EN

10.05.2021, 08:16 Wersja do druku

Warszawa. STUDIO teatrgaleria uruchamia "Plac Defilad" - od 15 maja

Stołeczne STUDIO teatrgaleria od 15 maja uruchamia cykl wydarzeń plenerowych w ramach projektu "Plac Defilad". Jako pierwsze pokazane zostaną przedstawienia - "Narkotyki" w reż. Oskara Sadowskiego i "Złota Skała. Opowieść o Robercie Brylewskim" w reż. Grzegorza Laszuka.

fot. Katarzyna Chmura

"Od 15 maja na Placu Defilad zobaczymy +Narkotyki+ w reżyserii Oskara Sadowskiego na podstawie esejów Stanisława Ignacego Witkiewicza, patrona teatru (15-18 maja o godz. 20.30) oraz spektakl Złota Skała. Opowieść o Robercie Brylewskim Grzegorza Laszuka (22-24 maja o godz. 20.30). Na scenie obok aktorów Studio pojawiają się muzycy współczesnej warszawskiej alternatywy, dowodzeni przez Bartka Tycińskiego, współtwórcę słynnych Mitch & Mitch" - napisała w informacji przesłanej PAP rzeczniczka prasowa teatru Majka Duczyńska.

W programie "Placu Defilad" znalazły się także premierowy koncert płyty "Wyspa" dla dzieci i rodziców duetu Jerz Igor (w rozszerzonym składzie) i godzinny fotokoncert. Na 4 czerwca zaplanowano pokaz filmu dokumentalnego z wyselekcjonowanych zdjęć gromadzonych w Archiwum Protestów Publicznych (inicjatywa Rafała Milacha), ułożony i zmontowany przez artystkę Laurę Pawelę z muzyką skomponowaną specjalnie przez Avtomata.

"Chcemy, by Plac Defilad stał się w tym roku miejscem przypomnienia, podsumowania, ale też przepracowania doświadczeń. Chcemy, by Plac był z jednej strony przestrzenią, która pozwoli warszawiakom (po miesiącach pandemicznej przerwy) cieszyć się kontaktem z kulturą (w bezpiecznej formule działań na świeżym powietrzu), z drugiej – miejscem spokojnego, niespiesznego spotkania odległego od kultury eventu, spotkania nastawionego na zabawę, ale i na refleksję, przede wszystkim na współobecność niezapośredniczoną przez media elektroniczne" – podkreślił kurator projektu Tomasz Plata, cytowany w informacji.

W programie kilkumiesięcznego wydarzenia znajdują się, m.in.: instalacja artystyczna Jadwigi Sawickiej (od 18 czerwca), nocne koncerty Marcina Maseckiego (od 8 lipca), koncert Mitch & Mitch z nowym programem złożonym z kompozycji Ennio Morricone (21 sierpnia), koncert urodzinowy Tomasza Stańki (10 lipca), cykl koncertów muzyki alternatywnej przygotowany przez Teo Oltera (od 12 czerwca), spektakl "To jest wojna" na podstawie powieści Klementyny Suchanow (6-8 sierpnia), pokazy filmowe we współpracy z Festiwalem Nowe Horyzonty (od 16 czerwca), cykl "Wszyscy jesteśmy fotografami" (od 13 lipca). Zaplanowano także działania o charakterze edukacyjnym, m.in. Międzynarodowe Czytanie (5 września), współorganizowanego z tygodnikiem "Polityka".

Wszystkie wydarzenia odbędą się w pełnym reżimie sanitarnym. Pełny program "Placu Defilad" dostępny jest na stronie: teatrstudio.pl.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne