EN

25.06.2021, 08:20 Wersja do druku

Warszawa. STUDIO teatrgaleria: wakacje na Placu Defilad

Premiera „Panie władzo, to są tylko tańce” na podstawie głośnej książki „To jest wojna” Klementyny Suchanow na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki, toast urodzinowy dla Tomasza Stańko, z udziałem gwiazdora amerykańskiego jazzu Ambrose Akinmusire oraz blisko 70 innych wydarzeń na Placu Defilad, w tym koncerty (Nocny Marcin Masecki, Mitch & Mitch + Sinfonia Varsovia), projekcje filmowe, spotkania i debaty, to propozycja STUDIO na ciekawe lato w Warszawie.

fot. Pierrick Guidou

Zakończenie sezonu teatralnego 2020/2021 - 2 lipca

Dwa spektakle na zakończenie sezonu w STUDIO: nagrodzone na 11. Festiwalu Boska Komedia „Żaby” w reżyserii Michała Borczucha (25-27 czerwca) oraz nominowany do nagrody O!Lśnienia 2021 „Koniec z Eddym” w reżyserii Anny Smolar (30 czerwca-2 lipca).

Na scenie trwają aktualnie próby do nowego spektaklu Michała Borczucha, inspirowanego ponadczasowymi „Przemianami” Owidiusza. Spektakl powstaje w koprodukcji STUDIO z Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz Festiwalem Mała Boska Komedia w Krakowie i Teatrem Łaźnia Nowa. Oprócz zawodowych aktorów i aktorek wystąpią w nim nastoletnie osoby. Ich wspólna droga rozpoczyna się spotkaniami i warsztatami prowadzonymi zdalnie w ramach pracowni Open Studios w czerwcu, a zakończy spektaklem na deskach teatru STUDIO we wrześniu 2021 roku.

Do 18 lipca trwa wystawa „Rozspojone”

Do 18 lipca w Galerii STUDIO trwa wystawa „Rozspojone”, kuratorowana przez Arkadiusza Półtoraka (galeria otwarta od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00-19:00). Artyści: Kaya Behkalam, Przemysław Czepurko, Monika Drożyńska, Cilia Erens, Mahmoud Khaled, Jasmina Metwaly, Józef Robakowski, Tadeusz Rolke, Wilhelm Sasnal odnoszą się do zaniku społecznych więzi – lub też do prób ich odbudowy w okolicznościach, które nie sprzyjają spontanicznej komunikacji między ludźmi i rozwojowi codziennych relacji opartych na zaufaniu. Na wystawie w Galerii Studio widzowie będą mogli przyjrzeć się tej zmianie w dwóch kontekstach: w Polsce po 1981 roku i w Egipcie po klęsce tzw. arabskiej wiosny. Szczegóły: www.teatrstudio.pl/galeria

Wakacje na Placu Defilad

Tuż przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki, bezpośrednio na kamiennej posadzce można oglądać wielką (10x15 metrów) pracę jednej z najwybitniejszych polskich artystek wizualnych, Jadwigi Sawickiej. Organizatorzy zapraszają do bezpłatnej akcji fotograficznej na różowym, cielistym tle i ogromnych czarnych literach „WOLNE CIAŁA!” w niedzielę 27 czerwca od godz. 14.00 do godz. 16.00. Instalację będzie można oglądać do 5 września.

Jednym z ważniejszych punktów programowych projektu PLAC DEFILAD tego lata będzie premiera spektaklu „Panie władzo, to są tylko tańce” na podstawie głośnej książki „To jest wojna” Klementyny Suchanow (6, 7, 8 sierpnia). Twórczyniami spektaklu są choreografka i reżyserka Marta Ziółek oraz dramaturżka oraz badaczka Anka Herbut.

Na scenie plenerowej przed wejściem do STUDIO odbędzie się również szereg wydarzeń muzycznych. Wieczorne koncerty nokturnowe Marcina Maseckiego (8 lipca, 19 i 26 sierpnia) to spotkania z twórczością Fryderyka Chopina, Jana Sebastiana Bacha i Erica Satie. Po raz drugi odbędzie się „Toast urodzinowy. Tomasz Stańko” (10 lipca), przygotowany we współpracy z córką trębacza, Anną Stańko. Wieczór uświetni występ gwiazdora amerykańskiego jazzu, Ambrose Akinmusire oraz projekt „Stańko na głos” z wyborem i opracowaniem muzycznym Enveego, do słów Tomasza Michałowskiego i Tomasza Stańko. W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Combo taneczne Janka Młynarskiego zaprasza do spotkaniaprzy tradycyjnej warszawskiej muzyce granej na żywo (31 lipca). W sierpniu natomiast odbędzie się wyjątkowy koncert Mitch & Mitch + Sinfonia Varsovia z nowym programem złożonym z kompozycji Ennio Morricone (21 sierpnia).

Pierwszą niedzielę wakacji (27 czerwca o godz. 13.00) rozpocznie koncert dla dzieci i ich rodziców zespół Jerz Igor w rozszerzonymskładzie. Na scenie plenerowej zostanie zaprezentowany premierowo materiał z płyty „Wyspa”Natomiast wieczorem będzie można usłyszećgrupę JAVVA, formację pięciu doświadczonych muzyków obecnych na polskiej scenie niezależnej od dwóch dekad (m.in. Hokei, Xenony, Alameda Organisation, T'ien Lai, Contemporary Noise Quintet, Something Like Elvis, Mitch & Mitch) w ramach projektu ,„Scena alternatywna”, przygotowanego przez Teo Oltera. W lipcu swój eksperymentalny live-act zaprezentuje Siema Ziemia (3 lipca), pojawi się także Rosa Vertov z transowymi piosenkami przywodzącymi na myśl psychodelię lat 60 czy dreampop lat 90 (18 lipca)12 sierpnia zobaczymy autorski projekt saksofonisty, kompozytora i producenta Jerzego Mączyńskiego. Cykl koncertowy zakończy się 5 września występem wrocławskiego kwartetu Błoto.

W każdą niedzielę tego lata odbędą się koncerty pt. „Tych mniej znanych”, konfrontujące mistrzów muzyki klasycznej ze studentami. Będzie to rodzaj kursów mistrzowskich, realizowanych w niezobowiązującej atmosferze pod opieką kuratorów Marcina Maseckiego i Marcina Markowicza, koncertmistrza Orkiestry Polskiego Radia (4, 11, 18, 25 lipca, 1, 8, 15, 22, 29 sierpnia, godz. 13.00). W programie: Johann Gottlieb Graun, Fanny Mendelssohn, Józef Nowakowski, George Onslow, Robert Fuchs, Luigi Cherubini, Johann Nepomuk Hummel, Jan Dismas Zelenka, Carl Philip Emmanuel Bach. W niedzielne popołudnia, razem z redakcją oko.press, zapraszamy na dyskusje o najważniejszych problemach polskiej współczesności. Start 25 lipca, 1, 8, 15, 22, 29 sierpnia, godz. 15.00. W towarzystwie redaktorów magazynu „Kopalnia”, najbardziej wyrafinowanego pisma poświęconego piłce nożnej porozmawiamy natomiast o prawdziwy obliczu współczesnego futbolu i to podczas najważniejszego wieczoru futbolowego sezonu (11 lipca).

Wieczorne poniedziałki spędzimy z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym. Przez pięć kolejnych poniedziałków w lipcu u stóp Pałacu Kultury porozmawiamy o przyszłości planety. Każdej dyskusji towarzyszy projekcja filmowa, m.in.: „Antropocen. Epoka człowieka” (28 czerwca)„Davos. Centrum wszechświata” (5 lipca)„Można panikować” (12 lipca)„Wiek głupoty” (19 lipca) i „How to let go of the world and love all the things climate can’t change?” (26 lipca). W rozmowach wezmą udział m.in.: Jakub Bodziony (Kultura Liberalna), Hanna Schudy (Eko-Unia), Agnieszka Lichnerowicz (TOK FM), Edwin Bendyk (Fundacja Batorego), dr hab. Paulina Kramarz (Instytut Nauk o Środowisku), Paweł Szypulski (Greenpeace Polska), dr Adrian Wójcik (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), dr hab. Katarzyna Czeczot (Instytut Badań Literackich PAN), Filip Springer, Jonathan Ramsey, Szymon Malinowski, Patrycja Sasnal (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Magdalena Budziszewska (Wydział Psychologii UW).

Wtorki na Placu Defilad to spotkania z kinem artystycznym oraz twórcami i twórczyniami sztuk wizualnych. Pierwszy wieczór zainauguruje cykl „Historie Filmu Awangardowego”, przygotowany we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przez kuratora Łukasza Rondudę i kuratorkę Gabrielę Sitek z Fundacji Oko na Kino. Punktem wyjścia jest opublikowana niedawno przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie książkowa antologia „Historie filmu awangardowego”. Trzy wieczory poświęcone będą kolejno twórczości Mai Deren (6 lipca), Josepha Beuysa (3 sierpnia) oraz Jonasa Mekasa (17 sierpnia). Każdą projekcję poprzedzą krótkie prelekcje wygłoszone przez znawców i badaczki kina oraz sztuk wizualnych. Bohaterką pierwszego wieczoru jest Maya Deren, określana jako najbardziej wpływowa reżyserka w historii kina i kluczowa postać amerykańskiej awangardy po II wojnie światowej. Debatę przed pokazami filmów „Sieci popołudnia”, „Rytuał w przetworzonym czasie” i „W zwierciadle Mai Deren” poprowadzi profesorka Małgorzata Radkiewicz.

13 lipca powraca cykl „Kino Letnie vol. 6 Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. Kuratorki Katarzyna Sagatowska i Monika Szewczyk-Wittek zaprezentują najnowsze filmy dokumentalne poświęcone fotografii współczesnej, m in. „Helmut Newton. Piękno i bestia” (13 lipca)„Fotograf demokracji” (27 lipca), „Elliott Erwitt - Silence Sounds Good” (10 sierpnia) i „Pod ostrzałem” (24 sierpnia). Wybrane filmy podejmują ważne i współczesne tematy dotyczące granic wolności wypowiedzi artystycznej oraz roli fotoreportera w dokumentowaniu wydarzeń. Pokazom towarzyszyć będą po raz pierwszy debaty z zaproszonymi gośćmi.

20 lipca odbędzie się pokaz „Koyaanisqatsi”, pierwszego epizodu słynnej trylogii filmowej „Qatsi” w reż. Godfreya Reggio, która w latach 80. w spektakularny sposób opisał ówczesny świat w kryzysie. Pokaz uzupełniony zostanie o premierowe prace wideo przygotowane przez studentki i studentów Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki (ASP w Warszawie).

W każdą środę Stowarzyszenie Nowe Horyzonty prezentuje najciekawsze filmy z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty i American Film Festival. Wakacje rozpoczyna filmowy rollercoaster „Ema” z magnetyczną Marianą Di Girolamo i Gaelem Garcíą Bernalem (30 czerwca). W lipcu zobaczymy:czarną komedię Quentina Dupieux „Deerskin” (7 lipca), thriller „Biały bóg” (14 lipca) w reżyserii Kornéla Mundruczó, debiut Marka Jenkina „Przynęta” (21 lipca) oraz wyróżnione Kryształowym Niedźwiedziem „Lato 1993” (28 lipca). W sierpniowym programie: „Nie jestem czarownicą” (4 sierpnia), „Berlin Alexanderplatz” (11 sierpnia)„Surogatka” (18 sierpnia) i na zakończenie cyklu „Shiva Baby” (25 sierpnia).

Wraz ze Stanisławem Łubieńskim, autorem bloga Dzika Ochota oraz książek „Dwanaście srok za ogon” i „Książka o śmieciach”, wybierzemy się na trzy spacery przyrodnicze wokół Pałacu. W lipcu przed południem posłuchamy o owadach (3 lipca), w sierpniu poszukamy mchów i porostów na otaczających murach Pałacu (3 sierpnia). Cykl zakończy się porannym spacerem w dniu 3 września o godz. 6.15.

Program tegorocznej edycji został przygotowany przez kuratora Tomasza Platę we współpracy z Grzegorzem Lewandowskim (bar STUDIO) pod okiem producentki Agaty Balcerzak. Wszystkie wydarzenia odbędą się w pełnym reżimie sanitarnym. Program wydarzeń dostępny na www.placdefilad.org. Bilety na wszystkie spektakle i wydarzenia dostępne są na www.teatrstudio.pl.

STUDIO teatrgaleria to jedna z najważniejszych eksperymentalnych scen w Polsce zarządzana przez dyrektora naczelnego teatru Romana Osadnika od 2011 roku. W kwietniu 2016 roku kierownictwo artystyczne teatru objęła reżyserka Natalia Korczakowska, a galerii ‒ krytyczka i historyczka sztuki Dorota Jarecka; od 2019 roku na stanowisku zastępcy dyrektora naczelnego wspiera je teatrolog i kurator Tomasz Plata. W sezonie 2020/2021 odbyło się pięć premier: „Powrót Tamary” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego (15 sierpnia 2020 r.), „Monstera” w reżyserii Marty Ziółek (9 października 2020 r.), „Koniec z Eddym” w reżyserii Anny Smolar (24 października 2020 r.). „Krasz” w reżyserii Natalii Korczakowskiej (12 marca 2021 r.), „Raj. Potop” w reżyserii Grzegorza Jaremki (29 maja 2021 r.). Spektakle z repertuaru teatru STUDIO są dostępne na platformie vod.teatrstudio.pl.

Projekt PLAC DEFILAD współfinansuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawa. Współpraca: bar STUDIO, Pałac Kultury i Nauki, Sinfonia Varsovia, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ASP w Warszawie, oko. Press, Polityka, magazyn „Kopalnia”, Warsaw Gallery Weekend, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Centrum Architektury.

STUDIO teatrgaleria

Plac Defilad 1

www.teatrstudio.pl

vod.teatrstudio.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne