuszowej wieży, reż. Łukasz Brzeziński, Teatr Muzyczny w Poznaniu

Kruk z Tower, Andrieja Iwanowa, reż. Aldona Figura, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy,

Laboratorium dźwięku, reż. Ewa Piotrowska, Teatr Baj Pomorski w Toruniu

Odyseja, reż. Tomasz Ciesielski, Fundacja Teatru Nowszego/ Teatr Nowszy

Pilnie kupię biografię, reż. Krzysztof Popiołek, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

Schulz: Pętla, reż. Konrad Dworakowski, Teatr Chorea

Skarb wdowy Schadenfreude, Roberta Urbańskiego, reż. Lech Raczak, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Spóźnione odwiedziny, reż. Iwona Kempa, Teatr Słowackiego w Krakowie

Szaman. Spektakl reporterski, reż. Monika Mariotti, Teatr WARSawy/ Stowarzyszenie Teatru Konsekwentnego

Wielkie gorące szybkie puff, reż. Paweł Chomczyk, Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"

Wszystko płynie, reż. Janusz Opryński, Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło

Wyspa Kalina, reż. Agata Puszcz, Teatr Polski, Bielsko-Biała

Żeby umarło przede mną, reż. Daria Kopiec, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie

W ramach programu TEATR POLSKA od 5 sierpnia do 31 października 2021 zaplanowano 150 pokazów spektakli w 75 miejscowościach.

TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Więcej informacji na stronie: teatrpolska.pl i www.facebook.com/TeatrPolska

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne