EN

29.09.2022, 17:10 Wersja do druku

Warszawa. Stulecie urodzin Janusza Warmińskiego - legendarnego dyrektora Teatr Ateneum

mat. Teatru Ateneum

30 września przypada 100. rocznica urodzin wielkiego reżysera i dyrektora Teatru Ateneum - Janusza Warmińskiego. W ramach obchodów Teatr Ateneum oraz Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego przygotowują szereg wydarzeń, które będą odbywać się do końca tego roku.

Artystyczne Powiśle - spacer

8 października od godz. 15.00 warszawiacy będą mogli wziąć udział w spacerze po Powiślu śladami Janusza Warmińskiego i innych wielkich postaci z historii sceny Ateneum. Kiedy  powstawał teatr, Powiśle cieszyło się zupełnie inną sławą niż dziś. Jak zmienił się charakter dzielnicy i jaki wpływ na to mieli artyści tej sceny? Którędy prowadziły ulubione trasy Wojciecha Młynarskiego, gdzie po inspirację zaglądał dyrektor Warmiński, a kto z pracowników związał się z Powiślem na stałe? O tym m.in. dowiedzą się uczestnicy spaceru, który poprowadzi Hanka Warszawianka (Hanna Dzielińska), dziennikarka i varsavianistka. Spotkanie chętnych osób: ul. Ludna róg Rozbrat (przed szpitalem). Warto wspomnieć, że spacerowiczom towarzyszyć będzie tłumacz języka migowego.

Specjalne spotkanie z cyklu "Moje Ateneum"

18 października o godz. 19.00 na Scenie Głównej odbędzie się specjalne spotkanie z cyklu "Moje Ateneum" – w całości poświęcone Januszowi Warmińskiemu. O legendarnym Dyrektorze opowiedzą aktorki i aktorzy Ateneum wczoraj i dziś – Elżbieta Kępińska, Krystyna Tkacz, Maria Ciunelis, Dorota Nowakowska, Katarzyna Łochowska, Marian Opania, Krzysztof Gosztyła, Jerzy Kryszak oraz Grzegorz Damięcki. Podczas wieczoru usłyszymy piosenki z pamiętnych spektakli Teatru Ateneum.

Wspólne działania Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i Teatru Ateneum

W grudniu br. odbędzie się konferencja organizowana wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Powstaje także strona internetowa, która zaprezentuje bohatera z perspektywy jego biografii i twórczości, zawierała będzie materiały wspomnieniowe o nim, fotografie i materiały dokumentujące jego pracę. Twórcom witryny zależy, aby opowiedzieć o Januszu Warmińskim przede wszystkim tym osobom, które nie miały okazji poznać jego i teatru, który tworzył. Będzie pomocna również wszystkim tym, którzy szukają informacji o polskim teatrze II poł. XX wieku, popularyzują historię polskiej sceny i twórców z nią związanych. Ponadto, powstaje również film o Januszu Warmińskim, którego autorem jest Michał Januszaniec.

Powyższe wydarzenia mające upamiętnić stulecie urodzin Janusza Warmińskiego realizuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie ze środków Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Podcasty

W dniu urodzin Janusza Warmińskiego opublikowana zostanie seria podcastów - rozmów i wspomnień o Januszu Warmińskim, które dostępne będą na kanałach Teatru Ateneum na platformach Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts i YouTube.

Pozostałe działania

Teatr Ateneum dzięki wsparciu ZAiKS przygotowuje również mobilną prezentację o Januszu Warmińskim. Będzie ją można spotkać w różnych miejscach w Warszawie. Odpowie na podstawowe pytanie: „Kim był Janusz Warmiński?”.

Przypominamy też, że od wiosny br. w sprzedaży znajduje się, już nagradzana, książka „Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum" autorstwa dr Anety Kielak-Dudzik. Monografię można kupić w kasach Teatru Ateneum, u bileterów w czasie spektaklu oraz w księgarni Prosepero Instytutu Teatralnego (stacjonarnie i na prospero.e-teatr.pl). Książka naukowa, którą czyta się, jak najlepszą powieść!

Informacje o obchodach urodzin Janusza Warmińskiego zamieszczać będziemy na stronie www.teatratenenum.pl, na profilach społecznościowych Teatru i naszych Partnerów, przede wszystkim Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Źródło:

Materiał nadesłany