EN

8.02.2021, 15:59 Wersja do druku

Warszawa. STUDIO teatrgaleria otwiera się dla widzów

Rząd odmraża teatry. Od piątku 12 lutego zespół STUDIO wraca na scenę dla 50% widowni. Po trzymiesięcznej przerwie na deskach teatru zobaczymy najnowsze premiery repertuarowe, m.in.: „Koniec z Eddym” w reżyserii Anny Smolar, „Monsterę” Marty Ziółek oraz „Powrót Tamary” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. W galerii trwa wystawa „Kolekcja Galerii Studio w Warszawie”. 

fot. mat. teatru

Po trzymiesięcznej przerwie spowodowanej obostrzeniami w związku z pandemią covid-19 STUDIO zaprasza do swojej siedziby w Pałacu Kultury i Nauki.  W weekend otwarcia teatrów reżyserka Anna Smolar zaprasza na „Koniec z Eddym” (12-14 lutego, Duża Scena im. Józefa Szajny), spektakl inspirowany bestsellerową powieścią Édouarda Louisa o tym samym tytule. „Monstera” Marty Ziółek (19-21 lutego, Scena Malarnia) to druga propozycja STUDIO w lutym. Spektakl Marty Ziółek (tekst, dramaturgia, teksty piosenek: Anka Herbut; scenografia: Magdalena Łapińska-Rozenbaum) to podróż do wnętrza kobiecego ciała, do jej emocjonalności i seksualności. „Monstera” pierwsza koprodukcja STUDIO z festiwalem Ciało/Umysł. Rok 2021 to Rok Tadeusza Różewicza. Reżyser Radosław Rychcik zaprasza na „Kartotekę rozrzuconą” (23-24 lutego, Scena Malarnia). Autor spektaklu łączy treści oryginału ze współczesnymi tematami, które dopełnia doskonała muzyka Michała i Piotra Lisów. W ostatni weekend lutego STUDIO proponuje „Powrót Tamary” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego (26-28 lutego, Duża Scena im. Józefa Szajny). W roli Tamary Łempickiej wspaniała Sonia Roszczuk, gościnnie wielki Jan Peszek. Na Scenie Malarnia „Malina” (27-28 lutego), spektakl, koncert i sesja medytacyjna w jednym. Próba wytworzenia alternatywnych form bliskości i empatii. 

Dyrekcja Teatru zwraca uwagę, że uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych prezentowanych w Teatrze jest równoznaczne z akceptacją procedur reżimu sanitarnego przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia.

STUDIO Online pozostaje z nami do końca lockdownu! 

W każdą sobotę lutego na www.vod.teatrstudio.pl zaplanowane są pokazy spektakli z repertuaru STUDIO. Luty rozpoczęła adaptacja powieści Alfreda Döblina „Berlin Alexanderplatz” w reżyserii Natalii Korczakowskiej. Na wyróżnienie zasługują znakomite kreacje aktorskie m.in.: Haliny Rasiakówny, Bartosza Porczyka, Stanisława Brudnego i Marcina Bosaka oraz niezwykle dopracowana warstwa wizualna i dźwiękowa z wyjątkową scenografią autorstwa Anny Met. Na spotkanie z polską kulturą alternatywną i punk-rockiem STUDIO zaprasza od 13 lutego o godz. 19:00. Grzegorz Laszuk, twórca Komuny Warszawa i reżyser spektaklu „Złota skała. Opowieści o Robercie Brylewskim”. Laszuk, przy wsparciu aktorów Tomasza Nosinskiego, Bartosza Porczyka, Roba Wasiewicza, Marty Zięby i Eweliny Żak tworzą spektakl-koncert złożony w spójną całość z protest songów. Na kampowe i (auto)ironiczne „Żaby” zaprasza Michał Borczuch (od 20 lutego o godz.19:00, sobota), z dramaturgią Tomasza Śpiewaka. Teksty komedii Arystofanesa i tradycja antyczna są punktem wyjścia do opowieści o kulturze gejowskiej, którą uzupełnia liryczna muzyka Bartosza Dziadosza. Ponadto na platformie VOD STUDIO można będzie zobaczyć nagrania spektakli: „Chroma” w reżyserii Grzegorza Jaremki na motywach twórczości i życia Dereka Jarmana, „Dobrze ci tego nie opowiem” Anny Karasińskiej w koprodukcji z Komuną  Warszawa, „Kartoteka rozrzucona” na podstawie tekstu Tadeusza Różewicza w reżyserii Radosława Rychcika oraz Anny Smolar „Koniec z Eddym” na podstawie bestsellerowej powieści Édouarda Louisa, monodram w wykonaniu i reżyserii Ireny Jun „Matka Makryna”, „Metafizyka dwugłowego cielęcia” w reżyserii Natalii Korczakowskiej, w koprodukcji z CalArts i teatrem REDCAT w Los Angeles, „Powrót Tamary” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego z Janem Peszkiem i Sonią Roszczuk w rolach głównych oraz autorski projekt Roba Wasiewicza „Więcej niż jedno zwierzę”, z dramaturgią Marcina Miętusa.

Do 18 kwietnia w galerii STUDIO można zobaczyć wystawę „Kolekcja Galerii Studio”. To pierwsza od dłuższego czasu wystawa wybranych prac z kolekcji Galerii Studio, która liczy dziś ok. tysiąc obiektów. Wśród nich znajdują się m.in. dzieła Magdaleny Abakanowicz, Edwarda Dwurnika, Edwarda Krasińskiego, Erny Rosenstein, Henryka Stażewskiego. Prace wybitnych artystów polskiego modernizmu stanowią dowód niezwykłej polityki artystycznej tego miejsca, a także nowatorskiego myślenia o interdyscyplinarnym charakterze współczesnej instytucji kultury. Wystawie towarzyszy publikacja „48: Kolekcja Galerii Studio w Warszawie”, którą można zakupić w cenie 60 zł na stronie www.teatrstudio.pl. Kuratorki Dorota Jarecka, Natalia Andrzejewska i Paulina Olszewska zapraszają również na oprowadzania wirtualne, które są dostępne bezpłatnie na www.vod.teatrstudio.pl.

W 2021 roku STUDIO teatrgaleria kontynuuje projekt wirtualnych pracowni OPEN STUDIOS –zainicjowany przez Natalię Korczakowską i Annę Lewanowicz wiosną minionego roku. Pierwszą wirtualną pracownię OPEN STUDIOS w 2021 roku poprowadzi Lola Arias. Pochodząca z Argentyny reżyserka, pisarka i autorka teatru dokumentalnego jest znana m.in z takich spektakli jak „Pole minowe” i „Melancholia i manifestacje”. Spotkania rozpoczną się 15 lutego.  

Dział Edukacji STUDIO w dniu  12 lutego zaprasza na  RendezZoom, warsztaty teatralne dla par. Inspiracją w myśleniu o warsztatach jest covidowa rzeczywistość, która sprawia, że wiele czasu spędzamy w domowej przestrzeni, w gronie bliskich osób, a w nasze relacje wkrada się, chcąc nie chcąc, rutyna. Natomiast  24 lutego odbędzie się  wykład online i spotkanie z prof. dr hab. Pawłem Dyblem, autorem książki „Nieświadome na scenie. Witkacy i psychoanaliza". W lutym ruszy także nabór do projektu dla młodzieży  „Warsztaty krytycznego myślenia”. Ponadto na stronie teatru znajduje się najnowsza  publikacja „Wrażliwość 2020”, która powstała w wyniku warsztatów dziennikarskich „Młodzi kontra dramat vol. 2” zrealizowanym przy współpracy STUDIO teatrgalerii i portalu dwutygodnik.com. Wszystkie informacje o projektach i zapisach dostępne są na:  www.teatrstudio.pl/edukacja 

***

STUDIO teatrgaleria

Plac Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), PKiN, Warszawa

teatrstudio.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne